جشنواره جشنواره ها در جشنواره نیست!

- گروه فرهنگ و هنر- جشنواره جشنواره های (بخش بین الملل) که به همت سیف الله داد به جشنواره موسیقی فجر اضافه شد و رویدادی ملی را به رویدادی بین المللی تبدیل کرد در سی و سومین سال از حیات خود باردیگر به صورت ملی اما به گفته مسوولان بین المللی برگزار می شود. قرار است جشنواره جشنواره ها اردیبهشت ماه سال بعد به اجرا درآید تا به گفته دبیر جشنواره، سینمای بین الملل زیر سایه سینمای ایران نباشد. گفته می شود جشنواره ای متفاوت در راه است!

به گزارش CHN، گفته‌ها و شواهد حاکی است که جشنواره‌ای متفاوت از 32 دوره قبل در راه است. جشنواره ای که در آن فیلم های سودای سیمرغ کاهش داشته اند و بخش بین الملل نیز از جشنواره جدا شده و قرار است در سال بعد یعنی 4 ماه پس از اجرای سی و سومین جشنواره فیلم فجر به اجرا درآید. مسوولیت فیلم ها به بخش های مختلف واگذار شده و به گفته بسیاری از کارشناسان سینما جشنواره ای متفاوت از دوره های قبل در راه است. جشنواره ای که جشنواره جشنواره ها را از خود جدا کرده و از این جدایی تحت عنوان تخصصی شدن یاد می شود.

سی و دو دوره از جشنواره فیلم فجر به گونه ای پیش رفت که سیاست ها در آن اضافه شدن بخش های مختلف و تعداد فیلم های حاضر در جشنواره بود و اما در این دوره همه چیز به گونه ای دیگر پیش می رود. همه چیز کوچک شده است و قرار است جشنواره بین المللی فیلم فجر تکه تکه در زمان های مختلف برگزار شود. سینمای مستند و تجربی نیز در آینده صاحب جشنواره ای مجزا می شود.

بخش های فیلم مستند، سینمای هنر و تجربه نیز بخش هایی هستند که در این دوره به نمایش فیلم های خود می پردازند. اینکه این تفکیک سازی تا چه اندازه می تواند به سینمای ایران کمک کند مساله ای است که شاید کارشناسان چندان به آن علاقه ای نداشته باشند اما رضاداد دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر از آن تحت عنون خارج کردن سینمای بین الملل از زیر سایه سینمای ایران نام برده است.

رضا داد در تازه ترین اظهار نظر خود در مورد جشنواره فجر گفته است: «دیدگاهی وجود دارد که ما سودای سیمرغ را از پیکره جشنواره فجر خارج کنیم و مثلا آن را در جشن خانه سینما و جشنواره ای مشابه برگزار کنیم.»

با دیدگاه هایی که مسوولان سینمایی مطرح کرده اند و شکل جدیدی از ارایه فیلم ها در جشنواره به نظر می رسد که جشنواره فیلم فجر مانند دیگر تصمیماتی که در سایر بخش های هنری گرفته می شود به دنبال کوچک سازی خود است. این کوچک سازی اگرچه تحت عنوان رفتن به سمت تخصصی شدن از آن یاد می شود اما نه تخصصی شدن که محدودشدن آثار و ارایه تولیدات هنری است.

با این رویکرد شاید دیگر جایی برای بخش هایی مانند دانشجویی، نیروهای جوان و حمایت از تولیدات آنها نماند. هرچند که در این دوره از جشنواره بسیاری از کارگردانان مطرح و بازیگران توانمند سینمای ایران در جشنواره حضور ندارند. زنان سینماگر ایران همچون تهمینه میلانی، رخشان بنی اعتماد، پوران درخشنده و.... فیلم های خود را به صورت مستقل می سازند و اکران می کنند.

قیچی جشنواره بخش هایی از فیلم عبدالرضا کاهانی را برید و به رغم وعده هایی که برای حضور فیلم این سینماگر در این دوره از جشنواره داده شد، محقق نشد. شاید نوع برگزاری جشنواره، مشکلاتی که در این راه وجود دارد، حذف بخش هایی از فیلم و قول و قرارهایی که از سوی مسوولان جدی گرفته نمی شود بخش عمده ای از دلایلی است که سینماگران را به جشنواره فیلم فجر دلسرد کرده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه