سازمان میراث فرهنگی یکسال به حج و زیارت بدهکار است

– گردشگری – آخرین روزهای اسفند 93 را پشت سر می‌گذاریم و با گذشت روزها به بهار 94 نزدیکتر می‌شویم. با فرارسیدن نوروز و تعطیلاتی که مملو از سفر است «مسعود سلطانی فر»معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث و گردشگری در میان اصحاب رسانه حاضر شد تا گزارشی از عملکرد بخش‌های سه گانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سالی که گذشت ارائه دهد.

به گزارش CHN سلطانی فر خبرهای حوزه گردشگری را با اعلام خبرهایی از تدوین برنامه ششم توسعه و توجه به گردشگری در این برنامه و شرکت در 7 نمایشگاه بین‌المللی آغاز کرد.

به گفته او، تاکنون بخش‌هایی از برنامه‌های سازمان میراث و گردشگری درخصوص برنامه توسعه ششم ارائه شده‌است و بخشی از حکام باقی مانده که در انتظار ارائه نظرات بخش خصوصی است و امید است همانند بخش نخست که سازمان میراث و گردشگری در صدر ارائه کنندگان قرار داشت، در شش ماه نخست سال 94 این احکام تدوین و به دولت ارائه شود.

حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی دیگر عملکرد سازمان در حوزه گردشگری بود که سلطانی فر به آن اشاره کرد و گفت: «حضور در نمایشگاه‌های دبی، مسکو، پکن، ITB برلین، فیتور و BIT میلان از جمله فعالیت‌های این حوزه بوده‌است چنانکه غرفه ایران در نمایشگاه برلین جز 10 غرفه برتر نمایشگاه شناخته شد. »

به گزارش CHN، شرکت در اجلاس وزرای گردشگری جاده ابریشم و تصویب دستورالعمل ارتقای امنیت گردشگری در شورای امنیت ملی، ساماندهی منازل استیجاری و طرح خانه مسافر، راه اندازی فاز نخست پروتال جامع گردشگری نیز از دیگر فعالیت‌های سازمان میراث و گردشگری در سال 93 بوده‌است.

رییس سازمان میراث و گردشگری در ادامه این نشست به فعال شدن نمایندگی‌های اطلاع رسانی و تبلیغات در 10 مقصد از بین 43 بازار هدف گردشگری اشاره کرد و گفت: «در سال 94 این امر محقق خواهد شد و بازارهای هدف گردشگری جهت جذب گردشگران دارای دفاتر اطلاع رسانی جاذبه‌های گردشگری ایران می‌شوند.»

سلطانی فر در پی سئوال خبرنگار CHN درخصوص بدهی سازمان میراث و گردشگری به سازمان حج و زیارت گفت: «دو روز پیش با مسئولان سازمان حج و زیارت جلسه‌ای داشتیم که به منظور همکاری و تعامل بیشتر برگزار شد. قرار است در سال 94 همکاری‌های خوبی در حوزه گردشگری زیارتی و ورود گردشگران از عراق داشته باشیم. از این رو تعاملات ما بسیار خوب است.»

او ادامه داد: «در سفری که به عراق داشتم نیز سندی برای ساماندهی گردشگران ورودی امضا شد که قرار است عملیاتی شود. اما درخصوص بدهی که وجود دارد مشکلی نیست و ظرف فردا و پس فردا بدهی پرداخت خواهد شد. این بدهی از آن اجاره یکساله معاونت گردشگری به سازمان حج و زیارت است و بحث خاصی در این خصوص وجود ندارد.»

معرفی 165پروژه برای دریافت تسهیلات

سلطانی فر همچنین از راه اندازی و تکمیل پروژه‌های هتلداری و تاسیسات گردشگری با تسهیلات صندوق توسعه ملی و تسهیلات داخلی بانک‌ها خبر داد و تصریح کرد: «تاکنون 165 پروژه با اعتبار 1146 میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند که 111 پروژه با اعتبار 979 میلیارد تومان به صندوق توسعه ملی و 43 پروژه با 157 میلیارد تومان اعتبار برای استفاده ��ز منابع داخلی بانک‌ها با نرخ 23 تا 25 درصد معرفی شده‌اند که البته با دریافت ردیف کمک‌های اعتباری که حدود 6 تا 7 درصد است و سازمان پرداخت می‌کند همانند دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی می‌شود. همچنین 11 پروژه با اعتبار 10 میلیارد تومان از منابع تلفیقی یا مشترک تامین می‌شود.»

به گفته معاون رییس جمهور، در سال 93، 8 مورد هتل به بهره‌برداری رسیده است که شامل 2 هتل فرودگاهی، هتلی در یزد، سمنان، ارومیه، شیراز، تهران و چند هتل در مشهد می‌شود. البته گروه‌های هتلداری خارجی نیز هستند که متقاضی حضور و سرمایه‌گذاری در ایران هستند اما به دلیل تحریم‌ها این کار امکانپذیر نیست.

پیگیری قانونی شرکت توسعه گردشگری

رییس سازمان میراث و گردشگری در ادامه به اقدامات حقوقی که درخصوص شرکت توسعه گردشگری انجام شده‌است اشاره کرد و گفت: «با این شرکت که مالک 73 درصد هتل‌های لاله است در دو مورد حقوقی مشکل داشتیم. نخست آنکه با ادعای یک شرکت واهی درخصوص قراردادی که کمتر از 50 میلیون تومان برای آن خرج شده بود روبه رو بودیم چنانکه مدعی دریافت 176 میلیارد تومان از سازمان میراث و گردشگری بود و حکم محکمه نیز 138 میلیارد تومان را تایید کرده‌بود که مورد پیگیری حقوقی سازمان قرار گرفت. تاکنون حکم به نفع دولت و سازمان میراث و گردشگری بوده‌است.»

مورد دیگر درخصوص واگذاری اصل 44 است که سلطانی فر به آن اشاره کرد و گفت: «واگذاری با مسائلی درخصوص قیمت روبه رو بود که مورد پیگیری ما قرار گرفت و درحال حاضر واگذاری آن طی یک ماه گذشته لغو شده‌است.»

تورهای خارجی کم فروشی می‌کنند

رییس سازمان میراث و گردشگری درخصوص تخلفات آژانسدارن در فروش بسته‌های سفر نیز گفت: «فعالیت تورهای متخلف در حوزه تورهای خارجی درست است. مسمم هستیم با این تخلفات برخورد کنیم. اما آنچه اتفاق افتاده، آگاهی فعالان گردشگری کشورهای مقصد گردشگران ایرانی از تعطیلات خاص مانند نوروز است که در صدد گران کردن خدمات خود بر می‌آیند.»

سلطانی فر همچنین از گران فروشی تورهای خارجی خبر داد و گفت: «این اتفاق زیاد رخ می‌دهد و حقوق مردم از بین می‌رود. از این رو تیمی برای نظارت دقیق این مورد تشکیل شده‌است.»

تحریم‌های ناعادلانه

او در ادامه از تحریم‌های ناعادلانه‌ای که برای ناوگان هوایی، فرودگاه‌ها و سیستم بانکی برای جذب گردشگر بوجود آمده صحبت کرد و گفت: «در بخش کارت‌های اعتباری بین‌المللی، ساماندهی شبکه حمل و نقل و تجهیزات هتلداری کمبودهایی داریم که به دلیل تحریم‌های ناعادلانه اتفاق افتاده است.»

توریست کارت ملی 20 فروردین می‌آید

سلطانی فر با اعلام خبر صدور توریست کارت ملی از 20 فروردین گفت: «طبق تفاهم نامه‌ای که با مدیرعامل بانک ملی منعقد شد، توریست‌ کارتهای ملی صادر خواهد شد. این روند در فرودگاه امام، سپس فرودگاه مشهد، شیراز و یزد ادامه خواهد داشت و تا خرداد سال 94 عملیاتی می‌شود.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه