از تعطیلی موسیقی در فرهنگسراها تا رجعت به ارکستر بلدیه

- گروه فرهنگ و هنر- هفته‌ای پر از حاشیه‌های فراوان بر موسیقی سایه افکند. جدول اجراهای سی‌امین جشنواره موسیقی فجر منتشر شده و در آن به رغم حضور 8 گروه بین‌الملل، ارکستر سمفونی عراق و ارکستر فیلارمونیک شهرداری بزرگترین ارکسترهای پایتخت (ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی) برنامه‌ای ندارند. هنوز خبری از راه‌اندازی کلاس‌های آموزش موسیقی در فرهنگسراها نیست. گفته می‌شود شهرداری و تمامی زیرمجموعه‌هایش به بزرگترین ارکستر پایتخت که بزرگان موسیقی برایش زحمات فراوانی کشیده‌اند، چشم دوخته‌اند و با اعضای ارکسترسمفونیک‌تهران چراغ ارکستر شهرداری روشن شده است!

به گزارش CHN، با انتشار جدول سی امین جشنواره موسیقی فجر امیدهایی که می رفت با اجرای ارکستر سمفونیک تهران رنگ واقعیت به خود بگیرد نقش بر آب شد! اگرچه پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی در گفتگو با CHN تاکید کرده بود که جای چندین اجرا در جدول جشنواره خالی است و به زودی اجرای ارکستر سمفونیک تهران به جدول اضافه می شود اما به نظر می رسد این گفته ها بیش از واقعیت به خیال نزدیک باشد.

با این حال بازار اجرای کنسرت ها پرسود در پایتخت داغ است! شهرداد روحانی در هفته ای که گذشت به تهران آمد و در سالن وزارت کشور که از نظر امکانات صدادهی استاندارد نیست اما ظرفیت مناسبی دارد به اجرای کنسرت با برخی از اعضای ارکستر سمفونیک تهران پرداخت. اجرایی که منجر به حضور تنها بخشی از رسانه ها شد و باز هم مانند همیشه بخشی از رسانه های داخلی از به بهانه تبلیغات نامناسب از حضور در برنامه بازماندند.

ارکستر فیلارمونیک شهرداری نیز با اعضای ارکستر سمفونیک تهران کورسویی روشن کرده است و قرار است به رهبری نادر مشایخی در سی امین جشنواره موسیقی فجر بنوازد. این ارکستر 27 و 28 دی ماه سال جاری در خانه هنرمندان به روی صحنه رفت و به اجرای تنها 2 شب پرداخت.

اما فرهنگسراها هنوز آموزش موسیقی را به رغم قول و قرارهایی که با خانه موسیقی گذاشته بودند از سر نگرفته اند. سرنوشت بسیاری از معلمانی که در فرهنگسراها آموزش موسیقی را برعهده داشتند نامعلوم است و به نظر می رسد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز قرار نیست در این مورد پاسخگو باشد. پیش تر حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی گفته بود:« قرار بود کلاس های آموزش موسیقی بعد از محرم و صفر در فرهنگسراها با تعیین معلمانی که خانه موسیقی صحت آنها را تایید کرده بود از سر گرفته شود اما سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به تعهدات خود عمل نکرد.»

پروین بهمنی بانوی موسیقیدان ایرانی که سال ها برای احیای موسیقی منطقه محل سکونت خود زحمات فراوانی را متحمل شد این روزها در بستر بیماری است. سرطان جان بسیاری از مردم و هنرمندان را تهدید می کند و بانو بهمنی نیز از این قاعده مستثنی نشده است. به گفته فرزندش وی در حال حاضر دوران نقاهت خود را می گذراند تا برای بزرگداشتی که به همت محمدرضا دوریشی و انجمن موسیقی برای وی تدارک دیده شده در 29 بهمن ماه سال جاری و در سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر حاضر شود. گفته می شود این بانو یکی از هزاران بانویی است که در ایران به رغم دشواری های مضاعف به حفظ موسیقی محل زادگاه خود همت گماشته است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه