محوطه تاریخی نیسک آباد هم دوره اشکانیان است

سرپرست هیات کاوش محوطه نیسک آباد گفت: کاوش نجات بخشی در محوطه تاریخی نیسک آباد سردشت به منظور دستیابی به الگوی معیشتی جوامع انسانی در دوره تاریخی و پیش از تاریخ و کشف آثار فرهنگی در حال انجام است .

خبرگزای میراث فرهنگی ـ‌میراث فرهنگی ـ غلام شیرزاده سرپرست هیأت کاوش در محوطه نیسک آباد با بیان این مطلب تصریح کرد که کاوش نجات بخشی در این محوطه تاریخی به منظور یافتن مواد فرهنگی و تعیین گاهنگاری آن انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به بررسی‌های باستان شناسی انجام شده در این محوطه افزود: این نخستین باری است که عملیات کاوش در این منطقه انجام می‌شود.

شیرزاده، پی بردن به معیشت جوامع انسانی در دوره‌های تاریخی و پیش از تاریخ ، دستیابی به الگوی زندگی ، داده‌های فرهنگی ، کوچ رو یا یک جانشین بودن ساکنین و... را از اهداف این کاوش اعلام کرد .

سرپرست هیأت کاوش در محوطه نیسک آباد تصریح کرد :داده‌های فرهنگی حاصل از کاوش در این محوطه به منظور تعیین گاهنگاری با مناطق همجوار نظیر بین‌النهرین عراق و آناتولی ترکیه مقایسه می‌شوند.

کارشناس اداره میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی اظهارداشت: در آغاز کار کاوش دو ترانشه 5 × 5 متر در جهت‌های شمالی و جنوبی محوطه ایجاد شد که این ترانشهها مشرف بر رودخانه زاب کوچک هستند .

به گفته این باستان شناس، بررسی سطحی یافته‌های فرهنگی محوطه نشان می‌دهد که این محوطه به دوره اشکانی تعلق دارد.

گفتنی است ، محوطه نیسک آباد در فاصله 1 کیلومتری شمال روستای نیسک آباد، 10 کیلومتری شرق شهر سردشت و در سمت غربی رودخانه زاب کوچک بر روی برجستگی صخره‌ای کم ارتفاعی قرار گرفته است.

کاوش در محوطه نیسک آباد که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از شهریور ماه امسال شروع شده است تا 28 آبان ادامه دارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه