سازمان میراث فرهنگی میزبان رودوزی های اصیل کرمان (پته)

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه صنایع دستی ـ این نمایشگاه به همت اداره کل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور برگزار و در آن مجموعه ای متنوع از هنر اصیل کرمان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته و تا 23 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

پته یکی از مهمترین و اصیل ترین صنایع دستی این استان است که حدود 400 سال قدمت دارد و زمینه پارچه از شال بوده و از نخ پشم بر ای ایجاد طرح بر روی آن استفاده می شود، در زمانهای گذشته از نخ قرقره استفاده می شده ولی در حال حاضر از نخ پشم برای خلق اثر استفاده می کنند.

میترا معین زاده که از پیشکسوتان رشته پته دوزی با 30 سال سابقه فعالیت در هنر پته دوزی در مورد خلق یک اثر گفت:ایجا یک اثر بستگی به اندازه آن داشته که حدود یکسال طول می کشد تا یک اثر به سرانجام برسد و نیز هر یک از کارهایی که روی یک پته انجام می شود از قبیل خط دوزی-پتک-نگین دوزی-گل دوزی –برگ هریک به طور کجزا توسط یک هنرمند انجام می شود.

معین زاده هدف از شرکت در این نمایشگاه رامعرفی و ترویج صنایع دستی استان کرمان اعلام کرد و گفت:متاسفانه هنوز پته آن طور که باید شناخته نشده است و به جایگاه مطلوب خود دست نیافته است.

وی همجنین در مورد آثار به نمایش گذاشته شده گفت:در مورد خلق یک اثر از طرحهای قدیمی استفاده کرده و با خلاقیت و نوع آوری طرحهای جدید به آن اضافه می کند.هنرمندان د رکارهای قدیمی از 7،8 رنگ بیشتر استفاده نمی کردند ئلی در حال حاضر از تنوع رنگی بیشتری حدود 40 رنگ استفاده می شود که کارهای ارائه شده به کارهای قدیمی بیشتر نزدیک باشد .

لازم به ذکر است حدود 60 اثذر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است و از تنوع بی نظیری بخوردار است ، همچنین این هنرمند که بیش از 300 اثر از دست آفریده های اوست مجموعه اثرات هنری خود را به نام پته میترا به ثبت رسانده است.

گفتنی است این نمایشگاه از روز شنبه 19 اردیبهشت ماه تا23 اردیبهشت ماه برپا است و علاوه بر رومیزی و روتختی محصولاتی چون مفشو(لیفه یا کیسه پارجه ای)-کوسن-جانماز-یرانداز-رانر ارائه شده و علاقمندان می توانند در محل ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع ستی و گردشگری از این آثار دیدن فرمایند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه