از روشن‌شدن چراغ موسیقی تا رفع حصر فیلم‌های توقیفی و درگذشت - ارجمند -

- گروه فرهنگ و هنر- این هفته، هفته ای خوش و ناخوش برای موسیقی و سینما بود. مسوولان دولتی و غیردولتی برای کمک به خداداد شکل زهی نسب اعلام آمادگی کرده و خانه موسیقی نیز طی نشستی با خبرنگاران بر گفتگوهای این خانه با شهرداری تهران برای بازگشایی کلاس هایی موسیقی که چندی پیش از سوی این سازمان تعطیل شده بود، تاکید کرد و گفته می شود با تفاهم نامه ای که بین وزارت فرهنگ و پلیس بسته شده از این پس امنیت کنسرت های موسیقی تضمین می شود. فیلم های توقیفی نیز یکی پس از دیگری رفع توقیف می شوند، دی ماه قرار است از کیانوش عیاری کارگردان و نویسنده فیلم خانه پدری تقدیر شود و فیلم او بدون تغییر در گروه سینمایی هنر و تجربه به اکران درآید. انوشیروان ارجمند بازیگر توانمند سینما و تئاتر ایران درگذشت.

به گزارش CHN، این هفته نیز دشواری های فراوانی در عرصه موسیقی و سینما وجود داشت و البته نویدهای تازه ای نیز برای اهالی هنر و تعاملات تازه داده شد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهم نامه ای با پلیس امنیت ملی نوشت تا در راستای آن امنیت کنسرت های موسیقی تضمین شود و بر اساس آن هیچ گروهی خودسرانه کنسرت ها را لغو نکند. حالا می توان امید بست که با این راهکار دیگر در حین اجرای کنسرت، هیچ برنامه ای لغو نشود. حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این نکته تاکید کرد و از نهایی و مصوب شدن آن در هفته های آتی خبر داد.

گفته می شود در صورت نهایی و مصوب شدن این تفاهم نامه از این پس تنها مرجعی که می تواند مانع کنسرت ها شود پلیس است و دیگر برای این هیچ گروهی این امکان وجود ندارد. "نوش آبادی" هدف از این تفاهم نامه را جلوگیری از برخی حوادث در حاشیه کنسرت ها دانست و آن را راهکاری برای جلوگیری از تجاوز به حریم افراد خواند. تاکید او بر این نکته بود که با امضای این تفاهم نامه، قانون جایگزین رفتارهای سلیقه ای می شود.

"نوش آبادی" همچنین در مورد فیلم "رستاخیز" فیلمی از " احمد رضا درویش" اعلام کرد که مشکل خاصی برای این فیلم وجود ندارد و اصلاحات لازم در مورد این فیلم انجام شده و در موقع مناسب نیز اکران می شود.

در پی تعطیلی کلاس های موسیقی به دستور شهاب مرادی و بی کار شدن تعداد زیادی از دانش آموختگان موسیقی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز در روزهای اخیر طی نشستی به اقدامات در دست اجرای این خانه اشاره کرد و بر این مساله تاکید داشت که به زودی مشکل کلاس های موسیقی در فرهنگسراها حل می شود و به زودی آموزش موسیقی در فرهنگسراها از سر گرفته می شود.

بهروز غریب پور کارگردان مطرح تئاتر عروسکی نیز که عموما اپراهای شاعران قدیم ایران را به اجرا درمی آورد و هنرمندانی همچون بهزاد عبدی به عنوان آهنگساز و محمد معتمدی و همایون شجریان او را در این اپراها همراهی می کنند از آماده کردن اپرای عروسکی سعدی برای جشنواره تئاتر فجر صبحت کرده است. به گفته غریب پور در این اپرا نیز محمد معتمدی هنرنمایی می کند و به ایام میانسالی و بخشی از سفرهای این شاعر و مرگ شاعری شیرین سخن سعدی است.

فیلم خانه پدری با تصمیم گروه سینمایی هنر و تجربه از حصر درآمده است و قرار است دی ماه طی بزرگداشتی که برای نویسنده وکارگردان این اثر؛ کیانوش عیاری برگزار می شود فیلم او نیز به اکران درآید. فیلمی اجتماعی که به بیان معضلات اجتماعی دوره قاجار و تعصبات نابجای خانواده ها اشاره دارد.

اما موسیقی نواحی ایران و هنرمندانش که همواره در شرایط نابسامانی از لحاظ معیشتی به سر می برند این بار مورد توجه وی‍ژه ای قرار گرفته اند. به دنبال سرقت ساز "خداداد شکل زهی نسب" شئرخوان و قیچک نواز منطقه بلوچستان، بیماری برادرش و سازی که می خواست به فروش برود تا برای بخشی از هزینه های درمان برادر هزینه شود، خانه موسیقی ضمن اعلام آمادگی برای کمک به او از پیگیری وضعیت معیشتی و حمایت در هفته های آتی خبر داد. موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز به مدیرعاملی "عباس عظیمی" ضمن اعلام مشکلات آیین نامه ای خود در کمک به هنرمندان عضو و معذوریت در کمک رسانی به افراد غیرعضو گفت که در صورت دستور مستقیم وزارت فرهنگ تمامی تلاش خود را برای کمک به خداداد انجام می دهد.

"پیروز ارجمند" مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در گفتگوی اختصاصی با CHN تاکید کرد که در هفته های آتی، خداداد تحت حمایت های دفتر موسیقی به عنوان زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می گیرد. اگرچه که این مسوول دولتی بر نکات دیگری همچون کم بودن بودجه دفتر موسیقی نیز تاکید داشت. وی همچنین بر اینکه ارکسترهای پایتخت اجرایی در جشنواره سی ام موسیقی فجر داشتند اشاره کرد و اعلام کرد:« تمامی تلاش مان را می کنیم تا ارکسترها در جشنواره سی ام موسیقی فجر اجرا داشته باشند.»

این هفته اما تلخی های خود را نیز داشت. انوشیروان ارجمند بازیگر توانمند تئاتر، سینما و تلویزیون کشور پس از تحمل یکماه بیماری قلب در بیمارستان پارسیان درگذشت. وی که در بیشتر فیلم های تاریخی بازی کرد، بازیگری را از 20 سالگی شروع کرد و در کارنامه درخشان این هنرمند، فیلم ها و سریال های تاریخی ماندگاری همچون امام علی، مختارنامه و همچنین روزی روزگاری با بازی درگذشتگانی از تاریخ هنرایران همچون خسرو شکیبایی و حسین پناهی نیز به چشم می خورد. ارجمند برادربزرگ داریوش ارجمند و پدر برزو و بهار ارجمند از دیگر بازیگران سینما و تلویزیون است. روحش شاد و یادش گرامی.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه