حساب‌های ۸ ساله سازمان میراث فرهنگی نامشخص است

– گردشگری – مجموعه ارگ آزادی روز گذشته میزبان جمعی از خبرنگارانی بود که به مناسبت روز خبرنگار از سوی «مسعود سلطانی فر» رئیس سازمان میراث فرهنگی دعوت شده‌بودند.

سلطانی فر با تاکید برآنکه سازمانی درهم ریخته را تحویل گرفته است به مشکلات مالی و قرادادهای موجود اشاره کرد و گفت: «با توجه به تعداد بسیار زیاد اماکن تاریخی و ثبت شده در ایران و این مهم که تاکنون تنها یک سوم آثار ثبت ملی شده‌اند باید بگویم که با مشکلات بسیار زیاد درخصوص بودجه و مسائل مالی روبه‌رو هستیم.»

او با اشاره به آنکه چندیست به بررسی قراردادهای شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی پرداخته‌اند گفت: «با وجود آنکه سازمان حساب رسی نیز وارد عمل شده‌است اما حساب‌های موجود به اندازه‌ای نامشخص است که می‌توان گفت حسابی برای بررسی وجود ندارد.»

او با اشاره به مشکلاتی که درخصوص قراردادهای سازمان میراث و گردشگری با پیمانکاران وجود دارد یادآور شد: «بر اساس دستور مدیران، پیمانکاران پروژه‌هایی را اجرا کردند که صورت وضعیت مشخصی ندارد. حتا برخی از پیمانکاران از قراردادهای شفاهی خبر می‌دهند که بی انضباطی مالی را دارد و گاهی این مبالغ به 400 میلیون و 600 میلیون نیز می‌رسد. در برخی مواقع نیز امکان اینکه این ارقام به لحاظ قانونی پرداخت شود وجود ندارد حتی چند پیمانکار آمده اند و گفته اند کارهایی انجام داده ایم ولی پولی نداده اند.»

به گفته سلطانی فر، با توجه به چنین بی انضباطی‌های مالی که درخصوص قراردادهای سازمان میراث و گردشگری با پیمانکاران وجود دارد، مراجع قانونی همچون بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل 90، ستاد رسیدگی به فساد و بازرسی رهبری وارد عمل شده‌اند تا قراردادها و عملکرد هشت سال اخیر این سازمان را بررسی کنند تا از طریق مراجع رسمی این موارد را پیگیری کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین به مشکلاتی که درخصوص نیروی انسانی سازمان وجود دارد اشاره کرد و گفت: «تراکم افزاد غیر متخصص از یک سو و قوانین و مقرراتی که باید دستور کار قرار گیرد از دیگر سو فعالیت‌های سازمان را محدود کرده‌است. در این میان باید تعامل با بخش‌های بیرونی سازمان نیز محقق شود.»

او همچنین از کم بود بنیه مالی سازمان میراث و گردشگری خبر داد و گفت: «مجموع اعتبارات عمرانی و استانی، جاری و ملی و استان‌های سازمان میراث و گردشگری از بودجه یک اداره آموزش و پرورش استانی کمتر است. این درحالی است که باتوجه به وظایفی که بر عهده این سازمان است باید از روش‌های دیگری برای درآمدزایی استفاده کنیم یا آنکه از اعتبارات دولتی بهره جوییم که با توجه به تورمی که وجود دارد نمی‌تواند مارا به سرمنزل مقصود برساند.»

درآمد 5 و نیم میلیاردی کشور از راه گردشگری

معاون رییس جمهور همچنین به تعداد گردشگران ورودی کشور در سالی که گذشت اشاره کرد و گفت: «آمار ورودی گردشگری در سال گذشته 4هزار و 800 نفر بوده است. هرچند می‌توان گفت حدود یک میلیون از این تعداد گردشگر واقعی بوده‌اند اما ورود این تعداد گردشگر 5 و نیم میلیارد دلار درآمد برای کشور به دنبال داشته است. با توجه به این اعداد و ارقام، سرمایه‌گذاری و نگاه جدی به گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد.»

سلطانی‌فر با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری، افزود: «رئیس جمهور علاوه بر توجه به میراث فرهنگی و صنایع دستی بر توسعه گردشگری، استفاده از ظرفیت‌ها برای رونق این صنعت، گسترش تعامل فرهنگی و ایجاد اشتغال تاکید دارد. چنانکه در سفر اخیر به شهر کرد نیز بر توسعه و رونق چهارمحال از طریق گردشگری تاکید کرد.»

به گفته معاون رییس جمهور، کار سنگینی در بخش گردشگری در پیش هست چنانکه بیشتر کشورهای توسعه یافته با تدوین برنامه‌های 10 و 15 ساله به این جایگاه دست یافته‌اند و به نتیجه رسیده‌اند.

او همچنین از تدوین طرح جامع گردشگری خبر داد و گفت: «با توجه به نیازهای امروز کشور باید این طرح تدوین و به تصویب دولت برسد و دستگاه‌های مرتبط همکاری‌های لازم را انجام دهند. جذب گردشگر بیشتر برای تعامل فرهنگی و تامین ارز بیشتر و ساماندهی زمانی و مکانی گردشگری داخلی را مد نظر داریم.»

تعداد هتل‌ّهای 4 و 5 ستاره باید 3 برابر شود

سلطانی فر در ادامه به نیاز کشور به احداث هتل‌ و اماکن اقامتی اشاره کرد و گفت: «با هماهنگی‌هایی که با صندوق توسعه داشتیم قرار است تعامل قابل توجهی بین هتل‌داران و این بخش انجام شود و تمرکز اصلی ما درخصوص هتل‌های نیمه تمام و هتل‌هایی است که تا 50 درصد پیشرفت داشتند البته امید است از سال آینده پاسخگوی نیاز ایجاد تسهیلات ساخت هتل‌های جدید نیز باشیم.»

به گفته رییس سازمان میراث و گردشگری: «درحال حاضر نیازمند ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره هستیم چنانکه باید تعداد این هتل‌ّها 3 برابر شود تا بتوانیم پاسخگوی نیاز گردشگران باشیم.»

صادرات یک و نیم میلیون متر مربع فرش در سال

سلطانی فر در ادامه به صنایع دستی نیز اشاره‌ای داشت و گفت: «کشور ما جزء سه قطب بزرگ تولیدکننده صنایع دستی است و ما این ظرفیت را داریم که صنایع دستی را به شرایط گذشته بازگردانیم، از 450 رشته صنایع دستی فعال در دنیا، 352 رشته در کشور ما وجود دارد و در بسیاری از رشته‌ها توان تولید عمده و باکیفیت صنایع دستی را داریم.»

رییس سازمان میراث و گردشگری درخصوص مشکلات این حوزه گفت: «در این بخش، مشکلات مربوط به بازرگانی، بازاریابی و فروش محصولات است. بسیاری از استادکاران رشته های صنایع دستی کسانی هستند که به سن بالا رسیده اند و امکان اینکه شاگردی داشته باشند وجود ندارد یا نمی توانند فعالیتشان را ادامه دهند.»

او همچنین از تولید دو نیم میلیون متر مربع فرش در سال خبر داد و گفت: «از این میزان، یک و نیم میلیون متر مربع صادر می شود. این درحالی است که ظرفیت زیادی در حوزه صنعت فرش داریم که از آن محروم شده ایم. این ظرفیت درخصوص سایر بخش‌های صنایع دستی نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود.»

تهیه طرح سه ساله سازمان میراث فرهنگی

سلطانی فر همچنین از تدوین طرح سه ساله اول سازمان میراث فرهنگی خبر داد گفت: «برای سالهای 93 تا 96 طرحی را تهیه کرده ایم که ظرف دو هفته آینده کلیات این طرح و برنامه آن اعلام خواهد شد. تصورم این است که برای اولین بار سازمان میراث فرهنگی خارج از برنامه پنج ساله طرح و برنامه ای را تهیه می کند.»

به گفته او، در زمان تهیه این برنامه در هر حوزه ای که نیازمند آمار بوده‌است با آمارهای متناقض از سوی مراکز مختلف روبرو شده‌اند که این امر سبب کند شدن امور شده‌است.

رییس سازمان میراث و گردشگری در پایان از نبود هیچ منعی برای مصاحبه مدیران و معاونان و کارشناسان سازمان با خبرنگاران و اصحاب رسانه خبر داد و گفت: «این مهم به همه استان‌ها ابلاغ شده‌است و امید است از این پس تعامل خوبی بین سازمان میراث و گردشگری و رسانه‌ّها بوجود آید.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه