مایکروویو مضر سلامتی شماست

مایکروویو مضر سلامتی شماست ، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

مایکروویو مضر سلامتی شماست

 

مایکروویو مضر سلامتی شماست

 


مایکروویو طبق آمار دارای ایمنی خوبی است، و با استفاده از اشعه های الکترومغناطیسی باعث ارتعاش مولکول های آب ، شکر و چربی غذا شده و انرژی گرمایی تولید می کند. حرارت به طور کلی به برخی از مواد مغذیی حساس به گرما صدمه زده و آنها را از بین می برد. البته اگر زمان پخت کوتاه باشد ، مواد مغذی باقی می مانند.

 


مایکروویو بی خطر است، به شرطی که طبق دستور العمل درست آن استفاده شود.


برخی تحقیقات می گویند اشعه و دیگر جنبه های تغذیه ای مایکروویو نگرانی هایی را درباره سلامتی ایجاد می کند. به خوبی اثبات شده که ارزش غذایی برخی مواد در مایکروویو به طور موثری حفظ شده و حتی ممکن است بهتر از پخت و پز معمولی باشد.

 

 

اما برخی مواد مغذی ضروری مثل آنتی اکسیدان ها، فلانوئیدها (ترکیبات موثر در مبارزه با بیماری) ، ویتامین هایی مثل ویتامین B12 و دیگر ترکیبات phenolic را از بین میبرد. یکی از این تحقیقات نشان دادند که فلانوئید (97 درصد) ، مشتقات سناپینیک اسید (74 درصد) و مشتقات اسید كافئوايلكينيك (87 درصد)موجود در بروکلی هنگام پخت در مایکروویو در مقایسه با روش پخت و پز معمولی از بین رفتند.
محققان توصیه می کنند از کمی آب در طول پخت سبزیجات استفاده کنید تا این مواد کمتر از بین بروند.

 


مادران در استفاده از مایکروویو باید احتیاط کنند. طبق تحقیقی منتشر شده ، مایکروویو می تواند ترکیبات مبارزه با بیماری ها را در شیر مادر هنگام گرم شدن آن از بین ببرد. داغ کردن شیر مادر با مایکروویو باعث از دست رفتن فعالیت لیزوزیم و پادتن شده و باکتری های مضری را پرورش دهد.

 


تا زمانی که تحقیقات در آینده شواهد بیشتری ارائه دهند، پیشنهاد می شود که از مایکروویو با احتیاط بیشتری استفاده کنید و آن را جایگزین پخت و پز معمولی نکنید (بهتر است برای گرم کردن غذا استفاده شود). یک وعده غذای پخته شده با مایکروویو قطعا مضر نیست، اما اگر رژیم غذایی شما به طور ثابت برپایه پخت و پز با مایکروویو باشد می تواند برای سلامتیتان نگران کننده شود.

 


IshiKhosla(متخصص تغذیه) می گوید: برای احساس کامل خوب بودن باید سلامت جسمی و روانی داشته باشید. طبق گفته او سالم بودن باید هدف نهایی همه باشد.

 

 

 

مضرات تشعشات ماکروویو

1- کاهش مواد مغذی در غذاها

اگرچه هر نوع پخت‌وپزی مقداری از مواد مغذی غذاها را از بین می برد، اما استفاده کنندگان از ماکروویو باید مطلع باشند که پخت وپز غذا با مایکروویو نیز می تواند ارزش غذایی موادغذایی را کاهش دهد.

 

درسال 1998 در دانشگاه اوزاکا طی تحقیقاتی که انجام گرفت مشخص شد که پختن موادی مانند گوشت و شیر در میکروویو حدود 30 تا 40 درصد ویتامین B12 آن را کم می کند.

 

ویتامین B12 عنصری مهم برای تشکیل گلبول های قرمز خون می باشد و به حفظ سلامت سیستم اعصاب کمک می کند. بنابراین کسانی که به طور دائم از ماکروویو استفاده می کنند، باید ویتامین B12 مورد نیاز بدن خود را از راه های دیگر به دست آورند.

 

همچنین پخت سبزیجات با آب در ماکروویو، ارزش غذایی آنها را 74 تا 97 درصد کاهش می دهد و اگر از آب برای پخت سبزیجات استفاده نشود، ارزش غذایی آنها بیشتر حفظ می شود.

 

 

2- کاهش ایمنی پخت غذا با برخی ظروف در ماکروویو

به دلیل برخورد مستقیم اشعه مادون قرمز در مدت زمان بسیار کم به غذا و ظروف درون مایکروویو، ممکن است مشکلاتی برای برخی ظروف پیش آید. برخی از ظروف ممکن است ذوب شوند و یا آتش بگیرند.

 
 
 

3- ابتلا به بیماری ها

گاهی مشاهده می شود برخی افراد از نوعی بیماری ناشناخته رنج می برند و پزشک علت آن را استفاده از ماکروویو می داند و آنها با کنار گذاشتن ماکروویو، بهبود می یابند.

 

برخی معتقدند استفاده از ماکروویو احتمال ابتلا به انواع سرطان را در افراد زیاد می کند.

 

شاید علت اینکه برخی افراد ماکروویو را سرطان زا می دانند این باشد که می گویند برخی موادشیمیایی موجود در ظروف، در اثر حرارت ماکروویو وارد موادغذایی شده و موجب سرطان زا شدن غذا می شود.

 

بنابراین استفاده کنندگان از ماکروویو باید از ظروف مخصوص ماکروویو برای گرم کردن یا پختن غذا استفاده کنند.

 

افراد استفاده کننده از ماکروویو باید بدانند که برخی اعضای بدن مانند چشم ها و بیضه ها در برابر تشعشات ماکروویو بسیار حساس می باشند و اگر فاصله کافی با ماکروویو روشن رعایت نشود، آسیب های جدی و برگشت ناپذیری به این اعضا می رسد.

 

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه