از خاموشی - طهران - تا روایتی تلخ از - بنیاد سینمایی فارابی -

- گروه فرهنگ و هنر- هفته ای عجیب سپری شد. هفته ای که بسیاری از آن به عنوان هفته ای در نیمه یاد کرده اند، هفته ای که با درگذشت مرتضی احمدی پیشکسوت هنر و فرهنگ ایران شروع شد و با تشییع او در آخر هفته همراه شد. هفته ای که سوگ و در عین حال جشن را توامان داشت . واکنش های پرویز پرستویی به اظهارات عجیب شریفی نیا!! اکران فیلم های توقیفی و رونق سینمای مستند نیز این هفته خبرساز شد. گفته می شود این روزها، بنیاد فارابی روزگاری خوشی را نمی گذراند، تکه تکه شده و در عین حال مسوولان از قدرت گرفتن آن سخن می گویند!

به گزارش CHN، سینما روزهای خوش و ناخوشی را سپری می کند. بنیاد سینمایی فارابی با تشکیل سازمان سینمایی در دولت دهم و ادامه سیاست های قبلی و البته با مدیران جدید کار خود را دنبال می کند و قرار است سکان سینمای کشور به صورت وزارتخانه ای مدیریت شود و در عین حالی که مسوولان از قدرت گرفتن بنیاد سینمایی فارابی سخن می گویند اما این بنیاد وظایفش به موسسات مختلف واگذار شده است و به نظر می رسد دیگر مانند سابق باقدرت نیست! اینها در حالی است که سیدمحمد بهشتی موسس بنیاد سینمایی فارابی پیشتر در مورد سینماگرانی همچون مرحوم رسول ملاقلی پور و ابراهیم حاتمی کیا که در بنیاد سینمایی فارابی به سینمای کشور معرفی شدند صبحت کرده بود و روندی که بنیاد طی می کرد را شایسته خدمات آن ندانست.

فیلم های توقیفی مانند خانه پدری از ساخته های کیانوش عیاری که به بازگویی بخشی از تعصبات خانواده ها در دوران قاجار می پردازد بالاخره در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می شود و این اکران اما با بزرگداشت این کارگردان همراه است. پرویز پرستویی نیز از جمله بازیگران بی حاشیه ای است که این هفته به دلیل صحبت های عجیب محمدرضا شریفی نیا به سخن آمد و واکنش نشان داد. ماجرا از آنجا آغاز شد که شریفی نیا طی مصاحبه ای گفت که بسیاری از بازیگران سینما را او به سینما معرفی کرده است و همچنین م��عی شد که قبل از پرویز پرستویی وی برای ایفای نقش مارمولک انتخاب شده است. صبحتی که پرویز پرستویی را به واکنش ناچار کرد و پرستویی با خواندن آن صراحتا گفت که خدا آن روز را نیاورد که جایگزین شریفی نیا شود.

گفته می شود شریفی نیا در مصاحبه خود نام های بزرگان تئاتر و سینما همچون خسرو شکیبایی را برای فیلم سالاد فصل و هامون، ویشکا آسایش را برای سریال امام علی هم آورده است که پرستویی را به دادن پاسخ از سوی رسانه ها سوق داد. پرستویی تاکید کرده بود:« اگر بفهمم نقشی قبل از من به او پیشنهاد شده، قطعا قبول نمی کنم.»

مرتضی احمدی درگذشت و با درگذشت خود طهران را اندوهگین کرد. طهرانی که از او خاطرات به یاد ماندنی را در ذهن دارد. آوارخوانی در پیش پرده نمایش ها، بازی در تئاتر، سینما، رادیو و.... علاقمندی خاص به تیم شاهین دیروز و پرسپولیس و پیروزی بعدها همه و همه دایره ای از مخاطبان بی شمار را برای این بزرگ مرد تاریخ هنر ایران به همراه داشت. پیکر مرتضی احمدی در روزهای آخر هفته در تالار وحدت تشییع شد و «طهران» شاید به تاریخ پیوست تا «تهران» جایگزین اش شود، تهرانی که کلانشهری شده که اگرچه ظاهرش خوش آیند است اما در زیر پوست آن ردپای زخم هایی کاری دیده می شود. بهزاد فراهانی بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران در مراسم تشییع احمدی از مسوولان خواست که به وضعیت نابسامان هنرمند برای بیمه سر و سامانی بدهند و به جای وعده، علی وار عدالت را رعایت کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه