مصوبه مدیریت پسماند؛ راه نجات سواحل مازندران

خبرگزای میراث فرهنگی ـ محیط زیست - معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم بهره‌برداری از کارخانه کمپوست شرق مازندران در بهشهر گفت: با توجه به ضرورت‌های محیط زیستی که در کشور وجود دارد شاهد توجه ریاست جمهور و رسیدگی به مسائل مختلف محیط زیست در عالی‌ترین سطح هستیم و تحولی نوین را در همه بخش‌ها شاهد خواهیم بود که با رویکرد و نگاه علمی و تدبیر سازوکارهای موثر قانونی و اجرایی مباحث محیط زیست پیگیری می‌شود.

ابتکار افزود: افتتاح کارخانه کمپوست بهشهر با ظرفیت 250 تن اتفاق بسیار مهمی در جهت حفاظت از محیط زیست است و مخصوصا که 3 شهرستان و پنج شهر شرق مازندران زباله‌های خود را روانه این کارخانه خواهند کرد و معضل پسماندهای این منطقه حل می‌شود.

وی با اشاره به نقش این کارخانه در جهت اشتغال زایی اظهار کرد: این گامی بسیار مهم از نظر بهداشتی، اقتصادی و خصوصا گردشگری است که قطعا زیبایی‌های استان مازندران بدون زباله و آلودگی برای مردم همین منطقه و گردشگران جاذبه بیشتری خواهد داشت. و معضلات اجتماعی و زیست محیطی را حل می‌کند.

رییس سازمان محیط زیست در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره چهار مصوبه دولت در ابتدای سال جاری در ارتباط با آسیب‌شناسی مسائل محیط زیست شهری، که یکی از آنها مربوط به مدیریت پسماندها بود پرداخت و گفت: در این مصوبه دولت علاوه بر اینکه تسهیلات ویژه‌ای برای برنامه‌های مدیریت پسماند شهرها پیش‌بینی شده، موضوع مدیریت پسماند، سیاست‌ها و نحوه اجرایی شدن آیین‌نامه قانون مدیریت پسماند به خوبی تبیین شده و ابهاماتی که در عمل و اجرا وجود داشته است در جهت حمایت از شهرداری‌ها و تقویت نقش آنها ارائه شد و مورد تأیید دولت قرار گرفت.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطعا در استان‌های شمالی براساس برنامه سوم توسعه، مسئله مدیریت پسماند موضوع جدی است و در برنامه چهارم و پنجم توسعه به عنوان هدف‌گذاری اصلی و حل و فصل معضلات پسماند استان‌های شمالی مدنظر قرار گرفت، یادآور شد: متأسفانه دچار تأخیر و عقب ماندگی‌های زیادی در زمینه پسماند استان‌های شمالی بودیم که آسیب‌های جدی به منابع خاک، منابع آب، جنگل‌ها و محیط‌های طبیعی و آسیب به سلامت شهرها و روستاها و مناظر زیبای طبیعت وارد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه آسیب‌های بسیاری به ظرفیت‌های زیبای گردشگری، میراث طبیعی و فرهنگی مازندران رسیده و مردم نمی‌توانند به درستی از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کنند، بیان کرد: مگر اینکه معضلاتی مانند مدیریت پسماند، فاضلاب‌ها و همه مسائلی که لطمه‌ای به محیط زیست و توسعه پایدار استان مازندران وارد می‌کند را مدیریت کنیم که خوشبختانه توجه دولت یازدهم به این رویکرد موجب اجرای برنامه‌ها و پروژه‌هایی با همکاری سازمان محیط زیست و شهرداری‌ها و بعضا با مشارکت بخش‌های خصوصی شده است.

ابتکار با اشاره به این نکته که مدیریت پسماند فقط مختص شهرها نیست و باید در روستاها نیز به این مساله توجه شود افزود: متأسفانه زباله‌ها چهره بسیاری از روستاها را آلوده کرده و موجب شده که بسیاری از جنگل‌ها، رودخانه‌ها، نواحی زیبا و بکر استان آلوده و نازیبا شود.

معاون رئیس‌جمهور خواستار همکاری بخش خصوصی و فعالان عرصه‌های مختلف صنعتی در موضوع بازیافت و مسئله مدیریت پسماند، تولید انرژی از پسماند و مدیریت انواع پسماندها شد و اظهار داشت: در مدیریت انواع پسماندها به صراحت در آن تعیین تکلیف شده است که علاوه بر پسماند شهری باید تکلیف پسماندهای ویژه مانند پسماندهای بیمارستانی، کشاورزی و نخاله‌های ساختمانی روشن شود.

وی ادامه داد: پسماندهای مدیریت نشده می‌تواند در مازندران معضلی در حوزه محیط زیست بوجود آورد و همه این مسائل باید براساس برنامه‌های تعیین شده در کارگروه مدیریت پسماند استان مدیریت و اداره شود.

به گفته ابتکار، امروزه پسماندها و پساب‌های رها شده یکی از دلایل ایجاد گازهای گلخانه‌ای تلقی می‌شوند و در معادلات جهانی اهمیت بسیاری دارند و برای مدیریت صحیح آنها امتیازی محسوب می‌شود‌.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه