با این بودجه نباید منتظر تحول در سازمان میراث فرهنگی باشیم

ـ رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس معتقد است با بودجه ای که در لایحه بودجه سال آینده برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نظر گرفته شده است، نباید منتظر کار اساسی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود.

جبار کوچکی نژاد، رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس در گفت و گو با CHN از بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در لایحه بودجه سال 94 انتقاد می کند و می گوید: بودجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مثل بقیه دستگاه ها حدود 16 یا 17 درصد افزایش یافته است.

او در این باره می گوید: بودجه کل سازمان میراث فرهنگی بیش از چهارصد میلیارد تومان است. درحالی که این بودجه حتی برای برای حفظ و نگهداری سازمان و حقوق کارمندان هم کم می آید. یعنی نباید انتظار داشته باشیم سازمان میراث فرهنگی با این بودجه کار اساسی انجام دهد یا تحولی در حوزه خودش به وجود بیاورد.

رئیس فراکسیون میراث فرهنگی در ادامه به تشریح نظرش درباره وظایف سازمان میراث فرهنگی در فصل تدوین بودجه می پردازد: میراث سازمانی بین دستگاهی است که باید سیاست گذاری کند. باید زمانی که دولت بودجه تعیین می کند، جهت گیری بودجه دستگاه ها را به سمت میراث ببرد. بطور مثال وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم فعالیت هایی در بخش میراث دارند از وزارتخانه هایی هستند که سازمان میراث فرهنگی می تواند قسمتی از بودجه شان را ب�� سمت سازمان سوق دهند. سازمان میراث فرهنگی باید سیاست گذاری کند و به دولت بگوید که درصدی از بودجه دستگاه ها را به سمت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سوق دهند.

کوچکی نژاد همچنین به برخی از ساختمان های تاریخی که در اختیار سازمان ها و وزارتخانه های دیگر هستند اشاره می کند و می گوید: بطور مثال جهاد کشاورزی و وزارت کشور ساختمان های میراثی زیادی دارند. سازمان میراث فرهنگی از این راه می تواند بخشی بودجه این وزارتخانه ها را به سمت میراث فرهنگی و گردشگری سوق دهند. اما این سیاستگذاری وجود دارند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه