شهرداری از ارکسترهای جدی حمایت نمی کند

- گروه فرهنگ و هنر- ارکستر فیلارمونیک تهران به رهبری آرش گوران در نیمه دی ماه سال جاری در حالی در تالار وحدت به روی صحنه می رود که حمایت های مسوولان از این ارکستر اندک است. اینها در حالی است که این ارکستر، قرار است در اجرای دوم خود قطعاتی از چایکوفسکی، هنریک گورسکی و دیوید هیست را به اجرا درآورند.

به گزارش CHN، آرش گوران رهبر ارکستر فیلارمونیک ایران دومین اجرای این ارکستر را نیمه دی ماه سال جاری در تالار وحدت به روی صحنه می برد قطعات سرناد از چایکوفسکی، کاتوس، 3 قطعه در سطح کهن اثری از هنریک گورسکی و سرحد از دیوید هیست قطعاتی هستند که این ارکستر آنها را اجرا می کند.


به گفته آرش گوران؛ ارکستر فیلارمونیک تهران برای این اجرا، تمرینات خود را از مهر ماه شروع کرده است. وی در ابتدای این نشست که در تالار وحدت برگزار شد ضمن یادآوری آتش سوزی که برای پدرام فریوسفی در نخستین اجرای این ارکستر رخ داد گفت:« آخرین کنسرت ما 14 آبان سال گذشته با همراهی خانم اوگاوا سولیست ژاپنی در تالار وحدت برگزار شد و قرار بود خرداد ماه سال جاری نیز رپرتواری را به صحنه ببریم که به دلیل سانحه آتش سوزی برای پدرام فریوسفی این کنسرت لغو شد. »


وی معتقد است:« باید سالی یک بار کنسرت داشته باشیم و اما اجرایمان تاثیرگذار باشد. برای این اجرا نیز ما از مهرماه، هفته ای یک بار تمرین منظم داشته ایم.»


رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران ضمن انتقاد از حمایت مسوولان به خصوص مسوولان شهرداری، گفت:« در تمامی دنیا رسمی بر این است که شهرداری ها از ارکسترهایی که موسیقی جدی اجرا می کنند حمایت کنند اما در کشور ما چنین چیزی مرسوم نیست. هرچند که ارکستر فیلارمونیک تهران همواره به دنبال استقلال خود بوده و هست اما حمایتی از ما نشد.»


پانیذ فریوسفی نیز گفته است:« ما از حمایت ارگان های دولتی استقبال می کنیم به خصوص اگر این حمایت از سوی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. نوازنده هایی در ارکستر فیلارمونیک تهران هستند که همه جزو بهترین های رشته خود به حساب می آیند. با این حال ما هزینه های مالی ارکستر را از درآمدهای گیشه تامین می کنیم و متاسفانه درآمد مالی نوازنده ها برای حضور در این ارکستر نسبت به تخصص شان بسیار ناچیز است.»


گوران همچنین گفت:« وظیفه نهادهای دولتی است که برای حمایت از ارکستر فیلارمونیک تهران پیشقدم شوند نه آنکه ما به سراغ آنها برویم. »


گوران می افزاید:« رپرتواری که بدون ساختار کنار هم چیده می شود موفق نیست. ما قصد هدایت مخاطب بر اساس احساسی خاص را نداریم و به همین خاطر هم برای ما ساختار در رپرتوار در اولویت است.»


گفته می شود به دنبال نخستین اجرای موفق، ارکستر فیلارمونیک تهران با سولیست ژاپنی از سوی سایر کشورها درخواست هایی به این ارکستر شده است و ارکستر در حال رایزنی و بررسی است. ارکستر فیلارمونیک تهران، 15 و 16 دی ماه سال جاری به رهبری آرش گوران در تالار وحدت به روی صحنه می رود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه