مقاوم بودن معماری دست کند در مقابل روندهای تخریبی

معماری دست کند ،معنی آن برای زندگی امروز چیست ؟، متروکه شدن شهرهای دست کند ماترا ایتالیا و پترا اردن و جذب توریسم وفعالیتهای زیرزمینی درشهرهای بزرگ اروپایی در قرن 19 ،طبیعت و ثروت ملت ها از جمله مقالات دیگری هستند که در بخش بین الملل دومین همایش بین المللی معماری دست کند ارایه شدند.

ژان-پل لوب معمار و انسان شناس درمقاله خود به عنوان معماری دست کند، ‌معنی آن برای زندگی امروز چیست؟ بیان میکند: در حوزه معماری بومی، معماری دست کند نسبت به سنتهای دیگر در مقابل روندهای تخریبی مقاوم‌تر بوده است.

او می افزاید: برای سال‌های زیادی پژوهشگران از حوزه های مختلف با علاقه این سنت معماری را مطالعه کرده اند. این مطالعات باعث به وجود آمدن سیاست‌های حفاظتی و دانش بیشتر درباره این سازه ها شد و در اروپا به حفظ خیلی از محوطه ها کمک کرد. انواع دیگر توسعه مانند توسعه گردشگری هم معمولاً به همراه این فعالیت‌ها به وجود آمدند. اگرچه گاهی این فعالیت‌ها همراه با انتقاد بوده است، اماهمین فعالیت ها محوطه ها را نجات دادند و این میراث را جاودان کردندواین کار باید ادامه پیدا کند.

معماری دست کند ،جنگ جهانی اول

پیتر کولودزیژیک و مارسین کارنوویتز از دانشگاه جاگیلونیاین و کراکف، لهستان در مقاله خود با عنوان "معماری دست کند جنگ بزرگ (جهانی اول) ،دولومیت های ایتالیا "به بررسی محتوا، کاربری و نقشی که این فضاها در جنگ بازی می‌کردند و نیز اثری که در چشم انداز و حافظه از خود برجای گذاشته‌اند می پردازند.

پناهگاهها و شهرهای زیرزمینی فرانسه و کاپادوکیه

جروم تریوله و لورن تریوله در مقاله خود با عنوان "پناهگاههای زیرزمینی و شهرهای زیرزمینی در فرانسه و کاپادوکیه" به بررسی دو مورد از شهرهای زیر زمینی که شامل اتاقهایی با راهروهای متصل و دارای تجهیزات حیاتی و سیستمهای دفاعی بود ،می پردازند.

درمقاله این دوپژوهشگر آمده است:مطالعه خصوصیات معماری و نظم کلی این شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا نحوه دفاع و زندگی در این فضاها را بازسازی کنیم. مقایسه نشان می‌دهد که تفاوت حاضر بین این دو گروه جغرافیایی از شهرهای زیرزمینی نتیجه دو نوع متفاوت از تطابق انسان‌ها در پاسخگویی به یک نیاز واحد، است.

تاثیر ثبت یونسکو درشهرهای ماترا و پترا

پیترو لاریانو درمقاله خودبا عنوان "تأثیر ثبت یونسکو، از ترک گسترده ساکنان تا جذب توریسم در شهرهای ماترا در ایتالیا و پترا در اردن "می نویسد:ماترا در جنوب ایتالیا و پترا در اردن شهرهای دست کندی هستند که در دل صخره ها ایجاد شده اند.

وی می افزاید:ماترا و پترا هر دو در زمان های مختلف و به دلایل متفاوت متروک شده بودند. امروزه هردو در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند و از مراکز مهم جذب گردشگر به شمار می روند. هردو این شهرها به عنوان یک اثر مهم باستان شناسی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته اند. اومی نویسد:علاوه بر تفاوتهای تاریخی، فرهنگی ، و جغرافیایی ، مقایسه این دو مرکز شهری باستانی و مطالعه مشابهت های آن‌ها با یکدیگر این فرصت را به دست می‌دهد تا فهم بهتری از موضوع بحران و مهاجرت شهری به دست آوریم.

تحلیل مقایسه‌ای این دو روند سقوط شهری بر پایه عوامل انسان شناختی، اقتصادی و طبیعی، تفسیر جدیدی از تراکم اکو سیستمهای خاص و فرهنگ‌ها که زیر فشار محیطی، اقتصادی و فرهنگی قرار می گیرند، به دست می دهد. موفقیتی که به عنوان تأثیر ثبت جهانی در یونسکو شناخته شده، تأثیر گردشگری را بر روی این روند تخمین می زند.

فعالیتهای زیرزمینی شهرهای بزرگ درقرن19

آندره گیلرم از مؤسسه حفاظت از هنرها و صنایع پاریس مقاله ای با عنوان "فعالیت‌های زیر زمینی در شهرهای بزرگ اروپایی طی قرن نوزدهم: طبیعت و ثروت ملت ها "به دومین همایش بین المللی دست کند ارایه کرد.

وی دراین مقاله می نویسد: تحولات قرن نوزدهم شهرهای بزرگ اروپا را متراکم تر کرد .لندن، پاریس و امستردام که محل تولد انقلاب صنعتی بودند ویژگی‌های جذابی داشتند که بیشتر تولیدات را به سوی خود جذب می کردند. ریشه قدرت اقتصادی آنان ، پتانسیل فضاهای زیر زمینی آن‌ها بود.

گیلرم در ادامه می نویسد:هزینه تجارت در این فضاها نسبتاً کمتر و مصرف انرژی نیز در آن‌ها پایین‌تر بود. به قول یک ضرب المثل، زندگی در فضاهای زیر زمینی محفوظ می ماند. این محله ها شبکه‌های مختلف انجام فعالیت‌های جدید شهری بودند.

خرده صنعتگران و خانواده هایشان و همچنین فقرا ومستمندان و آنهایی که همواره در حال کوچ بودند دراینگونه محله ها تحت بدترین شرایط بهداشتی زندگی می کردند . این افراد درآمد خو د را با زندگی دراین فضاها بیشتر می کردند اما زودتر از بقیه هم می مردند.

در دومین همایش بین المللی دست کند که به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد اندیشمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی مقالاتی در زمینه معماری دست کند ارایه دادند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه