اماکن دولتی بی رقیب در جذب گردشگران نوروزی

– گردشگری – سالن خلیج فارس معاونت گردشگری صبح امروز میزبان اصحاب رسانه بود تا با حضور در نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، گزارش رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در این خصوص بشنوند.

به گزارش CHN، «مسعود سلطانی فر» ضمن تبریک پیروزی تیم هسته‌ای در مذاکره با 5+1 و اثبات حقانیت ایران، درخصوص توسعه ایران ابراز امیدواری کرد و ادامه داد: «طی نوروز 94، 500 هزار نوروزبان بی نوروز از سه ماه مانده به تعطیلات تجهیز شدند و آمادگی خود را اعلام کردند.»

به گفته او، تنوع مقاصد گردشگری و ساماندهی گردشگری داخلی در نوروز امسال محقق شد چنانکه بسیاری از استان‌های شرقی و غربی کشور با وجود آب و هوای متغیر مورد استقبال گردشگران قرار گرفتند.

سهم هتل‌ها، 6 درصد

سلطانی فر همچنین از سهم 6 درصدی هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمانپذیرها از مسافران نوروزی خبر داد و گفت: «از تاریخ 28 اسفند 93 تا 14 فروردین 94، 60084000 نفر اقامت در شب ثبت شده‌است که 6 درصد آنها در هتل‌‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمانپذیرها اقامت داشتند. در این میان 17 درصد در اماکن مربوط به آموزش و پرورش اقامت داشتند، 20 درصد در مهمانسراهای دولتی و خوابگاه‌ها و سالن‌های ورزشی ساکن شدند، 14.5 درصد در کمپ‌های دائمی و 4 درصد در خانه مسافرها اقامت کردند.»

معاون رییس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار CHN مبنی برآنکه، آیا ظرفیت اقامتی کل کشور تنها 6 درصد است که سهم هتل‌ّها از اقامت نوروزی شده‌است یا آنکه فعالیت سایر واحدهای اقامتی همچون آموزش و پرورش و واحدهای دولتی سبب کاهش سهم واحدهای گردشگری همچون هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمانپذیرها از اقامت نوروزی شده‌است گفت: «هر دو بخش صحیح است. اما در واقع باید گفت به دلیل ایجاد امکان سفر برای اقشار مختلف ناچار بودیم سطوح مختلف برای هزینه اقامت در نوروز را فعال کنیم از این رو سایر بخش‌ها نیز در حوزه اقامتی کشور وارد شدند.»

به گفته سطانی فر، در طول تعطیلات نوروز 94، هتل‌های کیش با ضریب اشغال 90 تا 100 درصد فعال بودند با این وجود نمی‌توان گفت ظرفیتی وجود داشته که استفاده نشده‌است.

«مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری نیز در پاسخ به این سئوال گفت:‌«ظرفیت 16 روزه واحدهای اقامتی گردشگری چهار میلیون و دویست هزار نفر بوده‌است که با توجه به اقامت بیش از 3 میلیون نفر در آنها می‌توان گفت ظرفیت حدود 70 درصد هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمانپذیرها در 16 روز نوروز تکمیل بوده‌است. »

92 واحد گردشگری تعطیل شدند

به گزارش CHN، در ادامه این نشست رییس سازمان میراث و گردشگری از ده استان پر مسافر نوروز 94 خبر داد و گفت: «مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، کرمانشاه و خراسان جنوبی، ده استان پر مسافر بودند.»

سلطانی فر همچنین از افزایش 37 درصدی بازرسی و نظارت‌ها خبر داد و گفت: «47 هزار مورد نظارت انجام شد چنانکه بر اثر تخلفات انجام شده از سوی مراکز گردشگری، 92 واحد تعطیل شدند. از این میان 28 مرکز اقامتی، 32 دفتر خدمات مسافرتی و 32 مرکز پذیرایی تعطیل شدند.»

البته این واحدها درحالی در نوروز 94 تعطیل شدند که بازرسی‌ها از سه ماه قبل از تعطیلات نوروز آغاز شده‌بود اما جز اخطار و تعلیق اتفاق خاصی در مراکز گردشگری نیافتاده بود. در این میان سلطانی فر در پاسخ به این سئوال خبرنگار CHN‌گفت: «بازرسی‌های نظارتی تاسیسات گردشگری در طول سال همواره انجام می‌شود. در این میان 110 روز پر حجم و 250 روز کم حجم به لحاظ مسافر در طول سال وجود دارد که 15 روز نوروز از جمله پر ترددترین روزهای سال به حساب می‌آیند. تمام تلاش ��ا آن بود تا بتوانیم از امکانات خدمات گردشگری موجود بهره جوییم اما برخی از واحدها با وجود اخطار کتبی، شفاهی و تذکرات، باز به تخلف خود ادامه دادند از این رو ناچار به تعطیلی آنها شدیم.»

او ادامه داد: «در این مدت 5159 مورد تذکر، 804 مورد اخطار کتبی داده شد که در نهایت منجر به تعطیلی 92 واحد شد.»

تسهیلات ویژه برای تاسیسات گردشگری

رییس سازمان میراث و گردشگری از نیاز کشور به 400 هتل 4 و 5 ستاره خبر داد و گفت: «درحال حاضر 1100 هتل در کشور فعال هستند که 130 هتل 4 و 5 ستاره هستند. اما با توجه به چشم انداز 20 ساله کشور ما نیازمند ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره بیشتری هستیم که نیازمند تسریع در صدور مجوزهای لازم و ایجاد تسهیلات است.»

به گفته سلطانی فر، کاهش یا حذف عوارض مختلف توسط شهرداری‌ها برای سرمایه‌گذاران و هتلداران از جمله فعالیت‌هایی است که در دست انجام است چنانکه تاکنون شهرداری تهران و اصفهان این اقدامات را انجام داده‌اند. در این میان تامین تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت تاسیسات گردشگری نیز در دست انجام است.

افزایش 141 درصدی بازدید از موزه‌ها

رحمانی موحد همچنین از 68 میلیون بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی خبر داد و گفت: «سال گذشته سیستم آمارگیری ما بر اساس 31 مرکز استان انجام می‌شد اما در سال جاری همه شهرستان‌ها در آمار قرار گرفتند از این رو شاهد افزایش 141 درصدی بازدید از موزه‌ها، مراکز تاریخی و کاخ موزه‌ها بودیم چنانکه 20 تا 60 درصد افزایش بازدید کنندگان موزه‌های تهران را نیز داشتیم.»

به گفته معاون گردشگری، 3 پایانه مرزی مهران، بازرگان و باشماق پرترددترین بخش‌ها بودند چنانکه 758 نفر از پایانه‌های مرزی در طول نوروز تردد کردند.

تعداد سرویس‌های بهداشتی8 برابر بیشتر شود

به گزارش CHN، مشکلاتی که در حوزه سرویس‌های بهداشتی بین راهی وجود دارد دیگر سئوال خبرنگارن از مسئولان گردشگری کشور بود که رحمانی موحد در این خصوص گفت: «زیرساخت سرویس‌های بهداشتی با مشکلات بسیار همراه است. این درحالی است که این بخش در گردشگری داخلی و خارجی از اهمیت بسیاری برخوردار است و بهتر است خدمت رسانی در این بخش تسریع شود.»

رییس سازمان میراث و گردشگری نیز در خصوص مشکلات سرویس‌های بهداشتی بین راهی گفت: «ما نیازمند افزایش سرویس‌های بهداشتی تا 8 برابر تعداد موجود هستیم. در این میان وزارت راه و شهرسازی متولی این امر است ولی با وجود سرمایه‌گذارانی که علاقه مند حضور در این بخش هستند، صدور موافقت اصولی و مراحل صدور مجوزها بسیار طولانی است که باید به این مهم رسیدگی شود.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه