درآمد 300 میلیون دلاری سامویی از گردشگری

جزیره سامویی با اینکه سومین جزیره بزرگ تایلند است اما کمتر از یک‌پنجم جزیره قشم وسعت دارد؛ این در حالی است درآمدش از گردشگری به کل درآمد کشور ایران از صنعت گردشگری پهلو می‌زند. جزیره‌ای 60 هزار نفری که کمی بزرگتر از جزیره کیش است، روزانه 800 هزار دلار از گردشگری درآمد دارد؛ عددی که شاید تا سال‌ها برای ما ایرانی‌ها در حد یک رویا باشد. اما اینکه، این درآمد سامویی با چه برنامه‌ای محقق شده و سهم ایرانی‌ها در جمع گردشگران ورودی به جزیره سامویی چقدر است، گفت‌وگویی کوتاه با مجید وزوایی، تنها تورگردان ایرانی جزیره سامویی داشتیم که حاصل آن از نظرتان می‌گذرد.

آخرین آماری که از تعداد گردشگران سامویی در یک سال منتشر شده بیشتر از 700 هزار نفر در یک سال بوده؛ سامویی کجاست و چه قدر وسعت و جمعیت داره که این تعداد گردشگر را جذب می‌کند؟

جزیره ساموئی کمی بیشتر از 200 کیلومتر مربع وسعت دارد و سومین جزیره بزرگ تایلند بعد از پوکت و جزیره چنگ به شمار می‌رود. این جزیره که در خلیج تایلند واقع شده، 63 هزار نفر جمعیت دارد و توسط جزایری نظیر جزیره پانگان، جزیره تاو، مجمع الجزیره آنگتون احاطه شده است. از لحاظ طبیعی هم مزایای سامویی شامل ساحل‌های سفید شنی، صخره‌های مرجانی, درختان نارگیل و ارائه غذاهای تازه دریایی است که مانند فرمولی افسانه‌ای موجب جذب توریست به این جزیره شده است.

درآمد 300 میلیون دلاری سامویی از گردشگری - تصویر 1
مجید وزوایی، تنها تورگردان ایرانی در جزیره سامویی

این عدد 700 هزار نفری گردشگر برای جزیره سامویی مربوط به چه سالی می‌شود و این تعداد گردشگر، چه درآمدی را برای بخش گردشگری سامویی اعم از هتل و آژانس و دیگر بخش‌های گردشگری کشور تایلند به همراه داشته است؟

این عددی که شما عنوان کردید مربوط به سال 2010 است که یکی از رمق‌ترین برهه‌های زمانی گردشگری سامویی بوده است. در آن سال به دلیل مسائلی مانند سیلی که در جزیره سامویی آمد، ورود گردشگران به جزیره کاهش معناداری داشت. به نحوی از عدد گردشگران ورودی از یک میلیون و شصت هزار نفر در سال 2007 به 785 هزار نفر در سال 2010 رسید. اما از سال 2010 به بعد باز هم گردشگری سامویی روند صعودی خود را دنبال کرده و اکنون هم به همان میانگین یک میلیون نفر در سال رسیده است.

آیا گردشگری سامویی هم مانند دیگر جزایر جنوب تایلندی فصلی است؟ یعنی باران‌های شدید دارد که گردشگری این منطقه را تعطیل کند؟

به لحاظ شرایط اقلیمی سامویی دو فصل دارد: یک فصل گرم و استوایی و یک فصل بارانی. در مناطقی مانند پوکت و سایر نقاط جنوبی تایلند، فصل باران شش ماه به طول می‌انجامد و فاصله بین ماه مه تا نوامبر را در بر می‌گیرد. اما آب و هوای سامویی در بیشتر اوقات سال خشک است و فصل باران فقط به ماه نوامبر محدود می‌شود. در واقع قرار گرفتن سامویی در بخش خوبی از خلیج تایلند باعث شده که این جزیره از باران‌های موسمی شدید که مناطقی مانند پوکت را تحت تاثیر قرار می دهد، در امان بوده و در تمام فصول سال هم ورودی گردشگر داشته باشد.

به درآمد سامویی از صنعت گردشگری اشاره‌ای نکردید که این درآمد در سال 2010 که 785 هزار نفر گردشگر وارد سامویی شده‌اند، چقدر بوده و میانگین این درآمد چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، سال 2010 یکی از ضعیف‌ترین سال‌های اخیر سامویی در جذب گردشگر بوده است. با این حال و طی همان سال 2010 بیش از 780 هزار گردشگر وارد سامویی شدند و درآمد سامویی از این تعداد گردشگر، نزدیک به 300 میلیون دلار بود؛ یعنی روزانه قریب 800 هزار دلار. اما در مجموع می‌توان گفت که میانگین گردشگران ورودی به جزیره سامویی حدود یک میلیون نفر در سال بوده و درآمد حاصل از ورود این تعداد گردشگر، به رقمی در حدود 400 تا 450 هزار دلار می‌رسد.

درآمد 300 میلیون دلاری سامویی از گردشگری - تصویر 2
فرودگاه سامویی یکی از یونیک ترین فرودگاه های جهان بوده و هیچ فضای محصوری ندارد

برنامه‌ توسعه گردشگری سامویی از چه سالی شروع شده و چه اولویت‌هایی داره؟

برنامه توسعه گردشگری سامویی، زیربخشی از برنامه کلان توسعه گردشگری تایلند است که توسط وزرات توریست تایلند و نهاد گردشگری تایلند اجرا می‌شود. نهاد گردشگری تایلند سازمانی است با قدمت 60 ساله که از سال 1974 برای توسعه گردشگری تایلند برنامه جامع داشته است. بودجه این سازمان هم از بخش خصوصی تامین شده و وزارت گردشگری و ورزش تایلند تنها به آن سوبسید می‌دهد و این سوبسید هم سوبسید پولی نبوده و برنامه و راهبرد است. هدف این سازمان بازارسازی برای توسعه گردشگری کشور بوده است ، بازاری که بخش خصوصی از آن متفع می‌شود.

شما چند سال است که روی بازار ایران کار می‌کنید؟

من از سال 2008 دارم روی بازار ایران به مقصد ساموئی کار می‌کنم و تقریبا اولین نفری بودم که در این حوزه وارد شدم. اکنون نیز هم شرکت ما تنها شرکتی است در جزیره سامویی حضور داشته و روی بازار ایران کار می‌کند.

سهم ایرانی‌ها از گردشگران ورودی به سامویی و درآمد سامویی از گردشگری چقدر است؟ آیا ایرانی‌ها در جدول گردشگران ورودی به سامویی رتبه برجسته‌ای دارند؟

جزیره سامویی یک مقصد بکر برای گردشگری خانوادگی در کشور تایلند است که هنوز برای ایرانی‌ها چندان شناخته شده نیست. با این حال در سال 2013 نزدیک به سیصد نفر گردشگر ایرانی به جزیره سامویی آمدند. در سال 2014 و از ژانویه لغایت ماه می 2014 هم سیصد نفر گردشگر ایرانی دیگر به این جزیره وارد شدند. البته این 2 سال مقارن با مشکلات اختلالات قیمت ارز در ایران در سال 2013 و مشکلات سیاسی در سال 2014 در تایلند بوده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه