بسیاری از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند

درشرایطی که نابودی 10‌ها اثر بی نظیر باستانی از تمدن‌های آشور و اکد در موزه موصل توسط نیروهای داعش سبب التهاب و شوک محافل فرهنگی جهان شده، اظهار نظر برخی کارشناسان امیدهایی را نیز نسبت به سلامت دست‌کم برخی از آثارایجاد کرده است.


به گزارش کانال 4 تلوزیون لندن کارشناسان با استناد به فروریختن سریع و آسان مجسمه‌ها و وجود میله‌های آهنی در میان تندیس‌های خرد شده که در ویدئوی افراد مهاجم داعش به موزه موصل نشان داده شده، می‌گویند که بسیاری از تندیس‌های نابود شده جعلی و ساختگی بوده‌اند.


کانال 4 تلوزیون لندن با مشخص کردن موارد یاد شده در ویدئوی افراد داعش یادآور شده است که هرچند برخی آثار همانند شیرسنگی تمدن آشور که در فیلم شکسته یک زیان مسلم و غیر قابل انکار است اما این احتمال که برخی از مجسمه‌ها کپی مجسمه‌های اصلی بوده، تاحدی از شدت آسیب وارده می‌کاهد.


طبق همین گزارش کارشناسان موسسه باستان شناسی کالج لندن که به اتفاق ویدئو را دیده و جزییات آن را بررسی کرده‌اند، میله‌ها را در ویدیوی اصلی مشخص کرده و می‌گویند که مجسمه‌های باستانی هیچیک میله آهنی ندارند. به گفته این کارشناسان هرچند که همه مجسمه‌های موزه موصل کپی نبوده اما مجسمه‌های اصلی بسیاری از آثار نمایش داده شده، احتمالا با هدف مراقبت بیشتر از این آثار، قبلا به موزه بغداد به امانت برده شده بود و نمونه‌های بدلی آن در موزه موصل قرار داشته است.


این کارشناسان در ادامه یادآور شده‌اند که گروه داعش تفاوتی برای آثار اصل و بدل قایل نیستند و یک مجسمه بدلی از نظر آنان با اصل یکی است.


طبق همین گزارش این اقدام داعش که با واکنش شوک و وحشت درتمام محافل فرهنگی جهان مواجه شده در حالی صورت می‌گیرد که تجارت و قاچاق آثار باستانی و خروج آثار از کشور یافروش آثار به بازارهای خارجی، درعین حال تجارت پرسودی برای نیروی‌های داعش است که عمدتا بر تجارت آثار و اشیای کوچکتر تمرکز دارد.


"عمر الاعظم" متخصص تاریخ و انسان شناس اهل سوریه در همین زمینه در گفتگو با نیویورک تایمز می‌گوید: «سوال این است که چرا شبه نظامیان داعش تا این حد به نابودی میراث فرهنگی منطقه اصرار دارند؟»


او می‌افزاید: «این اصرار به کشتار و نابودی آثار فرهنگی اقوام آشوری و دیگر اقوام ساکن در منطقه نشان از یک اقدام و برنامه استراتژیک است برای تحریک نیروهای عراق و آمریکا که دوباره موصل را تصرف کنند. آنان خواستارجنگ هستند و اشغال دوباره هستند زیرا تنها دراین صورت است که می‌توانند به بهانه نبرد با غرب برای خود اعتباری کسب کنند.»


گزارش نیویورک تایمز درادامه یادآور شده است که نیروهای داعش از ماه ژوئن گذشته بارها و بارها تهدید کرده اند که آثار ومجموعه‌های فرهنگی در موزه‌ها را نابود خواهند کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه