تدریس به زبان انگلیسی مهم‌ترین امتیاز تحصیل در دانشگاه‌های مالزی است

درهمایشی که اوایل تیرماه گذشته با حضور جمعی از فارغ التحصیلان ایرانی به نمایندگی از دانشگاه های مختلف درهتل هویزه برگزار شد، درکنار همه فعالیت های جاری درحوزه بازاریابی برای جذب دانشجو با چند تن از نمایندگان شرکت کننده دراین همایش که از سوی دپارتمان بازاریابی وزارت علوم مالزی برای جذب دانشجو به ایران آمده بودند گفتگو کردیم.

"مازیار مهاجری" دراصل استاد دانشگاه "لیم کوک وینگ سایبر جایا" درکشور مالزی دارای کارشناسی ارشد در رشته معماری و دانشجوی دوره دکتری در رشته مدیریت پروژه ساختمان است. او درمعرفی خود و حضورش در ایران می‌گوید:"مدت هفت سال است که درمالزی اقامت دارم و مدت 4 سال است که درهمین دانشگاه که تحصیل کرده‌ام تدریس می‌کنم. من ابتدا برای کار در زمینه تجارت کائوچو و در ارتباط با شغل خانوادگی به مالزی سفر کرده بودم . درایران فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران بودم و به اجبار شرایط خانواده ودرگذشت پدرم به مالزی سفر کردم.

شما خود یک ایرانی و فارغ التحصیل از دانشگاه لیم کوک وینگ هستید، روشن است که طبق سیاستی اکنون از طرف این دانشگاه به ایران آمده‌اید؟

بله دقیقا همین طور است . مدیریت دانشگاه معتقد است که در بخش مارکتینگ دانشگاه درهر کشور فارغ التحصیلان دانشگاه ازهمان کشور بهترین نماینده و سفیران این دانشگاه هستند که می تونند تجربه خود را وامکانات موجود دراین دانشگاه را باتوجه به شرایط موجود در هر کشور به دانشجویان متقاضی تحصیل در مالزی ارائه کنند. درواقع این نوعی مدیریت منابع انسانی است که این دانشگاه در بخش مارکتینگ به کار گرفته و بخصوص دراین زمینه پیشگام است. دانشگاه لیم کوک وینگ هم اکنون 1000 دانشجو درهمه رشته‌ها دارد اما بیشتر معماری و دیزاین و هنر و عمدتا رشته های هنرهای تجسمی است و درزمینه ارتباطات و علوم چند رسانه‌ایی و انیمیشین و مانند آن فرصت ادامه تحصیل به متقاضیان ارائه می‌کند.

متقاضیان تحصیل در مالزی عمدتا از کدام کشورها هستندو حضور دانشجویان ایرانی چه میزان است؟

ـ بیشتر دانشجویان از کشور چین و سپس منطقه خاورمیانه هستند و تعداد ایرانیان به ویژه بسیار بالا ست وشاید رتبه دوم پس از چین باشند. درسال‌های اخیر با بروز تحولات موسوم به بهارعربی و ناامنی و بی ثباتی‌های اجتماعی در کشورهای عربی و همچنین شرایط مالی ناشی از بحران و رکود اقتصادی در کشورهای اروپایی و امریکایی که سبب افزایش هزینه تحصیل در این کشورها شده، تعداد دانشجویان از خاورمیانه عربی هم در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته شده است. درواقع مالزی هم در شمار کشورهایی است که از بروز بحران جاری در کشورهای ��ربی بهره مند شده.

از دیگر سو تعداد ایرانی‌ها در دو سال گذشته به دلیل بروز مشکلات مالی و تاحدی هم ویزا کاهش یافته. البته عامل اولی مهم‌تر است چون کاهش ارزش پول ایران هزینه تحصیل را در مالزی هم افزایش داده. از دیگر سو مشکلاتی هم ازسوی دولت مالزی مطرح شده و به نظر میرسد که دولت تاحدی از افزایش تعداد ایرانیان درکشور نگران شده باشند. به ویژه که هیچ مدیریت و تشکل مشخص و یکپارچه‌ای برای کنترل و مدیریت و احیانا درصورت لزوم، معامله که مسئولیت این جمعیت روز افزون را دربرابر دولت مالزی به عهده بگیرد وجود ندارد.

ادامه تحصیل در مالزی درمقایسه با تحصیل در داخل کشور واقعا چه امتیازاتی برای دانشجوی ایرانی می‌تواند داشته باشد؟

مهم‌ترین امتیازش تدریس وآموزش به زبان انگلیسی است. به هرحال چه بخواهیم و چه نخواهیم زبان انگلیسی زبان علم است.

در واقع نقطه ضعف سیستم آموزشی ایران در نبود تدریس به موقع و کافی زبان انگلیسی به دانش آموزان و دانشجویان فرصت برای دانشگاه‌ها در کشورهایی چون مالزی ایجاد کرده است؟

این بک بخش است اما بخش دوم آن است که وقتی یک دانشجوی ایرانی در رشته خودش به طور تخصصی و دریک محیط بین‌المللی درس می‌خواند، درواقع فرصت وسکوی پرشی برای جهش و حضور در محافل علمی جهان بدست می‌اورد و درعین حال می‌تواند به تمام منابع موجود علمی در جهان که همگی دست کم نسخه‌ای به زبان انگلیسی دارند، دسترسی یابد. از دیگر سو به دلیل حضور در یک محیط بین‌المللی با فرهنگ ها و امکانات علمی و نیز افراد و محافل علمی در کشورهای مختلف آشنا می‌شود. اما سود دیگر دراین زمینه آن است که مالزی یک کشور اسلامی است و بخشی از جامعه اسلامی در ایران مقید هستند که فرزندانشان در محیطی امن‌تر و پای بند به اصول دینی تحصیل کنند. این هم یک امتیاز دیگر است که اتفاقا دولت مالزی ازآن غافل نبوده و درهمین راستا در اهداف تعیین شده خود در سال‌های گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد مالزی را مبدل به قطب علمی "جهان اسلام" کند.

توریسم یا گردشگری تحصیل در مالزی دراین فعالیت ها چه جایگاهی دارد؟

تمام این فعالیت ها صد درصد در راستای گردشگری تحصیل یا گردشگری آموزش است. درواقع روشن است که به ازای هردانشجو تعدادی از افراد خانواده شان برای سفر به مالزی می آیند. بسیاری از آن ها برای خرید واجاره مسکن در مالزی سرمایه گذاری می‌کنند. این‌ها جدا از خرید روزمره و حضور در هتل‌ها و مراکز دیدنی و گردشگری و خدمات وابسته به آن همانند شرکت‌های هواپیمایی و رستوران‌ها و انواع خدمات ازاین قبیل است.

در مالزی به انواع سبک‌های گردشگری توجه می‌شود اما توریسم درمانی یا سلامت و توریسم آموزش یا توریسم تحصیلات بخش‌هایی است که بیش از همه بر ان‌ها تمرکز و سرمایه گذاری شده است.

در نهایت مالزی می‌خواهد قطب علمی جهان اسلام باشد یا مرکز گردشگری تحصیلات در کشورهای اسلامی ؟

به نظر میرسد که ترجیح می‌دهند که در صنعت گردشگری تحصیل و آموزش جایگاه شاخصی داشته باشند تا این که واقعا بخواهند قطب علمی دنیای اسلام باشند. در هرحال آنچه که الان قابل مشاهده است این است که مالزی بشدت برای جذب دانشجو و بازاریابی در کشورهای بحران زده عربی تلاش می‌کند.علاوه براین باید توجه کنیم که وزارت گردشگری مالزی بخش قدرتمندی در دولت مالزی است و در پکیج‌هایی که تعریف م‌ کند، انواع توریسم را می‌گنجاند که به دیگر وزارتخانه‌ها مرتبط است. مثل گردشگری سلامت و درمان که به وزارت بهداشت مرتبط است و یا انواع دیگر بسته‌های گردشگری که تبلیغات نشان میدهد که تنها وزارت گردشگری نیست که دراین زمینه فعالیت دارد بلکه درواقع به نحوی دیگر وزارتخانه‌ها را هم درگیر می‌کند.

یکی دیگر از بخش‌های مهم ورو به رشد در گردشگری مالزی ، توریسم همایش‌ها و کنفرانس‌هاست که دانشگاه‌های مالزی بخصوص دراین زمینه بسیار فعال هستند.

درواقع می‌توان گفت که دانشگاه‌های مالزی ازاین طریق در خدمت گردشگری و بیزنس و تجارت آن هستند؟

بله دقیقا دانشگاه‌های مالزی مشخصا در خدمت صنعت و تجارت مالزی به طورکلی و گردشگری به طور خاص هستند. درنهایت بهبود منابع اقتصادی کشور محور اصلی است که از کانال گردشگری می گذرد و ابعاد گوناگونی دارد که از گردشگری درمان تا تحصیلات تا همایش‌ها و کنفرانس‌ها و انواع برنامه‌های فرهنگی و علمی دراین کشور را شامل می شود. درحال حاضر انواع انجمن‌ها و باشگاه‌های رسمی علمی ، فرهنگی و هنری در همه زمینه‌ها از موسیقی و هنر گرفته تا انجمن‌های علمی و سرگرمی و فعالیت های اجتماعی و ... در مالزی به طور کاملا رسمی دارای پشتوانه دانشگاهی هستند و درعین حال خودشان هم درآمد زایی دارند. درواقع دانشگاه های مالزی در خدمت صنعت و تجارت کشور هستند. این موضوع را به راحتی می توان در کمپین "مالزی واحد" که با هدف وحدت مالزی طراحی و اجرا شده، مشاهده کرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه