اقامتگاه غارنشینان در انتظار طرح‌ شهرداری

جوان ایرانی - شهرستان نکا بیش از 25 تپه و محوطه‌ تاریخی را در فهرست آثار تاریخی خود گنجانده است. در میان این تپه‌ها و محوطه‌ها غار کمیشان یکی از سایت‌های منحصر به‌فرد نکا به‌شمار می‌آید که هم‌اکنون منتظر طرح‌ شهرداری برای اجرای برنامه‌های حفاظتی و احیاء مجموعه است.

«علی ماهفروزی» مدیر پایگاه پژوهشی گوهرتپه اما در خصوص وضعیت حفاظتی و فعالیت‌های باستان‌شناسی غار کمیشان به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: تا این لحظه خطر جدی غار کمیشان را تهدید نکرده است و حفاظت‌ها و رسیدگی‌های میراث‌فرهنگی از این غار ادامه دارد.

او در رابطه با فعالیت‌های پژوهشی این سایت باستانی می‌گوید: تاکنون بیش از دو فصل کاوش و گمانه زنی در داخل و بیرون از محوطه غار صورت نگرفته که این فعالیت‌ها نیز به‌دلیل نبود اعتبار قطع شده است. اما شهرداری نکا جهت احیاء‌ مجموعه درخواستی داده که میراث‌فرهنگی استان در حال بررسی این طرح است.

ماهفروزی ادامه داد: اگر طرح شهرداری از نظر میراث‌فرهنگی قابل قبول و کامل باشد فضای بیرون غار به این ارگان تحویل داده می‌شود تا آن‌ها بتوانند این مجموعه را احیاء کنند. این درحالی است که بخشی از بودجه‌ شهرداری را هم به فعالیت‌های باستان‌شناسی اختصاص دادیم تا پس از موافقت با این طرح از باستان‌شناسانی که پیش از این در مجموعه فعالیت کردند دعوت دوباره به کار شود.

این باستان‌شناس همچنین به تصرف زمین‌های کشاورزی در اطراف غار اشاره کرد و گفت: کشاورزان زمین‌های نزدیک غار را که متعلق به منابع طبیعی است تصرف کرده‌اند و این‌ها مشکلاتی است که باید هرچه سریعتر پیگیری و مرتفع شود.

درحال‌حاضر غار کمیشان به‌عنوان یکی از سایت‌های مهم باستانی کشور که در سال 79 به ثبت ملی رسیده است برای احیاء دوباره منتظر همکاری دستگاه‌های شهری استان‌ها است.

چندی پیش فعالان میراث‌فرهنگی از شرایط نامناسب و حفاری‌ غیرمجاز در این غار باستانی خبر دادند که مدیر پژوهشی گوهرتپه از بازدید دوباره از این سایت در اسرع وقت خبر داد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه