بررسی جزئیات کشته‌شدن کارگر جمع‌آوری ضایعات در شورا

– گروه شهری – او در ادامه گزارش درباره کشته‌شدن مرحون علی چراغی گفت: پس از طرح این موضوع در صحن علنی شورا پیامک‌های بسیاری که به همین شیوه آسیب دیده بودند دریافت کردم. شهروندانی که به دلیل سد معبر دچار مشکل شده بودند یا عوامل شهرداری که به دلیل انجام وظیفه از سوی متخلفان مورد آسیب قرار گرفته بودند.

او با بیان اینکه برای کاهش نزاع و خسارت در چنین مواردی باید افرادی که در حوزه خدمات‌رسانی انجام وظیفه می‌کنند ویژگی‌های انتظامی و اخلاقی لازم را داشته باشند، اضافه کرد: «مرحوم علی چراغی حرفه‌اش خیاطی و تنها چند روز مشغول جمع‌آوری اشیا بازیافتی بوده که از سوی افرادی که منصوب به پیمانکاران شهرداری منطقه 4 هستند خودرواش متوقف شده و پس از نزاع و درگیری در مقابل چشمان فرزند خردسال‌اش مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.»

آباد با تاکید بر اینکه وقتی ما از حقوق شهروندی صحبت می‌کنیم نباید به خاطر زباله 2 شهروند با هم گلاویز شوند، گفت: تمام هزینه‌های خسارت این حادثه از سوی شهرداری به خانواده این مرحوم پرداخت می‌شود.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر همچنین با انتقاد از عملیاتی نشدن موضوع تفکیک زباله از مبدا اضافه کرد: متاسفانه مدیریت پسماند هنوز نتوانسته فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را جا بیندازد و تفکیک از مبدا تبدیل به تفکیک از منبع شده است.

به گفته آباد خودروی پیمانکار دارای آرم بازیافت شهرداری بوده که نباید اینگونه باشد ضمن اینکه این پرونده تا پایان گذراندن سیر قضایی از سوی مدیریت شهری دنبال می شود.

در ادامه مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهردار تهران با بیان اینکه این اتفاق 10 صبح روز 16 مرداد در خیابان 196 غربی تهران‌پارس بین 4 نفر از نیروهای شاغل در بخش پیمانکاری عملیات جمع‌آوری زباله رخ داده است، گفت: مقصران حادثه دستگیر و به موضوع اعتراف کردند همچنین مدیرعامل این شرکت پیمانکاری نیز دستگیر شده است.

به گفته او در هیچ کدام از قراردادهای پیمانکاری شهرداری نیامده است که اجازه داشته باشند برای اعمال قانون دست به خشونت بزنند.

اقبال شاکری دیگر عضو شورای شهر هم با اشاره به اینکه در قراردادهایی که به امضا می‌رسد حلقه‌های مفقود‌شده‌ای وجود دارد، گفت: متاسفانه 90 درصد از قراردادها در بخش عمرانی و پسماند فاقد ساز و کار پشتیبانی‌اند که البته این موضوع خاص شهرداری نیست چرا که در دولت نیز این موضوع به چشم می‌خورد و باید این چرخه را تغییر دهیم.

شاکری با اشاره به اینکه بارها اتفاق افتاده است که شرکت‌هایی تخلف کرده‌اند و در لیست سیاه قرار گرفته‌اند اما با نام و اسم جدید مجددا قرارداد می‌بندند، ادامه داد: باید ساز و کار سفت و سختی تهیه شود که شرکت‌هایی که تخلف می‌کنند دیگر قادر به امضاء قرارداد نباشند.

در ادامه جلسه احمد مسجد‌جامعی، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی معاون خدمات شهری شهرداری تهران و همچنین صحبت‌های اعضای شورای شهر درباره جان باختن یکی از شهروندان تهرانی توسط عوامل پیمانکار شهرداری گفت: شورای شهر هیچ کار پنهانی را ندارد و این موضوع نیز با رسانه‌ای شدن و آشکار شدن باعث شد که از ابعاد جدیدی به این موضوع پرداخته شود.

به گفته رئیس شور��ی شهر تهران این شورا به دنبال تدوین ساز و کار صحیح برای برخورد با پیمانکاران متخلف است. در ادامه جلسه اسماعیل دوستی با اشاره به اینکه نباید مقابله با سد معبر را به پیمانکاران سپرد گفت: باید آدم‌های خوش‌نام، خوش‌رفتار و درست در این بخش حضور داشته باشند چرا که با قشری سر و کار دارند که ضعیف‌ترین قشر جامعه‌اند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه