صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی ارتباط تنگاتنگی دارند

– گروه مجلس: معاون معاون پارلمانی صدا و سیما می گوید سازمان صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی ارتباط تنگاتنگ و خوبی با یکدیگر دارند.

تعامل و همکاری سازمان صدا و سیما و سازمام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سال های ابتدایی تشکیل سازمان میراث فرهنگی مورد بحث و توجه بوده است. اما همیشه انتقادهایی به این روابط مطرح شده است. بیشتر این انتقادها در این باره است که تعداد برنامه هایی که از آثار تاریخی و جذابیت های گردشگری و طبیعی ایران ساخته می شود کافی نیست و همین تعداد معدود نیز کیفیت لازم برای جذب گردشگر را ندارد.

اگرچه با افزایش تعداد شبکه های برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی این امید بود که سازمان میراث فرهنگی به همراه صدا و سیما بتواند از این پتانسیل برای جذب گردشگران خارجی استفاده کند، اما برنامه های ایرانی توان رقابت با برنامه های خارجی را نداشت.

با این حال میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی سازمان صدا و سیما در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN می گوید « سازمان صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی ارتباط تنگاتنگ و خوبی با یکدیگر دارند».

او با اشاره جلسه مشترک مدیران صدا و سیما با مدیران و معاونان سازمان میراث فرهنگی، تصریح می کند: سازمان جلساتی با اعضای دولت داشت که یکی از آن جلسات اولیه با سازمان میراث فرهنگی بود. همه معاونان صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی نیز در این جلسه حضور داشتند.

به گفته میرتاج الدینی در این جلسه مشترک توافقات کلانی بین معاونت ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیما انجام شد که بر اساس آن صدا و سیما کل برنامه های خود را در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار دارد. همچنین برخی شبکه های صدا و سیما همچون شبکه نسیم نیز در اختیار سازمان قرار گرفت و قرار شد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای این شبکه برنامه سازی کند.

احتمالاً اشاره معاون پارلمانی صدا و سیما به نشست مشترک روسای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان صدا و سیما است. در این نشست که سال گذشته برگزار شد، رئیس سازمان صدا و سیما،حضور نجفی – رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی را در این سازمان فرصتی استثنایی دانسته بود و گفته بود: روحیه تعامل و همکاری که در این سازمان به وجود آمده منشا اقدامات موثر در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد شد.

ضرغامی همچنین در این نشست گفته بود که «اهمیت و اولویت فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی برای ما روشن است و انجام اقدامات موثر تنها نیازمند هماهنگی و کمک متقابل دو دستگاه است».

معاون پارلمانی سازمان صدا و سیما همچنین از برنامه ها و ساعت هایی که از سوی سازمان صدا و سیما به معرفی شهرهای ایران اختصاص داده شده است سخن می گوید و تصریح می کند: این زمان نیز در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. همچنین توافقاتی با شبکه های برون مرزی مثل جام جم انجام شد برای ساخت و پخش برنامه هایی برای معرفی ایران به مخاطبان خارج از ایران انجام شد.

میر تاج الدینی در پاسخ به این سوال که وظیفه برنامه سازی برای معرفی آثار تاریخ و جاذبه های گردشگری بر عهده چه کسی است، می گوید: صدا و سیما یکسری وظایفی دارد. دستگاه های مختلف هم هر کدام برای معرفی خودشان وظیفه برنامه سازی دارند. البته سازمان صدا و سیما زمان پوشش برنامه ها را در اختیار آنها قرار می دهد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه