تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه

همانطور که عضلات بدن با ورزش و تمرین کارایی بهتری خواهند داشت مغز انسان نیز هرچقدر بیشتر مورد استفاده قرار گیرد ورزیده تر و بهتر خواهد شد. در این مقاله مجله دلگرم 5 روش تقویت حافظه و همچنین ورزیده کردن سلول های خاکستری مغز را بیان می کند.

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه

 

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه


روغن خالص رزماری و یا ریحان را استشمام کنید.
تست امواج مغز نشان می دهد که استشمام عصاره رزماری و یا ریحان تولید امواج بتا مغز را افزایش می دهد و در نتیجه سطح آگاهی بالا می رود. پیشنهادی که برایتان داریم این است که مقدار کمی از این روغن را به موی سر یا به مچ دست و یا لباستان بزنید تا همواره این رایحه به مشامتان برخورد کند. همچنین می توانید آن را داخل یک اسپری ریخته و هر از گاهی در هوا پخش کنید.

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه
به موسیقی گوش کنید.
به انواع مختلف موسیقی گوش دهید. محققان اخیرا دریافته اند که گوش دادن به موسیقی توانایی تمرکز را افزایش داده و سبب می شود به راحتی مطالبی که به ذهن سپرده اید را به یاد بیاورید. بعضی موسیقی ها سلول های عصبی مغز را به شدت فعال می کنند. هر چقدر موسیقی تندتر باشد پاسخ مغز نیز سریع تر و بیشتر خواهد بود.

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه
استرستان را کاهش دهید.
افراد نگران و دلواپس سطح هورمون استرس بدنشان بسیار بالاست. به مرور زمان این هورمون ها هیپوکامپ یا همان ساختمان‌ عصبى‌ خمیده‌اى که‌ در کف‌ شاخ‌ میانى‌ بطن‌ طرفى‌ مغز قرار دارد را تحت تاثیر قرار می دهد یعنی درست همان قسمتی از مغز که کنترل حافظه را بر عهده دارد. افراد دلواپس و پراسترس لازم نیست برای دفع استرس آواز بخوانند و یا کار خاصی انجام دهند فقط کافیست کارهایی انجام دهند که در عین سادگی جالب انگیز هستند. سعی کنید زمانی که استرس به سراغتان آمد به کاری مثل ورزش، نقاشی، بازی مورد علاقه تان و یا... بپردازند.

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه
قهوه خوردن را حتما در برنامه تان قرار دهید.
اگر نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید توانایی تمرکز را در خودتان بالا برده اید و حافظه کوتاه مدتتان را تقویت کرده اید.همچنین کافئین باعث تقویت حافظه بلند مدت نیز می شود. محققان به این نتیجه دست یافته اند که افراد مسنی که 3 یا 4 فنجان قهوه در یک روز مصرف می کنند خیلی کمتر از افرادی که فقط یک فنجان قهوه در روز می خورند دچار فراموشی می شوند.

تقویت حافظه و روش های موثر برای تقویت حافظه
ورزش کنید تا حافظه تان تقویت شود.
هر چقدر به بدنتان بیشتر حرکت دهید خون در مغز بیشتر جریا پیدا خواهد کرد. شواهد نشان می دهد که ورزش تعداد سلول های عصبی را در مغز افزایش می دهد. هر نوع ورزشی که به طور مرتب صوررت گیرد مفید است اما تمریناتی مثل دوچرخه سواری و یا پیاده روی خیلی بیشتر مغز را به فعالیت وادار می کند. ورزش همچنین مانع از بروز بیماریهای همچون دیابت ، حمله های قلبی و فشار خون می شود که خود باعث کاهش کارایی مغز می شوند.

 تقویت حافظه

گرداوری و ترجمه:
بخش سلامت مجله دلگرم
(اعظم بهادر)

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه