ضوابط نمای ساختمان بیشتر سلبی است

– گروه شهری – لایحه ساماندهی نمای ساختمان‌های تهران به زودی به شورای شهر ارائه خواهد شد. نگرانی بابت از دست‌رفتن هویت تاریخی شهر تهران و ناهماهنگی ساختمان‌های جدید با معیارهای معماری ایرانی و آشفتگی در نمای ساختمان‌ها باعث ارائه این لایحه شده است.

مهدی چمران در گفتگو با CHN به ارائه طرح‌هایی در این زمینه در شورای دوم و سوم اشاره می‌کند و می‌گوید در شورای دوم و سوم 2 طرح در این‌باره تصویب شده است و الان هم من مصر هستم که این‌ها وارد سیستم و اجرایی شوند.

به گفته این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی ایجاد هماهنگی در نمای ساختمان‌ها و اجرای طرح‌هایی که درباره نما به تصویب می‌رسند «کار ساده‌ای نیست و این مشکل فقط با بخش‌نامه قابل حل نیست» چرا که ضوابط نما با ضوابط زیربنا فرق می‌کند و در مسائل تخصصی وارد می‌شود و قابل اندازه‌گیری نیست.

چمران با اشاره به اینکه لایحه نمای ساختمان را مطالعه کرده و اشکال‌های آن را معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در میان گذاشته می‌گوید در این لایحه «بیشتر موارد سلبی» آورده شده است که مثلا کل نما شیشه نباشد و یا مغایر با نمای ساختمان کناری نباشد یا پیروی از معماری رومی که این روزها در تهران مد شده نداشته باشد.

به گفته این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی در اغلب کشورهای جهان هم «ضوابط بر اساس نوع طراحی نیست» مثلا در پاریس و لندن ضابطه‌ای دارند که مثلا اندازه و ارتفاع و خطوط افقی با خطوط افقی ساختمان‌های کناری هماهنگ باشد نه اینکه چطور نمای ساختمان طراحی شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه