تلاش قزاقستان برای درخشش در گردشگری سلامت

همزمان با رشد تجهیزات و امکانات پزشکی در قزاقستان با استفاده از تجهیزات نوین درزمینه درمان بیماری‌های قلبی و اعصاب درچند سال گذشته و نیز استفاده از فناوری‌های نوین لیزر در جراحی چشم و همچنین جراحی های عمومی و روش های روز در بهبود بیماری های گوناگون گردشگری سلامت دراین کشور روند رو به رشدی را آغاز کرده است.


به گزارش تنگری نیوز،دستیار مدیر بخش توسعه اجتماعی دروزارت بهداشت این کشور دسامبر گذشته اعلام کرد که درسال 2013 تامین خدمات که بیشترین میزان تقاضا را درمیان بیماران خارجی داشتند، شامل درمان بیماری های مرتبط با دیسک کمر، ستون فقرات، لقاح مصنوعی ، درمان و جراحی دریچه قلب و درمان فیبروییدهای رحمی و نیز پیوند اعضا بوده است.


درواقع کشورهایی چون هند و مالزی و کره جنوبی تا کنون بر بازار قزاقستان تمرکز داشتند اما اکنون مسافرانی که درجستجوی درمان های پزشکی ارزان و معتبر هستند بیش از گذشته قزاقستان را درجدول انتخاب های خود قرار می دهند. این بیماران خارجی دربازار توریسم درمانی قزاقستان عمدتا کشورهای قزقیزستان وروسیه و دیگر کشورهای عضو سابق اتحاد شوروی هستند اما اخیرا شاهد افزایش تعداد بیماران از کشورهای ژاپن و امریکا نیز بوده‌اند.


با این حال قزاقستان تا تبدیل شدن به یک قطب گردشگری پزشکی همانند کاستاریکا و هند و تایلند و کره جنوبی راه درازی در پیش دارد. آمارهای جهانی در تعداد گردشگران سلامت در سراسرجهان حاکی روشن نیست اما طبق آمار موجود از سوی سازمان پزشکان بدون مرز تایلند در جذب گردشگران سلامت در سال 2013 توانسته تا 1.8 میلیون نفر و مالزی 600 هزار نفر جذب کند. هند نیز سالانه بیش از 250 هزا رنفر جذب می کند. کشور ترکیه نیز میزبان 110 هزار گردشگر جویای درمان درسال 2012 بوده است و صنعت گردشگری سلامت دراین کشور از انواع جاذبه‌ها و امکانات مرتبط با این سبک یعنی چشمه‌های آب معدنی و گل سالانه نیم میلیون گردشگر خارجی جذب می‌کند.


قیمت پایین درکنار افزایش کیفی خدمات پزشکی در قزاقستان محرک خوبی برای رشد گردشگری درمانی این کشور است. طبق همین گزارش به نقل از وزارت بهداشت قزاقستان هزینه پیوند مغز استخوان در قزاقستان 51 هزار دلار است که نصف قیمت همین عمل در کشور روسیه است. عمل پیوند کلیه 16000 دلار است که نصف قیمت کشور همسایه شمالی آن است. قیمت پیوند کبد در قزاقستان 20 هزار دلار است که بسیار ارزان‌تر است از عمل مشابه در ترکیه که خود کشوری سالا نه صدها گردشگر درمانی دارد.

کشور قزاقستان سالانه 800 یا نزدیک به چنین رقمی گردشگر بیمار جذب می کند . این میزان برای کشوری که هم در حوزه گردشگری و هم در حوزه درمان و پزشکی گام های اولیه از رشد را بر می‌دارد برقراری پروازهای مستقیم درهر فصل و نیز ارائه مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت تر و ارزان تر از آنچه که کشورهای همسایه‌اش می‌توانند عرضه کنند، چشم انداز مثبتی از این صنعت را ترسیم می‌کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه