آغاز فصل جدید روابط مجلس و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

– گروه مجلس: به نظر می رسد با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم روز جهانی گردشگری باید شاهد آغاز فصل جدیدی از روابط بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مجلس شورای اسلامی به عنوان بالاترین مرجع قانونگذاری کشور باشیم.

غیبت معاون اول رئیس جمهور و برخی وزرای دولت تدبیر و امید همچون وزیر راه و شهرسازی و وزیر اقتصاد در مراسم روز جهانی گردشگری که روز شنبه هفته جاری در سالن اجلاس سران برگزار شد، اگرچه راه را برای انتقاد از معاون اول و وزرای دولت تدبیر و امید باز گذاشته است، اما بدون شک باید از حضور علی لاریجانی، رئیس قوه قانونگذاری و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سالن اجلاس سران به عنوان نقطه قوت این مراسم یاد کرد.

تمام آنهایی که روز 5 مهر به مناسبت روز جهانی گردشگر در سالن اجلاس سران گرد هم آمده بودند، اگرچه می دانستند رئیس دولت تدبیر و امید به دلیل حضور در نیویورک نمی تواند در مراسم روز جهانی گردشگری حاضر شود، اما منتظر بودند تا حداقل اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به این مراسم بیاید. با این حال مسئولان دولتی که در مهمترین مراسم مربوط به گردشگری شرکت کردند، خلاصه شدند به چند معاون وزیر. البته به جز رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاون رئیس جمهور که حضورش در مراسم لازم و طبیعی بود.

اما حضور علی لاریجانی به عنوان رئیس قوه گذاری کشور در مراسم روز جهانی گردشگری، برای فعالان گردشگری دلگرمی زیادی بود. فعالان گردشگری از جمله راهنمایان گردشگری، هتل سازان و هتل داران، رستوران‌داران و افرادی از این دست اگرچه برای پیشبرد اهداف خود و در نتیجه ارتقاء سطح گردشگری کشور بطور مستقیم با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین دولت در ارتباط هستند، اما به درستی می دانند که تمام تصمیم هایی که در هرم سبز بهارستان در عرصه های مرتبط با کارشان اتخاذ می شود، بطور مستقیم و غیر مستقیم می تواند در در روند فعالیتشان تاثیرگذار باشد.

از تصویب ردیف بودجه سالانه برای حوزه گردشگری تا قانون گذاری هایی که در حوزه حمل و نقل، محیط زیست، اقتصاد و ... انجام می شود، هر یک بر افزایش و کاهش تعداد گردشگران داخلی و خارجی تاثیرگذار است. شاید به همین دلیل بود که مسعود سطلانیفر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در غیاب رئیس جمهور، از رئیس مجلس برای حضور در مراسم روز جهانی گردشگری دعوت به عمل آورد.

نگاهی به رابطه مجلس و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در یک سال گذشته به گونه ای بوده که می تواند «بوی بهبود ز اوضاع جهان شنید». چه محمد علی نجفی، اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و چه مسعود سلطانی‌فر رئیس کنونی این سازمان از ابتدای کارشان رفت و آمد های زیادی به میدان بهارستان داشتند و بارها با حضور در کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف به به تعامل با نمایندگان مجلس پرداختند. چند بار نیز نمایندگان مجلس نیز به عنوان اعضای فراکسیون های مختلف بارها مهمان رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بودند. همچنین رئیس سازمان بارها با حضور در دفتر دولت در ساختمان مجلس شنونده اظهارات نمایندگان بوده است. سلطانی‌فر همچنین روزهای دوشنبه را به دیدار با نمایندگان مجلس اختصاص داده است.

شاید همین رایزنی ها و تعامل های دو طرفه بین سازمان میراث فرهنگی و نمایندگان مجلس باعث شد تا بودجه سازمان میراث فرهنگی و به خصوص بودجه حوزه گردشگری در لایحه بودجه سال 93 نسبت به لایحه سال 92، رشدی 30 درصدی را تجربه کند، اگرچه آنچه مهم است اختلاص تمام این بودجه به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است که معمولاً به حقیقت نمی پیوندد. اما همین موضوع نیز روزنه امیدی بود برای فعالان گردشگری.

این طور که به نظر می رسد، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت تدبیر و امید بیش از روسای این سازمان در دولت های نهم و دهم به تعامل با بهارستان اعتقاد دارد، حال آنکه در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، نداشتن تعامل با مجلس یکی از اصلی ترین انتقادهای نمایندگان به رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی بود. سلطانی‌فر با عبرت از سرنوشت مدیران دولت گذشته، سعی دارد با تعامل با مجلس نشینان راه را برای خود و همقطارانش در پیشبرد فعالیت های سازما ندر عرصه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هموار کند.

قانونگذاری در حوزه گردشگری موضوع دیگری است که در تعامل متقابل مجلس و دولت مد نظر قرار می گیرد. موضوعی که جواد هروی، رئیس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری مجلس در گفت و گو با خبرگزاری CHN به آن اشاره می کند.

هروی در این باره می گوید: حضور پر رنگ رئیس و نمایندگان مجلس در جلسات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین ایجاد فراکسیون های مختلف در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نشان دهنده این است ما وارد دوره تازه ای از گردشگری در کشور شده ایم که نیازمندی به تبیین قوانین در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری را الزام آور کرده است.

رئیس فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری از فضای بی قانونی در حوزه گردشگری انتقاد می کند و می گوید: فضای بی قانونی در عرصه گردشگری تبعات منفی را به بار آورده است و امروز احساس نیاز برای قانونگذاری در عرصه گردشگری به صورت ضرورت در آمده است. به همین جهت حضور آقای لاریجانی و نمایندگان مجلس در این جلسات و دعوت هایی که از آقای سلطانی فر در مجلس می شود، نشان می دهد نیازمندی ما به تبعین قانون در این عرصه کاملاً به چشم می خورد.

هروی در ادامه اظهاراتش ابراز امیدواری می کند این حرکت ها منجر به تصویب قانون هایی شود که بتواند ثبات و امنیت در حوزه گردشگری به همراه داشته باشد. او تصریح می کند: ما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های گردشگران خارجی استفاده کنیم. ما هنوز زیرساخت های مناسب برای توسعه گردشگری را نداریم. من گاهی از برخی اظهار نظرها درباره توسعه گردشگری تعجب می کنم. ما با کدام امکانات و ظرفیت ها و اعتبارات می توانیم گردشگری را توسعه دهیم. وقتی مجلس ما در قبال تسهیلات و بخش گردشگری دچار فراموشی و کوتاهی می شود چطور می توانیم در آینده نزدیک شاهد رونق گردشگری باشیم؟

همچنین نباید از یاد ببریم که فصل بررسی لایحه بودجه سال آینده هر روز نزدیک تر می شود و بدون شک تعامل سازنده سازمان میراث فرهنگی با مجلس می تواند انعکاس خوبی در بودجه این سازمان در سال آینده داشته باشد.

گزارش از بهنام صابرنعمتی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه