سازمان میراث فرهنگی باید از پیشرفت روابط دیپلماتیک ایران استفاده کند

– گروه مجلس: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به عملکرد خوب دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید برای بهبود دیدگاه جامعه جهانی نسبت به ایران، تاکید می کند که در حال حاضر بهترین زمان برای جذب گردشگران خارجی است. با این حال او می گوید پیشرفت محسوسی در برنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای جذب گردشگران خارجی دیده نمی شود.

غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام در مجلس در گفت و گو با خبرگزاری CHN از سیاست های دولت تدبیر و امید در حوزه دیپلماتیک به عنوان یکی از جلوه های پر تلالو دولت یاد می کند و می گوید: با توجه به سیاست هایی که دولت آقای روحانی در یک سال اخیر در پیش گرفته اند، توانستند تا حدودی ذهنیتی که در سال های اخیر درباره ایران ایجاد شده بود را تغییر دهند. در سال های اخیر برخی کشورهای دنیا ایران را کشوری امنیتی می دیدند و بر همین اساس مراوداتشان با ایران را کم کرده بودند، اما فعالیت دولت در حوزه دیپلماتیک تا حدودی این فضا را تغییر داد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این که «ایران همیشه در معادلات منطقه ای و بین المللی جایگاه تعیین کننده ای داشته» تصریح می کند: متاسفانه فضایی که در چند سال اخیر درباره کشورمان ایجاد شد، در شان ملت ایران نبود.

او با اشاره به سابقه حسن روحانی در عرصه دیپلماتیک تصریح می کند: آقای روحانی در حوزه روابط دیپلماتیک صاحب نظر هستند. ایشان همچنین از نیروهای فهمیمی مثل آقای ظریف که سابقه خوبی در وزارت امور خارجه داشتند، استفاده کرد و توانست تا اندازه ای فضای ایجاد شده درباره ایران را در جامعه جهانی بهبود بخشد. مردم جهان باید بدانند جمهوری اسلامی یک کشور صلح طلب است و با حفظ منافع ملی، به دنبال تعامل سازنده و متقابل با کشورهای دنیاست.

اسداللهی در ادامه اظهاراتش به جذایت های گردشگری ایران در حوزه های میراث فرهنگی و طبیعی و همچنین گردشگری سلامت اشاره می کند و می گوید: ما به راحتی می توانیم تعداد گردشگران خارجی که به کشور ما می آیند را افزایش دهیم. اما متاسفانه برخی فضاسازی ها و نبود برنامه های مدون و همچنین تصمیم گیری های سلیقه ای در حوزه گردشگری باعث شده ایران در جذب گردشگران خارجی در رده های آخر حضور داشته باشد، درحالی که ایران از نظر جذابیت های گردشگری بین 10 کشور برتر دنیاست.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه معتقد است «اگر بتوانیم سیاست ها�� مدونی در حوزه گردشگری تدوین کنیم و استراتژی واحدی داشته باشیم و همچنین کیفیت خدماتمان را بالا ببریم، متقاضیان زیادی در بین گردشگران خارجی خواهیم داشت».

او معتقد صحبت هایش را چنین ادامه می دهد: «در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی متولی این کار است، اما هنوز برنامه های عملی و راهبردی در این زمینه ارائه نکرده است. امیدواریم که سیاست های کلی حوزه گردشگری در مجمع تدوین و ابلاغ شود. دولت هم باید این سیاست ها را اجرایی کند».

اسد اللهی با تاکید بر این که «در اقتصاد امروز کشورهای دنیا توریست جایگاه بالایی دارد. کشورهایی که توانسته اند در حوزه اقتصادی حرکت بکنند، یکی از منابع جذب درآمدشان حوزه توریست بوده است»، می گوید: ما هم می توانیم این چنین باشیم و در واقع باید از این حوزه که درآمد و جایگاه بالایی دارد استفاده بکنیم و این موضوع مستلزم برنامه ریزی است.

این عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی به مقایسه عملکرد دولت روحانی در حوزه گردشگری با سال های گذشته می پردازد و می گوید: اگرچه در برخی از حوزه ها مثل دیپلماسی و حوزه های درمانی شاهد پیشرفت های مشهودی بوده ایم، اما در عرصه گردشگری هنوز این پیشرفت را ندیده ایم و کماکان شیوه گذشته ادامه دهد.

او با اشاره به جا به جایی برخی مدیران در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، می گیود: با توجه به آماده شدن زمینه ها در عرصه سیاست خارجی و گشایشی هایی که در ورود گردشگران خارجی به ایران ایجاد شده است، می توانیم آمار جذب توریست را بالا افزایش دهیم.

اسد اللهی همچنین ثبات وضعیت داخلی را در همه حوزه ها از جمله حوزه گردشگری تاثیرگذار می داند و می گوید: ما در هر حوزه ای بخواهیم پیشرفت کنیم، باید ثبات داخلی و وحدت کشور در عین تکثر را به دنیا بفهمانیم. اگر قرار باشد در کشور اختلاف نظرها و اختلاف دیدگاه های سیاسی، چالشی شود و وضعیت کشور را بغرنج نشان دهد یا جلوه هایی از نا امنی در کشور مشخص شود، قطعاً در حوزه های مختلف تاثیرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه توضیح می دهد که «با وجود اختلاف نظر در کشور، موضوعی که بر امنیت تاثیرگذار باشد و ناامنی ایجاد کند، نداشتیم. گاهی در نتیجه اختلاف نظرهای سیاسی افراد با هم تند می شوند اما فضای داخلی بسیار خوب است و ایران از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه