رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، سرپرست وزارت علوم شد

– گروه دولت: اگرچه به گفته بسیاری از نمایندگان مجلس«رضا فرجی دانا» توانست دفاع خوبی از عملکرد 9 ماهه خود در وزارت علوم انجام دهد، اما با این حال 145 نفر از نمایندگان مجلس رای به استیضاح او دادند تا فرجی دانا از همراهی دولت تدبیر و امید باز بماند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری CHN رضا فرجی دانا در جریان جلسه استیضاح با طرح این سوال که «از یک فعالیت دانشجویی چه می خواهیم»، ادامه داد که «دانشجوی ما حتی ممکن است اشتباه کند ولی این اشتباه به خاطر ساختار شکنی نیست؛ او به مبانی نظام اعتقاد دارد. اشتباه می کند چون در دوران جوانی است؛ ما با وی برخورد جذبی می کنیم چرا برخورد دفعی کنیم؟ یک دانشجویی 22 ساله آیا می تواند با یک حکم سنگین انضباطی، ادامه حیات دهد؟»

او با ارائه آمارهایی از فعالیت های دانشگاهی در دوره فعالیتش در وزارت علوم، این آمارها را نشانه ای از آرام بودن فضا دانست و با تاکید بر این که «ما آرام ترین فضا را در دانشگاه ها داریم؛ چرا می خواهیم القا کنیم که دانشگاه ها در مقابل نظام هستند؟ این چه سودی برای ما دارد؟»

فرجی دانا با اشاره به اظهارات یکی از موافقان استیضاح که گفته بود «دانشگاه ها می توانند خطر باشند» و توضیح داد: هر چیزی بالقوه می تواند خطر باشد ولی دانشگاه ها نقطه قوت نظام و پشتیبان نظام هستند؛ استادان دانشگاه پشتیبانان این نظام هستند؛ چرا القا کنیم که دانشگاهیان ضد ما هستند و بعد فضای امنیتی ایجاد کنیم تا آنها را کنترل کنیم؟

جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس نیز که از مخالفان با طرح استیضاح بود در این جلسه تاکید کرد که «وزارت علوم در دوره فرجی دانا محسوس ترین و مطلوب ترین تعامل را در رفتار و پندار داشته است».

غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت هم که در مخالفت با طرح استیضاح وزیر علوم تاکید کرد که «استیضاح بدترین روش برای حل دغدغه های نمایندگان است».

با این حال پس از رای گیری، از مجموع 270 رای، 145 نماینده در موافقت با استیضاح فرجی دانا رای دادند که با این رای او از همراهی دولت تدبیر و امید جا ماند.همچنین 110 نماینده نیز در مخالفت با استیضاح و 15 نفر دیگر رای ممتنع دادند.

اما پس از استیضاح وزیر علوم حسن روحانی رئیس جمهور، در احکامی ˈمحمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم و فرجی دانا را به عنوان مشاور رئیس جمهوری در امور علمی و آموزشی منصوب کرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه