بحران سیطره کمیت ؛ بحران جامعه در حال گذار

- میراث فرهنگی - مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، عصر دیروز ( سه شنبه 21 مهر) با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمیدرضا کفاش، معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، هنگامه مفید و جمعی از فعالان فرهنگی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مهمان ویژه این مراسم بود، با اشاره به کارویژه‌های کالاهای مختلف در زمینه انتقال پیام و معنا و تفاوت آن با مقطع فعلی اظهار داشت: تقریباً می‌توانم بگویم که در دوره کودکی و نوجوانی ما هیچ کالایی نبود که ما با آن سرو کار داشته باشیم اما حامل معنا نباشد.

وی در ادامه به بیان برخی از این کارویژه‌های این انتقال معانی به خصوص در حوزه صنایع دستی ایرانی پرداخت و یادآور شد: متاسفانه ما امروز باید از واژه جدیدی به نام زنده مانی در مقابل زندگانی استفاده کنیم؛ گذشتگان ما زندگی می‌کردند در حالی که ما فقط زنده هستیم.

بهشتی افزود: استنباط من این است که جامعه در حالت گذار است و در یک بحران به سر می‌برد و این بحران سیطره کمیت برماست که از ده چهل ظهور پیدا کرده است و نمونه آن نامگذاری خیابان‌هایی است که با متراژ شناخته می‌شوند.

بهشتی همچنین به انتقاد از برخی کج سلیقگی‌ها در انتقال معانی نهفته در فرهنگ ایرانی اسلامی از طریق کالاهای مختلف به خصوص در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: یادم می‌آید زمانی بودجه‌ای را برای مبارزه با تهاجم فرهنگی گذاشته بودند و وزارت ارشاد مامور تخصیص آن بود. یادم است که یکی از دستگاه‌ها یک دست فنجان و نعلبکی که در حاشیه آن جملات یکی از بزرگان در مذمت تهاجم فرهنگی حک شده بود، به عنوان نمونه‌ای عالی در این حوزه عرضه کرده بود.

رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: به عقیده من این شیوه انتقال معنا هیچ خاصیتی ندارد و ما خودمان هم متوجه نیستیم که با این کار چه صدمه ای به خود آن پیام و آن معنای نهفته در آن می‌زنیم.

هنگامه مفید نیز که به جای مرضیه برومند در این مراسم شرکت کرده بود با اشاره به اینکه نمی‌داند چرا باید از عروسک‌های غربی در کشور استفاده شود، راه برون رفت از این معضل را سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی دانست.

در این مراسم همچنین علی فریدونی دبیر نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی گزارشی از این جشنواره ارائه کرد که بر اساس گفته‌های او در نخستین دوره این رویداد فرهنگی حدود 1800 اثر در حوزه‌های لوازم التحریر، اسباب بازی و کتاب – اسباب بازی به دبیرخانه این جشنواره واصل شده که در نهایت 10 اثر برگزیده شده اند و 4 اثر هم شایسته تقدیر شناخته شده اند.

در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه