بی‌محلی شهرداری به دستور ۳ نهاد قانونی درباره بوستان مادر

– گروه شهری – زمین 71 هزار متری که قرار بود تبدیل به بوستان مادر شود امروز تبدیل به یک مجمتع تجاری و مسکونی می‌شود. بر اساس طرح تفصیلی تهران این زمین در پهنه فضای سبز قرار دارد و بدون نظر شورای عالی معماری و شهرسازی نمی‌توان پهنه آن را تغییر داد اما شهرداری تهران با رای کمیسیون ماده 5 که از اساس اجازه قانونی این کار را ندارد مجوز ساخت و ساز در این زمین را صادر کرده است.

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بارها اعلام کرده دلایل شهرداری برای تغییر پهنه این زمین «قانع‌کننده نیست» و از شهرداری خواسته جلوی ساخت و ساز در این زمین گرفته شود. شهرداری تهران مدعی است سرانه فضای سبز در منطقه 5 بالا است و از پول فروش این زمین قسمتی از باغ‌های کن را خریداری کرده است در حالیکه بنا بر اطلاعات شورای شهر تهران هیچ باغی خریداری نشده است.

شورای عالی معماری و شهرسازی هم تا امروز 2 بار به شهرداری هشدار داده که تغییر پهنه این زمین غیرقانونی است و شهرداری باید پاسخگوی ساخت و ساز در این زمین باشد. کمیسیون اصل 90 مجلس هم چندی پیش با دعوت از اعضای شورای شهر و بررسی این موضوع خواستار توقف ساخت و ساز در این زمین شد. هیچ‌کدام از این هشدارها و درخواست‌ها تا امروز مانع از عزم شهرداری برای تغییر پهنه این زمین نشده است.

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در گفتگو با CHN می‌گوید ساخت و ساز در بوستان مادر همچنان ادامه دارد. به گفته او این قضیه در کمیسیون اصل 90 مطرح شد و این کمیسیون تاکید کرد که ساخت و ساز در بوستان مادر متوقف شود که این اتفاق نیافتاده است.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی هم اعلام کرده که این زمین در پهنه فضای سبز قرار دارد و نمی‌توان در آنجا ساخت و ساز کرد، می‌گوید روال قانونی پیگیری این موضوع همچنان ادامه دارد و شورای شهر به دنبال پیگیری از طریق قانون است.

حقانی با تاکید بر اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی، کمیسیون اصل 90 و شورای شهر هرکدام از راه‌های قانونی در دست‌اشان در حال پیگیری موضوع‌اند برای چندمین بار از شهرداری تهران خواست که ساخت و ساز در این زمین را متوقف کند.

او با اشاره به اینکه سوال‌اش از شهردار تهران به علت تعطیلات شورای شهر مسکوت مانده بود، می‌گوید سوال به هیات رئیسه فرستاده شده است اما هنوز به شهردار تهران ابلاغ نشده است که اگر کار ادامه پیدا کند حتما به جریان خواهد افتاد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه