رویای شیرین دولت، خواب آشفته بخش خصوصی!

ـ گردشگری ـ نخستین گروه از سرمایه گذاران و بهره‌برداران هتل‌های ایران در شرایطی از پاریس به تهران رسیدند که رییس سازمان میراث فرهنگی بارها از تمایل هتل‌سازها و هتلدارهای خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت ساخت هتل های 4 و 5 ستاره در ایران خبر می داد.

نخستین شانس سرمایه گذاری در صنعت هتلداری ایران اما به فرانسوی ها رسید و گروه هتل های آکور فرانسه که در بسیاری از کشورهای جهان از برزیل در آمریکای لاتین تا مراکش در آفریقا به فعالیت هتلداری مشغول است از پاریس به تهران رسید تا بلافاصله قرارداد بهره برداری از دو هتل فرودگاهی 4 و 5 ستاره فرودگاه امام خمینی (ره) را امضا کنند.

جلسه امضای قرارداد تحویل دو هتل فرودگاهی فرودگاه امام خمینی به سرمایه گذاران فرانسوی در شرایطی امضا شد که سفیر فرانسه در تهران نیز به مراسم امضای قرارداد واگذاری دو هتل فرودگاهی ایران رفت و از انعقاد این پیمان در صنعت گردشگری ایران و فرانسه اراز خوشحالی کرد.

رییس بخش خاورمیانه گروه هتل های آکور که به همراه هیات فرانسوی به تهران سفر کرده بود البته در گفت وگویی اختصاصی با در حاشیه برگزاری مراسم امضای این قرارداد گشوده شدن بازار ایران به روی سرمایه گذاران فرانسوی را اتفاقی مثبت خواند. او گفت که پس از تفاهم هسته ای با ایران آینده صنعت گردشگری ایران روشن است و ایران می تواند از فرصت ایجاد شده برای حل مششکلات اقتصادی و اجتماعی خود استفاده کند.

اولویت با سرمایه گذاران ایرانی است

با این حال هتلدارهای ایرانی چندان موافق حضور سرمایه گذاران خارجی در صنعت هتلسازی ایران نیستند. آن ها می گویند که سرمایه داران ایرانی خارج از کشور باید در اولویت سرمایه گذاری در ساخت هتل و بهره برداری از هتل ها در ایران باشند. این اظهارات در نشسست بیش از یک ماه روسای جامعه هتلدارهای کلانشهرهای ایران و همزمان با نخستین اظهارنظرها از استقبال ایران برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی در صنعت هتلداری ایران صورت گرفت. اعضای حاضر در این نشست که به منظور بررسی وضعیت هتلداری در ایران دور یک میز نشسته بودند تا کاستی های صنعت هتلداری ایران را به بحث بگذارند، اعلام کردند که ظرفیت هتل های ایران در برخی استان های کشور خالی است اما با این وجود اصرار زیادی برای ایجاد هتل در ایران وجود دارد.

اعضای جامعه هتلداران ایران البته در همان جلسه نیز تاکید کردند که مخالف سرمایه گذاری خارجی در صنعت گردشگری کشور نیستند و از این موضوع استقبال می کنند اما به این شرط که شرایط مساوی برای سرمایه گذاران ایرانی خارج و داخل کشور در کنار شرکت های خارجی ایجاد شود.

به گفته آن ها سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور در آمریکا و کانادا حضور دارند که تمایل زیادی برای ساخت هتل در ایران دارند و بصورت مداوم آمادگی خود را برای حضور در پروژه های هتل سازی در ایران اعلام کرده اند.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی علاقه زیادی به حضور سرمایه گذاران خارجی در ساخت و بهره برداری از هتلهای ایران دارند. مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی از ابتدای انتصاب خود در سمت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی بارها اعلام کرده است که ظرفیت میزبانی از گردشگران خارجی در ایران اندک است و برخی تورهای خارجی به دلیل نبود امکانات اقامتی ناچار به لغو تورهای سفر به ایران شده اند.

براساس چشم انداز 20 ساله تا پایان سال 1404 شمسی و 2025 میلادی، ایران می بایست میزبان 20 میلیون گردشگر باشد. رییس سازمان میراث فرهنگی بارها اعلام کرده است که ایران به دلیل شرایط تحریم های ناعادلانه و ناکارآمدی برخی مدیران به مدت 10 سال از اهداف برنامه 20 ساله کشور عقب مانده است. مسعود سلطانی فر در دو سال اخیر در هر نقطه از کشور و در هر برناه ای ه سخنرنی کرده است موضوع نبود امکانات اقامتی مناسب در ایران را با تعداد گردشگران ورودی به کشور مطرح کرده و ز سرمایه گذاران خواسته است تا به نهضت هتل سازی در ایران بپیوندند.

جامعه هتلداری ایران در شهرهای مختلف کشور اکنون نگران آن است که با ورود سرمایه گذاران خارجی به صنعت هتل سازی و هتل داری ایران، هتلدارهای بومی توان رقابت با آن ها را نداشته باشند و هتل ها و مراکز اقامتی موجود در کشور با مشکل مواجه شوند.

رویای شیرین برای ساخت 400 هتل در ایران

در جلسه بیش از یکماه گذشته جامعه هتلداران ایران که با حضور روسای جامعه هتلدارهای استان تهران، کرمان، شیراز، ییزد، اصفهان و خراسان رضوی برگزار شد برخی روسای هتل ها با گلایه از بی توجهی دولت و سازمان میراث فرهنگی به نوسازی هتل های موجود در کشور و به روز کردن هتل های ایران به جای سرمایه گذاری در ساخت هتل های جدید اعلام کردند که دولت باید علاوه بر ترغیب سرمایه گذاران خارجی برای حضور در صنعت هتلداری ایران فکری به حال هتلدارهای بومی کشور کند و با نوسازی ظرفیت کنونی هتل های کشور علاوه بر جلوگیری از ورشکست شدن هتلدارهای بومی فضای میزبانی از گردشگران خارجی را افزایش بدهد.

مسعود سلطانی‌فر استراتژی اصلی خود و سیاست سازمان میراث فرهنگی در صنعت هتلداری کشور را ساخت 400 هتل 4 و 5 ستاره در کشور اعلام کرده است. ایران هم اکنون دارای 130 هتل 4 و 5 ستاره است اما براساس استراتژی اعلام شده از سوی مسعود سلطانی فر برای تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله کشور و با احتساب عقب ماندگی 10 ساله ایران در جذب گردشگر، در صورتی که ایران بخواهد تعداد گردشگران کنونی خود را که اندکی بیشش از 5 میلیون گردشگر است به 20 میلیون گردشگر تا پایان سال 2025 میلادی برساند باید سالیانه 20 هتل 4 و 5 ستاره در کشور ساخته شود.

این که آیا استراتژی مسعود سلطانی فر در صنعت هتلداری ایران محقق خواهد شد یا خیر موضوعی است که خوشبینی ها به آن اندک است. حتی رییس بخش خاورمیانه هتل های آکور فرانسه که در دوبی مستقر است در گفت وگویی که در راهروی لابی هتل فرودگاهی امام خمینی انجام شد اعلام کرد که ساخت و تکمیل هتل های 4 و 5 ستاره براساس استانداردهای جهانی معمولا 3 تا 4 سال زمان نیاز دارد و این که گفته شود ظرف شش ماه می توان یک هتل 5 ستاره در یک کشور ایجاد کرد دور از ذهن است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه