جای - زنده‌یاد لطفی - همیشه در تاریخ موسیقی ایران خالی است

- گروه فرهنگ و هنر- بزرگداشت زنده یاد محمدرضا لطفی در حالی در تالار وحدت برگزار شد که داغ نبود وی بر پیشانی موسیقی ایرانی حک شده است. اگرچه به گفته تمامی افرادی که زمانی یاران او بودند زنده یاد لطفی در اواخر عمر و پس از بازگشت به ایران روابط اش با دوستان قدیم محدود شده بود اما نسل جوان، از آموزش ها و کلاس های درس او خاطرات خوبی به یاد دارند. به گفته ناظری این دوره، شبیه به قتل عام موسیقیدانان آرمانگراست.

به گزارش CHN، مراسم بزرگداشت زنده یاد محمدرضا لطفی امروز 31 خردادماه در حالی در تالار وحدت برگزار شد که اندوه بر فضای سالن حاکم بود. از یک سو خانواده نسبی وی با دلی پرخون، چشمانی اشکبار و حوصله و شکیبایی به مراسم آمده بودند و از سوی دیگر خیل دوستداران وی که بیرون از درهای تالار وحدت ایستاده بودند و به یاد وی، آثار به جای مانده از او را مبادله می کردند. ربه کا جلیلی همسر زنده یاد لطفی، برادر وی، پسرش و بستگان آن مرحوم به همراه علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ، هنرمندانی همچون خانواده کامکارها، استاد حسین علیزاده، محمد معتمدی، صدیق تعریف، اعضای هیات مدیره خانه موسیقی، علی اکبر شکارچی، علی بوستان، ارشد طهماسبی، و ... در تالار حاضر بودند.

مایه شگفتی است! دیدارها همه مربوط به درگذشت است

«شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران در باره زنده‌یاد محمدرضا لطفی با خواندن ابیاتی که؛ آن زند طعنه که در سفره نان شاهد نیست/ آن کند خنده که در پیکر جان شاهد نیست... می گوید:« به تازگی می بینم هرگاه دور هم جمع می شویم همگی دیدارهای ما به خاطر این است که موسیقدانی از بین ما رفته است و این مساله‌ای است که در چند وقت اخیر بارها و بارها تکرار شده است. مایه شگفتی است.»

"ناظری" با اظهار تاسف از درگذشت "زنده یاد لطفی" می‌افزاید:«گاهی فکر می‌کنم که چه اتفاقی افتاده است که اینطور موسیقدانان صاحب‌نام از دنیا می‌روند ؟ این اتفاقات برای من به نوعی شبیه به قتل‌عام است. »

ناظری که در زمان درگذشت زنده‌یاد محمدرضا لطفی در ایران نبود و به همین‌خاطر نیز سخنرانی برنامه بزرگداشت را برعهده گرفته، می‌گوید:« یکی از دوستان در زمان فوت آقای مشکاتیان گفت که وی دق کرد! اگرچه این جمله در ذهنم عجیب بود اما حالا خوب آن را درک می کنم.»

چرا« زنده یاد لطفی» سال‌ها دستی به ساز نمی‌زند؟!

ناظری ادامه می دهد:« چطور ممکن است هنرمندی در آن سطح و با آن خلاقیت‌های بی‌بدیل یک‌دفعه از موسیقی زده می‌شود و سال‌ها دستی به ساز نمی‌برد؟! چگونه است که هنرمندی با آن خلاقیت ها سال ها با اهل هنر رابطه‌ای برقرار نمی‌کند؟! این واکنش عجیبی است که حالا به نظرم چندان غیرطبیعی نمی‌آید.»

ناظری با یادآوری خون دل خوردن های زنده یاد محمدرضا لطفی تاکید می کند:« برای نسل ما که همواره آرمان گرا بودیم و برای خواسته های خود همواره می جنگیدیم تحمل برخی شرایط بسیار ناگوار بوده و هست. اگرچه در این اواخر رابطه دوستی من با وی برقرار نبود اما او شخصیتی نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت.»

وی می افزاید:« هدف لطفی به جز اعتلای موسیقی ایرانی چیز دیگری نبود، اگرچه مشکلات بسیاری سر راهش قرار داشت و در دوره ای نیز ناچار به مهاجرت شد و دوباره به ایران بازگشت اما خستگی ناپذیری از ویژگی های این دوست قدیمی بود. لطفی هنرمندی نستوه و پر از انرژی و آتش بود.»

ناظری با یادآوری نخستین دیدار خود با زنده یاد لطفی که به سال 53 برمی گردد و در آن دیدار، زنده یاد لطفی از طرف نورعلی خان برومند و به واسطه صوت خوش ناظری به دیدارش می آید، می گوید:« دهه 50 به گونه ای ناخودآگاه حامل پیامی برای کل دنیا بود. پیامی که از طریق هنر منتقل می شد و این پیام چیزی نبود جز رنسانسی که قرار بود اتفاق بیفتد. تشکیل مرکز حفظ و اشاعه موسیقی توسط داریوش صفوت، مرکز تولید موسیقی رادیو توسط ه. الف. سایه، موجی که در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به راه افتاده بود، تشکیل گروه سازهای ملی فرامرز پایور و ... حامل پیامی برای تمام دنیا بود.»

با رفتن نسل آرمانگرا، همه‌چیز عمق خود را از دست می‌دهد

وی با فاجعه‌آمیز خواندن درگذشت هنرمندان دوران آرمانگرایی دنیا می‌گوید:« شاید اگر این نسل برود همه چیز عمق هنری خود را از دست بدهد. »

ناظری اظهار امیدواری می کند:« امیدوارم دوره گذار از روی تمام دنیا و به خصوص ایران بگذرد و اتفاقات خوبی در جامعه هنری رقم بخورد.»

وی با یادآوری خاطرات کنسرت‌های مشترک گروه شیدا و عارف و تحمل فداکاری‌هایی که هنرمندان آن دوره برای اجراها می‌کشیدند، می‌گوید:« محمدرضا لطفی استاد بی بدیل موسیقی ایرانی ، جایش همواره در موسیقی ایران زمین خالی می‌ماند. باید سال‌ها و یک سده بگذرد تا افرادی مانند لطفی به دنیا بیایند و دست به آفرینش بزنند.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه