آیا غار نخجیر برای میزبانی روز غار پاک سال ۹۳ آماده است؟

– گردشگری - چند سالی است که غارنوردان و علاقه مندان به کوهستان و غارها در اولین جمعه مهر ماه گرد هم می آیند و با پاکسازی محیط غارها و کوهستان حرکتی نمادین به منظور توجه بیشتر به این بخش از گردشگری انجام می‌دهند.

روز غار پاک و فعالیتی که به منظور پاکسازی غارها انجام می‌شود از سال 89 با استقبال خوبی از سوی غارنوردان و غارشناسان در شهرها و استان‌های مختلف روبه‌رو شد. چنانکه هر سال هزاران کیلو زباله از دل غارهای کشور خارج می‌شود.

امسال نیز، قرار است روز جمعه چهارم مهرماه برنامه‌ روز غار پاک در غار نخجیر استان مرکزی انجام ‌شود.

البته «جواد نظام دوست» رییس انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان در گفت و گو با CHN از پاکسازی 100 غار دیگر در روز غار پاک خبر داد و گفت: «امسال نیز همچون سال گذشته یک غار را به عنوان نماد این روز قرار داده‌ایم و همانگونه که سال گذشته غار رودافشان این مهم را بر عهده داشت، امسال غار نخجیر میزبان میهمانان خواهد بود.»

در این میان قرار است یک تیم حدود 30 نفره متشکل از غارنوردان استان تهران، غارنوردان دماوند، جمعی از زمین شناسان و اعضای انجمن غارنوردی ایران، اواخر هفته جاری برای بررسی امکان سنجی برگزاری همه جانبه روز غار پاک با حضور مسئولان سازمان‌های میراث فرهنگی و محیط زیست و کارگروه غارشناسی کشور در غار نخجیر به استان مرکزی اعزام شوند.

به گفته نظام دوست ، این غار زیبای آهکی که با توجه به خلوص آهک منطقه از نهشته‌ها و کریستال‌های آهکی زیبایی برخوردار است تاکنون با بی مهری مسئولان مواجه بوده‌است. امید است رویکرد مسئولان جدید و اعلام آمادگی آنها از تجربیات تنها انجمن تخصصی غار و غارشناسی و نقطه نظرهای کارشناسان دانشگاهی ضمن برطرف کردن برخی از موانع، گام‌های بعدی را جهت رونمایی از این الماس پنهان و گرانبها علمی‌تر و با احتیاط‌تر و بدون آسیب بردارند.

به گزارش CHN، تجزیه‌ زباله در درون غار بسیار دیر انجام می‌شود، این درحالی است که زباله‌هایی از سال 1352 مثل قوطی کنسرو یا طناب‌های پوسیده و... در غارهای ایران وجود دارد و این نیاز احساس می‌شود که مسئولان باید توجه بیشتری به این بخش داشته باشند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه