افغان‌ها با قطار به ایران می‌آیند

عصر دیروز دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و سیدسعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان با یکدیگرملاقات کردند. هدف از این دیدار استفاده افغانستان از تجربیات و توانمندی‌های ایران در حوزه شهرسازی اعلام شده است.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران ضمن موثر خواندن گفتگوهای دو جانبه با همتای افغانستانی‌اش گفت: در حوزه حمل و نقل به زودی خط آهن خواف - هرات در کشور ایران در فاز جدید به بهره‌برداری می‌رسد و خط‌ آهن ایران به افغانستان وصل می‌شود. البته ادامه این‌کار و بهره برداری موثر نیاز به وصل شدن این خط به خطوط تاجیکستان، قرقیزیستان و چین دارد تا بدین ترتیب محور ریلی جاده ابریشم از جنوب ایران تا چین تکمیل شود.

آخوندی همچنین از پیگیری تهران و کابل برای برگزاری اجلاس پنج جانبه ایران٬ افغانستان٬ تاجیکستان، قرقیزیستان و چین برای کامل شدن خط آهن خبر داد و درباره همکاری دو کشور در حوزه مرزی گفت: مراودات مرزی ایران با افغانستان بسیار زیاد است. در شمال مرز دوقارون و در بیرجند مرز ماهیرود وجود دارد و ضروری است فعالیت‌های جاده سازی در این منطقه داشته باشیم.

وی افزود: در منطقه زابل مرز میلک را داریم که آنجا نیز نیاز به تعدادی پل است که نیازمند مباحث فنی است و باید بیش از گذشته این مرز فعال شود، هرچند این مرز یکی از مرزهای فعال ایران و افغانستان است. همچنین در این ملاقات در مورد دریاچه هامون نیز صحبت کردیم که بنا داریم در جلسات بعدی و سطوح بالاتر گفتگوهای جدی‌تری داشته باشیم.

وی در حوزه هوایی ارتباط دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در مرزهای هوایی موافقت نامه‌ای داریم که طبق آن به صورت هفتگی 9 هواپیما از ایران به افغانستان و همچنین 9 هواپیما از افغانستان به ایران تردد می‌کنند.

وزیر راه شهرسازی در بیان جزییات ملاقات دوجانبه در حوزه مسکن با اشاره به طرح مباحث مناسب افزود: با توجه به اینکه شهرنشینی در افغانستان به شدت در حال توسعه است و در حال حاضر 6 شهر بزرگ در این کشور وجود دارد بحث شهرسازی بسیار مهم است.

آخوندی ضمن اعلام آمادگی ایران برای دراختیار قرار دادن تجربیات در حوزه مسکن به کشور افغانستان ادامه داد: قرار است این گروه از چند شهر ایران بازدید کنند و با نحوه طرح‌ریزی شهری در شهرهای جدید، فناوری ساختمانی و پروژه‌های بزرگ ساختمانی و همچنین فناوری مصالح ساختمانی در ایران اعم از سیمان، فولاد، کاشی و غیره که در کشور تولید می‌شود آشنا شوند تا مورد بهره‌برداری کشور افغانستان قرار گیرد.

دعوت از وزیر راه و شهرسازی ایران برای سفر به افغانستان

همچنین سیدسعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان با دوست خواندن دولت و ملت ایران گفت: افغانستان و ایران دارای وجوه مشترکی از جمله دین مقدس اسلام، تاریخ، فرهنگ و زبان هستند. بر همین اساس ایران همیشه دوست نزدیک افغانستان بود و به کشور ما کمک‌های فراوانی کرد که از این منظر دولت و ملت افغانستان همیشه سپاسگزار ایران است.

وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان با قدردانی از کمک‌های ایران طی 14 سال اخیر افزود: میلیون‌ها مهاجر افغان به ایران آمدند و حکومت اسلامی و همچنین ملت ایران با آغوش گرم پذیرای این افراد شدند. همچنین کمک‌های فراوانی که طی 14 سال گذشته از سوی ایران برای بهسازی و نوسازی افغانستان انجام شد همواره مورد قدردانی ملت و دولت افغانستان است.

وی با اشاره به نقش حا‍ئز اهمیت ایران در سیاست خارجی افغانستان ادامه داد: داشتن روابط نزدیک با کشورهای همسایه بالاخص جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد که همواره رئیس جمهوری افغانستان بر آن تاکید می‌کند.

بهره‌مندی از تجارب موفق وزارت راه و شهرسازی ایران و تقویت روابط دو کشور در حوزه راه، مسکن و شهرسازی از اهدافی است که نادری برای این سفر بر شمرد.

وزیر امور شهرسازی جمهوری اسلامی ضمن دعوت از سرمایه‌گذ��ران و تاجران ایرانی گفت: ما در نظر داریم سرمایه‌داران و تاجران ایرانی را در قسمت بهسازی و نوسازی افغانستان ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم. دولت جمهوری اسلامی افغانستان در خدمت سرمایه‌گذاران و تاجران ایرانی است و از هرگونه همکاری و کمک دریغ نمی‌کند.

وی ابراز امیدواری که که در آینده نزدیک میزبان آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باشند.

میهمانان هیات افغانستانی در ملاقات دیروز وزرای دو کشور، وزیر فواید، مهدی یاوری رئیس طرح و مسکن، عبدالطیف مراد رئیس تصدی بنایی، عبدالخالق نعمت شهرساز و مشاور تکنیکی، سیدضیا حسینی رئیس مقررات، توریای ایثار رئیس پروژه‌های شهرک‌های جدید و محمدهمایون فیض رئیس سیاست و طرح‌های وزارت امور شهرسازی افغانستان بودند.

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان، امیر امینی معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل، محسن نریمان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی شهرهای جدید، محمد شکرچی‌زاده رئیس سازمان تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فخریه کاشان قائم مقام وزیر در امور سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، طاهرخانی عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید و روستا مسئول بافت تاریخی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز دکتر آخوندی را در این دیدار همراهی می‌کردند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه