سقوط جرثقیل ساختمان جدید روزنامه اطلاعات

خبرگزای میراث فرهنگی – میراث فرهنگی ـ شهرام شهریار در سایت «سفرنویس» با درج خبر این سقوط آورده است: «ساختمان قاجاری کهن روزنامه اطلاعات که در شمال عمارت 14 طبقه روزنامه جدید اطلاعات قرار دارد به شماره 13388 در تاریخ 1384/05/25 ثبت ملی شده و قرار بر این بود که کاربری سایت موزه روزنامه اطلاعات به عنوان نخستین نشریه یومیه و کهن‌ترین روزنامه ایران که امروزه نیز چاپ آن ادامه دارد استفاده شود.»

به گفته شهریار اثر دیگری که در این سقوط در خطر تخریب بود، سردر قورخانه یا کارخانه اسلحه سازی دوره قاجار بود، این اثر در یازده امرداد 1376 در سیاهه آثار ملی کشور با شماره 1912 ثبت ملی شده بود، اثر فوق‌الذکر اولین کارخانه صنعتی و اسلحه سازی شهر تهران بود که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته و در دوران رضا شاه تجهیز شده بود و در حال حاضر به عنوان درب ورودی ایستگاه مترو امام خمینی (ره) شهر تهران استفاده می شد. سردر مذکور در شرق ساختمان روزنامه اطلاعات قرار داشت و احتمال تخریب آن بر اثر سقوط تاورکرین (جرثقیل) وجود داشت.

شهریار می‌نویسد: ساختمان اداره پست ایران (موزه پست و تلگراف) که از آثار نیکلای مارکوف است، در نزدیکی این حادثه قرار داشت، موزه پست نیز با شماره 3500 در سال 1379 ثبت ملی شده بود. لازم به ذکر است در طوفان 12 خرداد ماه سال گذشته تهران ساختمان سقف کاذب مجاور عمارت قاجاری روزنامه اطلاعات جدا و به خیابان پرتاب شد و از خوش روزگار در هر دو این حوادث عمارتهای قاجاری جان سالم به در بردند!

حال سوال اصلی این است، چه تعداد از آثار ملی کشور ما در بروز این حوادث ایمن هستند؟ و چه تعداد از این آثار که نزدیک به 35 هزار اثر است، دارای بیمه حوادث یا آتش سوزی می باشند؟ پاسخی که باید از طرف مدیران سازمان میراث به آنها پاسخ داده شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه