اعتراض - علیزاده - به نابجاگویی‌های - بادمجان دورقاب چین‌ها - بود

- گروه فرهنگ و هنر- حسین علیزاده آهنگساز و موسیقیدان ایرانی در حالی نشان شوالیه را از سوی دولت فرانسه نپذیرفته که دوستی او با جامعه هنری دریافت کننده این نشان پابرجاست. محمدرضا شجریان می ‌گوید: «اعتراض علیزاده به نابجاگویی های بادمجان دور قاب چین ها بود.»


به گزارش CHN، رد نشان شوالیه از سوی حسین علیزاده و نامه ای که حاوی نکات قابل تاملی بود از سوی این هنرمند با واکنش های متفاوتی روبه رو بود و همه طیف های فکری در مورد آن اظهار نظر کردند. رسانه ها البته به عنوان پل ارتباطی هنرمندان با مردم، به بیان دیدگاه ها و واکنش ها پرداختند.


محمدرضا شجریان که پیش تر نشان لژیون دونور را به پاس سال ها خدمت در عرصه هنر و موسیقی ایرانی دریافت کرده بود، پیش تر به خاطر دریافت این نشان مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت و اما به دلایلی کاملا شخصی و هنری این نشان را دریافت کرد. وی که سابقه همکاری دیرینه با حسین علیزاده را دارد در صفحه شخصی خود ضمن تبریک، در توضیح دلایل نپذیرفتن این نشان گفته است:« اعتراض حسین علیزاده به بادمجان دورقاب چین هایی است که نام این نشان ها را پیشوند نام هنرمند مورد علاقه شان می کنند.»


در این پیام آمده است: «با خوشحالی به حسین علیزاده تبریک می‌گویم که ضمن سپاس و احترام به دولت فرانسه از دریافت نشان شوالیه رسماً پوزش خواست. پوزش‌خواهی او از جنبه اعتراض به دولت فرانسه نبود بلکه اعتراض به رفتار و گفتار کسانی از خودمان بود که از این نشان‌ها استفاده نابجا کردند و می‌کنند. منظورم خود شخصیت‌های دریافت‌کننده نشان و مدال نیست بلکه بادمجان دور قاب چینهایی‌ست که نام این نشان‌ها را پیشوند نام هنرمند مورد علاقه‌شان می‌کنند. نمونه دیگری هم اغلب سازمان‌های تبلیغاتی برای موفقیت در کسب درآمد بیشتر یک شرکت تولیدکننده و یا برگزار کننده کنسرت‌ها برای پر کردن سالن‌های کنسرت پیشوندهایی به نام هنرمند و یا گروه هنری اضافه می‌کنند که مفهوم آن هیچ مناسبتی با کاری که آن هنرمند یا گروه انجام می‌دهند ندارد و گاه خنده‌آور است. این نابجاگویی‌هاست که نشان‌ها و مدال‌ها را بی‌اعتبار می‌کند.»


در ادامه آمده است: «حسین علیزاده خواست این موقعیت را از آنان بگیرد که دستاوردی برای اضافه کردن واژه‌های بی‌ربط با هنرش، به نامش نباشد. حسین علیزاده پیشوند و پسوند نیاز ندارد، با سپاس از دولتمردان فرانسه که به نویسندگان، دانشمندان، هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی ادبی و هنری ایران توجه خاص دارند./محمدرضا شجریان آذر 1393 »


اگرچه نشان شوالیه در دو حوزه سیاسی و هنری - ادبی به افراد واجد شرایط و از سوی دولت فرانسه هر ساله اهدا می شود اما شوالیه سیاسی با شوالیه ادبی و هنری در دو دسته متفاوت از هم قرار دارند.

حسین علیزاده آهنگساز و موسیقیدان ایرانی در حالی نشان شوالیه را رد کرد که در ضمن آن به تمامی کسانی که در عرصه هنری و ادبی در کشور این نشان را گرفته اند تبریک گفت و به نقد از آنها نپرداخت. در عوض این هنرمند باسابقه کشور به تشریح فضای جامعه و گرایش به دریافت این نشان اشاره کرد و گفت:«وقتی در فضای هنری نور کافی نباشد، چراغی کوچک خورشید می شود.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه