خانه‌ای که هنوز هنرمندان موسیقی را خانه‌دار نکرده‌است

ـ گروه فرهنگ و هنر ـ تعاونی مسکن خانه موسیقی با ترکیبی همانند خانه موسیقی در سال 88 تشکیل می شود تا برای خانه دار کردن اهالی موسیقی قدمی بردارد. گام های نخستین این تعاونی قانونی برداشته می شود و در ادامه اما و اگرهای این تعاونی نفس اعضای تعاونی مسکن خانه موسیقی را به شماره می اندازد. وعده های بی شماری برای تحویل خانه های اعضای در بهار سال 91 داده می شود اما هیچ کدام به سرانجام نمی رسد. به جای عمل به وعده ها، بازرس تعاونی که دراین‌باره خواستار پاسخگویی به دیرکردها بود تغییر می کند و مساله تعاونی مسکن خانه موسیقی در سکوت تنها به حیات بدون عملکرد خود ادامه می ‌دهد.

به گزارش CHN، تعاونی مسکن ها به عنوان نهادهای خصوصی راه اندازی شدند تا برای خانه دار شدن بخش عمده ای از مردم قدمی بردارند. اگرچه تعاونی ها به عنوان نهادهای خصوصی مشغول به فعالیت هستند و عمدتا نیز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند؛ اما به نظر می رسد نبود ناظران دلسوز و در عین حال مشرف بر عملکرد تعاونی ها یکی از مشکلات اکثر تعاونی هاست. عموما وعده های فراوانی داده می شود ولی بی شماری از آنها رنگ واقعیت به خود نمی گیرد و این ویژگی به همراه، رعایت نشدن قوانین و در عین حال ابهام در قوانین معمولا به ضرر مردم عادی می انجامد. حال تا چه اندازه این اندیشه می تواند با عملکرد صحیح مسوولان وزارت تعاون و نظارت واقعی و در عین حال مردمی وجهه واقعی مردمی به خود بگیرد به عملکردهای آتی وزارت تعاون در مورد تعاونی هایی که به وعده ها عمل نکردند باز می گردد.

«رامتین غفاری»، که زمانی بازرس تعاونی مسکن خانه موسیقی بوده و می‌گوید در آخرین انتخاباتی که برای تعیین اعضای هیات مدیره و بازرس تعاونی در محل این خانه تشکیل می‌شود، از حق کاندیداتوری محروم شده و از بازرسی تعاونی کنار گذاشته می‌شود درباره شروع به کار تعاونی مسکن خانه موسیقی به CHN گفت: «تعاونی مسکن در سال 88 با هدف خانه دار کردن اهالی موسیقی شکل گرفت. مانند تمامی تعاونی‌ها، انتخاباتی برگزار و هیات مدیره تعیین شد، با این توضیح که ترکیب اصلی هیات مدیره این تعاونی و هیأت مدیره خانه موسیقی، مشترک هستند. در زمان شکل‌گیری، من بازرس علی‌البدل بودم و اجازه وارد شدن در جلسات را نداشتم.»

به گفته غفاری و بنا بر شواهد موجود، تعاونی تا سال 89 به جز انتخاب هیات مدیره، بازرس، و عضو‌گیری در تعاونی تقریبا هیچ اقدام اجرایی انجام نداد تا اینکه در همان سال پروژه 70 واحدی برای تعاونی تعریف می‌شود. پروژه «چکاوک» در حال حاضر مراحل پایانی خود را می‌گذراند و اما «کوروش» دومین پروژه‌ای که هیات مدیره تعاونی مسکن خانه موسیقی در آن وارد شد، تنها به بالارفتن تیرآهن ختم شده است و حتّا هنوز مالکیّت زمین این پروژه هم، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ در حالیکه تا کنون از اعضایِ ذی نفع در این پروژه اخیر ، مبالغ زیادی دریافت شده است.

رامتین غفاری

اولین پروژه تعاونی مسکن خانه موسیقی چکاوک بود که به اعضا تحویل نشد. دومین پروژه کوروش نیز توسط این هیات مدیره تعریف شد که تنها به بالا رفتن تیرآهن انجامید، در حالی که مبالغ زیادی از اعضا دریافت شد

غفاری می‌گوید: «در سال 89 هیات‌مدیره تعاونی مسکن خانه، با این توضیح که خود هنرمندند و اطلاعات کافی راجع به ساخت‌و‌ساز ندارند 2 نفر را به نام‌های "هوشمند رضوی" و "عدل" به مجموعه معرفی کردند که خود این افراد توسط "ابوالحسن مختاباد" به هیات مدیره معرفی شده بودند. در همان جلسات، توسط "رضوی" و "عدل" پیشنهاداتی در مورد مکان‌های موردنظر اجرای پروژه داده و قرار شد مشخصات مکان‌های مورد‌نظر روی سایت تعاونی قرار بگیرد و درجلسه‌ای با حضور همه اعضای تعاونی در این مورد تصمیم‌گیری شود که البته مشخصات مکان‌ها آن‌طور که باید اطلاع رسانی نشد.»

غفاری می‌افزاید: «در بهمن سال 89 و خیلی ناگهانی از سوی هیات‌مدیره تعاونی خانه اعلام شد که در شهر جدید هشتگرد زمینی را دیده‌اند و می‌خواهند پروژه را در آنجا بنا کنند. با آقای هوشمند رضوی و هیات مدیره رفتیم و تپه ای را در فاز 3 شهر جدید هشتگرد دیدیم. در کنار آن مجتمع مسکونیِ 70 واحدی را نشان دادند که بر اساس گفته‌های "رضوی" مربوط به روزنامه‌نگاران بود.»

پس از این بازدید، با اعلام رسمی تعاونی خانه موسیقی، برای شروع پروژه، هر عضو 5 میلیون تومان به حساب تعاونی واریز می‌کند. غفاری بازرس اصلی سابق تعاونی مسکن خانه موسیقی که خود اولین نفری بود که این مبلغ را داده، می‌گوید: « اوایل، کارها داشت خوب پیش می‌رفت. قرار بود یک‌ساله خانه را به اعضا تحویل بدهند. حتی برای تسریع در روند کار، جدول زمان‌بندی هم گذاشتند و بر آن اساس، قرار شد اعضا مبالغ باقی‌مانده در حین پروژه را با فاصله‌های چندماهه به حساب تعاونی واریز کنند. ما در فاصله یک ماه تا یک ماه و نیم، مبالغی را به حساب تعاونی واریز کردیم.»

خانه ها طبق قرارداد باید در بهار 91 به اعضا تحویل می شد. اما بعدها و طی نامه هایی یک طرفه از سوی هیات مدیره، بهای تمام شده خانه ها بسیار بالاتر از توافق اولیه و قرارداد اصلی بود. اختلاف ما با تعاونی از این نقطه آغاز شد

وی می افزاید:« بر اساس قراردادی که بینِ اعضایِ ذی‌نفع در این پروژه و هیأت مدیره تعاونی منعقد شده بود، خانه‌ها باید در فاصله یک‌سال به اعضا واگذار و تحویل می‌شد. اگرچه برای موارد احتمالی نیز 3 ماه اضافه‌تر از زمان مقرر پیش‌بینی شده بود که با این حساب ما باید حدّاکثردر پایان بهار 91 خانه ها را تحویل می‌گرفتیم . اما تا به امروز که بیش 2 سال از این موضوع می‌گذرد ، این خانه‌ها به اعضا تحویل داده نشده است.»

غفاری می‌افزاید: « در قرارداد مبلغ زمین ها، متری 550 هزارتومان تعیین شد. همچنین ماده‌ای در قرارداد وجود دارد که به دلیل شرایط حاکم بر بازار ساخت و ساز، و در صورت بروزِ نوسان در قیمت‌ها و هزینه‌هایِ ساخت و ساز ، 5 تا 10 درصد مبلغ مورد توافق در قرارداد ، افزایش و یا کاهش داشته باشد. البته بعدها و طیِ نامه‌هایی که به شکل یک‌طرفه و از طرفِ هیأت مدیره امضا شده بود ، بهایِ تمام‌شده خانه‌ها را به اعدادی بسیار بالاتر از مبلغ مورد توافق اوّلیه و قرارداد اصلی رساندند که تا کنون مورد توافق ما قرار نگرفته و اختلافات اصلی ما با این تعاونی ، از همین نقطه آغاز شد. »

به گفته بازرس سابق تعاونی مسکن خانه موسیقی، در شهریور سالِ 91 اعضا به تعاونی فراخوانده می‌شوند تا پس از انتخاب واحدهای مسکونی خود، صورتجلسه تحویل موقت بین اعضا و هیأت مدیره تعاونی امضا شود.

غفاری می‌گوید: «نقشه‌ها را گذاشتند و بر اساس اولویت‌بندی، انتخاب واحد مسکونی انجام شد. در همان جلسه نیز عنوان شد که هر عضو باید تسویه‌حساب نهایی را انجام دهد که ما موافقت نکردیم زیرا خانه‌ای به ما تحویل داده نشده بود.»

آن جلسه به جنجال می‌کشد و کار به جر و بحث می‌انجامد و در نهایت اعضا انتخاب واحد کرده و چند روز بعد صورتجلسه تحویل‌موقّت هم بین اعضای ذی‌نفع در پروژه چکاوک و هیأت مدیره امضا می‌شود. اعضا با تعاونی تسویه حساب می‌کنند و طبق آنچه در قرارداد پیش‌بینی شده بود و صحبت‌هایی که در آن جلسه انتخاب واحد انجام شد، فقط تحویل گرفتن کلیدها و پرداخت مبلغ جزئی که بابت پایان کار و هزینه های شهرداری و انتقال اسناد و ... باقی می‌ماند، که میلغ خیلی عمده و زیادی هم نبود .

غفاری تاکید می‌کند: «از زمانیکه این پولِ تسویه حساب (که مبلغ قابل توجّهی هم بود)، به حساب تعاونی واریز شد، پروژه خوابید و عملیات اتمام کار، عملاً متوقّف شد. »


از وی در رابطه با ترکیبِ این هیأت مدیره و تغییراتی که در این سال‌ها داشته پرسیدیم که گفت: «ترکیب هیات مدیره نیز مانند اوایل کار است تنها با این تفاوت که فاضل جمشیدی از کار استعفا داد. یکی دو نفر دیگر از اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن نیز تغییر کردند و به جای آنها خانم اخوان و آقای ذوالنوری به مجموعه اضافه شدند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه