تعریض جاده منجر به کشف محوطه باستانی پیش از تاریخ در لرستان شد

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ تعریض جاده ای در 12 کیلومتری شهرستان پل دختر منجر به کشف نخستین سازه های معماری عصر مفرغ در لرستان و محوطه باستانی پیش از تاریخ در این منطقه شد. آنطور که باستان شناسان اعلام کرده اند، یک گور و چندین سازه معماری مربوط به دوره های پیش از تاریخ نتیجه کاوش این محوطه بوده است.


«عطاحسن پور»باستان شناس و مجری کاوش اضطراری گورستان مورانی با اعلام این خبر گفت:«پس از تخریب این منطقه بوسیله بیل مکانیکی برای تعریض جاده و ظاهر شدن استخوان،سفال و سنگ هایی احتمال وجود گورستانی باستانی در این منطقه داده شد و پس از صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری کاوش را آغاز کردیم».


او وسعت این محوطه باستانی پیش از تاریخ را که روی یک صخره طبیعی و یک دامنه با شیب تند حدود 75 درجه قرار گرفته یک تا دو هکتار اعلام کرد.


حسن پور به اشاره به انجام عملیات کاوش در 1700 متر مربع خاطرنشان ساخت که در نتیجه این کاوش ها یک گور و چندین سازه معماری مربوط به دوره های پیش از تاریخ بدست آمده است.


اوافزود: ازجمله مواد فرهنگی که در این گور بدست آمده می توان به ابزار و ادوات مفرغی،سنگی،سفالی و همچنین مهره های تزئینی و سفالینه هایی که معروف به سفال های لبه واریخته بود که معرف دوران آغاز ادبیات ایران است اشاره کرد.

کشف نخستین سازه های معماری عصر مفرغ درلرستان

این باستان شناس مهمترین دستاورد این کاوش را کشف نخستین سازه های معماری عصر مفرغ در لرستان دانست که برای نخستین بار بدست آمده و افزود: به عبارتی برای نخستین بار شواهد استقراری درکنار گورستان در لرستان از عصر مفرغ کشف شده است.


اوگفت: مهمتر این که کل این محوطه استقراری و گورستانی مربوط به عصر مفرغ، بر روی یک محوطه قدیمی تر از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد قرارگرفته که در اصطلاح باستان شناسی به آن دوران مس و سنگ و یا مس سنگی اطلاق می شود.


حسن پور با اشاره به تداوم عملیات کاوش افزود: در واقع نهشته های باستانی" لایه های دوره های تاریخی "و لایه های فرهنگی محوطه مورنی شامل دوره های مس و سنگ و عصرمفرغ می شود که تاریخی بین هفت هزار تا چهار هزار سال را دربر می گیرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه