روایت - نوژان‌نو - با موسیقی مدرن در فضایی پست مدرن + فیلم

خبرگزاری میراث‌فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- گروه «نوژان‌نو» به سرپرستی و آهنگسازی بابک رجبی از 21 تا 23 دی ماه سال جاری در سالن هنرسرای خورشید شهر اصفهان به روی صحنه می رود تا روایت این گروه را تحت عنوان لباس خوانی در فضایی پست مدرن تجربه کند. گفته می شود مفاهیم و اشیا موضوعاتی هستند که این گروه بر آنها تاکید دارد و پایه آثارش را بر مفاهیم و موضوعات با محوریت موسیقی نهاده است. لباس خوانی برای سومین بار در اصفهان با تغییراتی در صدادهی و دکور به اجرا درمی‌آید.

به گزارش CHN، سومین کنسرت لباسخوانی گروه موسیقی نوژان به سرپرستی و آهنگسازی بابک رجبی در شهر اصفهان به روی صحنه می‌رود. بابک رجبی در دانشگاه هنر اصفهان تحصیل کرده و پس از مدتی هم تحصیل در رشته موسیقی را رها کرد و به تحصیل در رشته عمران پرداخت، موسیقی را دنبال کرد اما نه با روش های کلاسیک که از روش های نو استفاده کرد و البته از تمامی اشیا و مفاهیمی که در سراسر زندگی جاری و ساری نیز بهره برد. آنقدر ساده از صداها در کارهایش بهترین استفاده را برده که گاهی اوقات فکر می‌کنی در مفهومی که دنبال می‌کند گرفتار شده‌ای!

بابک رجبی که به تازگی اجرایی در فرانسه داشته، معتقد است جایگاهش اصفهان است و اگر کاری خوب ارایه دهد کارش رونق خواهد گرفت. وی معتقد است که نوآوری در موسیقی و هنر جزو لاینفکی است که نباید آن را فراموش کرد.

وی که قرار است کنسرت لباس‌خوانی خود را برای سومین بار با تغییراتی که تابع زمان است بار دیگر در اصفهان به روی صحنه ببرد، در رابطه با گروه خود و شیوه‌ای که ارایه می‌دهد به CHN می‌گوید: «لباسخوانی سومین کنسرت گروه موسیقی نوژان است که در اصفهان به روی صحنه می‌رود. لباسخوانی تنها موضوعی نیست که ما دنبال می‌کنیم بلکه موضوعاتی همچون شهرها و معماری‌شان، مثلا شهر اصفهان از جمله کارهایی بود که اجرا کردیم.»

وی در تشریح صبحت های خود می‌گوید: «موضوعی انتخاب می‌شود و با محوریت موسیقی بر روی آن کار می‌کنیم. این برای نخستین بار است که در اجرای زنده اتفاق می افتد.»

رجبی با تکیه بر این که موضوعات انتخاب‌شده در این گروه تنها شامل اشیا نبوده بلکه مفاهیم را نیز در برمی‌گیرد به کنسرتی که راجع به سایه‌ها چندی پیش توسط این گروه اجرا شد، اشاره کرده و می‌افزاید: «موضوعات مختلف با محوریت موسیقی و مدیاهای دیگر هنری مانند تصویر، نقاشی زنده سر صحنه، دکور با هم ترکیب می‌شوند و همگی در جهت تشریح موضوع به صدا درمی‌آیند. سازبندی نیز بر همان اساس است.»

روایت - نوژان‌نو - با موسیقی مدرن در فضایی پست مدرن + فیلم - تصویر 1

وی می‌گوید: «وقتی راجع به لباس‌ها کار می‌کنیم ادواتی که با لباس در ارتباط هستند مثل زیپ، قیچی، چرخ‌خیاطی، کمان‌حلاجی، دوک نخ‌ریسی و ..... را به عنوان ابزاری که به کمک موسیقی می‌آیند استفاده می‌کنیم. در اصفهانی‌خوانی از قلمزنی، مسگری، قالی بافی و هنرهایی که صدا تولید می‌کرد در دل موسیقی استفاده کردیم. هر موضوعی که ارایه می‌کنیم ادوات خاص خود و موسیقی خود را می‌طلبد، همچنین ادبیات و ترانه ها نیز همگی متناسب با موضوع یا سرایش و یا انتخاب می‌شوند.»

به گفته این هنرمندنوگرا به همراه تمامی موارد ذکر شده، تصاویری نیز پخش می‌شوند. طراحی صحنه این کنسرت نیز متناسب با موضوع انتخاب شده است.

به گفته این آهنگساز، استفاده از شعر در این اجراها، بسته به نوع کاری که ارایه می‌شود معمولا شعرهای معاصران است اما شعر به مثابه شعر نو نیست. شعرهایی که بتوانند مفاهیم امروزی را بیان کنند و در عین حال وزن تغزلی و مصدری بودن را نیز داشته باشد که بتواند ارتباط خود را با گذشته و شیوه های کلاسیک نیز حفظ کرده باشند.

سرپرست گروه موسیقی «نوژان‌نو» می‌گوید: «از وزن شعر نو برای ساختن ترانه و تصنیف استفاده می‌کنیم.»

روایت - نوژان‌نو - با موسیقی مدرن در فضایی پست مدرن + فیلم - تصویر 2

وی در پاسخ به این سوال که کنار هم قرار گرفتن ادوات موسیقی در کنار اشیا و مفاهیمی که در زندگی ساری و جاری است به چه معنایی است، می‌گوید: «نوژان‌نو فقط موسیقی صرف نیست. ما به ارایه کار خود نگاهی پست‌مدرن داریم به همین خاطر نوژان‌نو به حضور اشیا و مفاهیم مرتبط پاسخ منفی نمی‌دهد مگر آنکه به کل کار لطمه وارد کند.»

سومین کنسرت لباسخوانی از 21 تا 23 دی ماه سال جاری در سالن هنرسرای خورشید شهر اصفهان در دو نوبت و ساعت های 18 و 20 به روی صحنه می رود. آهنگسازی و تنظیم اینکار را بابک رجبی برعهده دارد و قرار است از قطعه پنبه که اولین جز پارچه است کنسرت شروع شود با رقص دوک تار و پود ساخته شوند و پس از آن حریر در باد را داشته باشیم. ویترین و پیرهن خوانی، دامن خوانی و روسری خوانی نیز در ادامه می آیند.

رجبی در توضیح قطعاتی که قرار است در این کنسرت به اجرا درآیند، می‌گوید:« پنبه‌خوانی، رقص دوک، ساخته شدن تار و پود، حریر در باد، ویترین، پیراهن خوانی، دامن خوانی، روسری خوانی، مرگ لباس، آخرین لباسی که آدم به تن کرد و در نهایت کفن خوانی را در این اجرا داریم. اما مشخصا قطعات پنبه، عریانی، روسری خوانی، آستین خوانی، دامن خوانی، پیراهن خوانی، کفن خوانی و ماشین لباسشویی در این کنسرت به اجرا در می آیند.»

روایت - نوژان‌نو - با موسیقی مدرن در فضایی پست مدرن + فیلم - تصویر 3

وی تاکید دارد: «این سومین کنسرت لباسخوانی است و چون لباس تابع مد است، بر حسب شرایط و مد هم لباس‌ها عوض شده‌اند. در این کار صدای الکترونیک استفاده کرده‌ایم. سازها کم شده‌اند و بیشتر صدای کامپیوتری داریم، به اضافه ادواتی که در تهیه لباس دخیل هستند.»

به گفته وی؛ موسیقی اصلی اینکار صدای الکترونیک است و مخاطب دیگر سازها را نمی‌بیند. در پیش زمینه کار هم مخاطب پیراهنی بزرگ را می بیند که با قلم نوری طراحی شده که با چوب لباسی به سقف آویزان شده و گروه در دل این پیراهن، لباسخوانی را روایت می کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه