قسمتی از درآمد واردات فرهنگی به سازمان میراث فرهنگی اختصاص می یابد

– گروه مجلس: بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس عوارض دریافتی برای واردات کالاها و محصولات فرهنگی تا چهاردرصد(4%) افزوده خواهد شد که قرار است این درآمد به سازمان میراث فرهنگی تعلق بگیرد.

به گزراش CHN نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه 94 کل کشور، با بند (م) تبصره 9 ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند؛ در سال 1394 دولت مکلف است علاوه بر عوارض دریافتی برای واردات کالاها و محصولات فرهنگی و صنایع دستی از قبیل لوازم صوتی و تصویری و لوح فشرده، تا چهاردرصد(4%) به تعرفه این‌گونه کالاها و محصولات افزوده و دریافت نماید و منابع حاصل را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند. درآمد حاصله از محل ردیف 111-530000 جدول شماره (9) این قانون اختصاص می‌یابد.

فهرست کالاهای مشمول این تبصره، با پیشنهاد مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه می‌شود و ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

ابوذر ندیمی، عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN در باره این موضوع گفت: در آمد حاصل از افزایش گمرکی به خزانه می رود، اما به وزارت صنعت و معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکلیف شده است محل هزینه شدن این در آمد را مشخص کنند.

او در این باره توضح داد: ما امروز تصمیم گرفتیم از محل سود گمرکی محصولات فرهنگی درآمدری را تعریف کنیم و کیفیت هزینه این در آمد را هم به عهده سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنایع گذاشتیم. سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنایع باید آیین نامه ای برای هیات وزیران بنویسند و هیات وزیران تا یک ماه فرصت دارد این آیین نامه را تصویب کند.

ندیمی تاکید کرد که با این روش درآمد حاصل از عوارض محصولات وارداتی فرهنگی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص داده می شود.

او با تاکید بر این که «ما طبق قانون اساسی نمی توانیم این درآمد را مستقیم در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دهیم»، گفت: این درآمد باید به خزانه برود و از آنجا برای محل هزینه و چگونگی هزینه تصمیم گیری شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه