استان فارس سهم مناسبی از صادرات صنایع دستی را به خود اختصاص داده است

جوان ایرانی - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره بر اینکه فارس سهم مناسبی از صادرات صنایع‌دستی را به خود اختصاص داده است گفت : صنایع دستی به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی استان می تواند نقش قابل توجهی در اشتغال زایی و رفع بیکاری ایفا نماید و با نگاهی به میزان تولید و آمار شاغلین و فعالان صنایع دستی استان می توان به ظرفیت های فوق العاده صنایع دستی در ایجاد اشتغال پی برد.

مصیب امیری گفت : تجربه توجه به این حوزه در دهه های 60تا 70 نشان داده که بخش صنایع دستی می تواند نقش بسیار موثری در تحولات اقتصادی استان ایفا کند.

وی به آمار اعلام شده از سوی اداره کل گمرگ استان فارس در سال 92 اشاره کرد و گفت : با وجود محدودیت های شدید برخی کشورها برای واردات محصولات صنایع دستی ایران و نیز رقابت جدی بین کشورهای هندوچین به منظور کسب جایگاه ایران در بازارهای جهانی ، صنایع دستی فارس توانتسه است سهم قابل توجهی از صادرات استان را به خود اختصاص دهد به طوری که میزان صادرات محصولات صنایع دستی بدون احتساب فرش دست بافت رقم یک میلیون و 904 هزار و 849 دلار در سال 92 را نشان می دهد که با در نظر گرفتن کلیه شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و تحریم ها رقم قابل توجهی است.

این مقام مسئول افزود : عمده ترین محصولات صادراتی استان در حوزه صنایع دستی به جز فرش که جایگاه ویژه ای در صادرات دست بافت دارد گلیم ، زیلو ، مصنوعات چوبی و به ویژه خاتم ، مصنوعات فلزی ، سفال ، سرامیک و مصنوعات چرمی می باشد که رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است . وی صارات 3/201 تن فرش دست بافت ، 78/19 تن گلیم و زیلو ، 72/6 تن انواع صنایع دستی و 72/0 خاتم را میزان صادرات صنایع دستی فارس در سال 92 اعلام کرد .

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه