موانع گردشگری معلولان در بناهای تاریخی را مرتفع کنید

ـ گردشگری ـ محمد اسماعیل شیخ قرایی در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: معلولان کشور حدود ده درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. اگر این آمار توسط سازمان بهزیستی ارائه شود، آنها آمار افرادی را می‌دهند که عضو سازمان بهزیستی هستند و یا این سازمان آنها را شناسایی کرده است. درحالی که بسیاری از معلولان هیچ ارتباطی با سازمان بهزیستی ندارند. از سوی دیگر طبق آمار سازمان ملل به طور متوسط ده درصد جمعیت هر کشوری معلول هستند بنابراین ما هم به همان آمار استناد می کنیم و می گوییم که در ایران حدود 8 تا 10 میلیون نفر معلول هستند. با این حال این آمار دقیق نیست.

وی با اشاره به تورهایی که با عنوان پاراتور برای معلولان برگزار شده است اضافه کرد: برای رفاه حال معلولان به ویژه معلولانی که با انجمن فرهنگی ورزشی گردشگری معلولان پارس ارتباط دارند، سعی کردیم که تورهای گردشگری برگزار کنیم. این تورها از سال 92 تاکنون هر چند وقت یک بار برگزار می‌شود و تاکنون توانسته‌ایم 11 پاراتور به مقصد شهرهای مختلف گردشگری ایران برگزار کنیم. پاراتورها چند منظوره برگزار می‌شوند از جمله، آموزش، شناسایی موانع و ارائه راه حل برای موانع و معماری.

قرایی در بخش دیگری از سخنانش به بیان مشکلات پیش روی معلولان در هنگام بازدید از موزه‌ها و بناهای تاریخی پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه هنگام برگزاری تورهای گردشگری متوجه می‌شویم که اماکن گردشگری از لحاظ سیستم معماری هیچ گونه مناسب سازی خاصی نشده‌اند. سازمان میراث فرهنگی اجازه ساخت و ساز در ابنیه تاریخی را نمی‌دهد ما هم معتقدیم که باید سنگ فرش 200 ساله باقی بماند اما می‌توان امکانات لازم را برای تردد معلولان با تجهیزات پرتابل فراهم کرد. مانند ایجاد رمپ چوبی که دو طرف جوی آب قرار می‌گیرد حتی می‌توان آنها را در بخشی از یک سطح مسطح قرار داده و اجازه تردد معلولان با ویلچر را داد. حتی می‌توان این رمپ‌ها را موقت کار گذاشت. متاسفانه موانعی که برای عدم تردد موتورسیکلت در پیاده راه‌ها گذاشته اند باعث شده تا معلولان با ویلچر هم دچار مشکل شوند.

قرایی با ذکرمثالی برخی از مشکلات گردشگری معلولان را چنین بیان کرد: در استان زنجان و هنگام بازدید از موزه مردان نمکی، متوجه شدیم که آسانسور موزه خراب است برای دیدن مردان نمکی که یکی از مهمترین جاذبه‌های این استان به شمار می آید، باید افراد را با ویلچر چند طبقه از پله ها بالا می‌بردیم اما این کار امکان پذیر نبود. بنابراین منصرف شده و برگشتیم. این اتفاق بسیار ناخوشایند بود چون گردشگران پاراتور راه زیادی از تهران تا زنجان طی کرده بودند تا این اثر را از نزدیک ببینند.

وی در ادامه به ذکر موارد مشابه در تهران پرداخت و افزود: این مشکلات در شهر تهران و هنگام بازدید از موزه‌های ملی، جواهرات، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران نیز وجود دارد مدیران مجموعه‌های تاریخی فکری به حال گردشگران معلول نکرده اند. در کاخ سعدآباد مسیر بازدید از موزه ها طولانی است و افراد ناتوان نمی‌توانند این مسیرها را طی کنند درحالی که در موزه‌ها و کاخ های بزرگ کشورهای دیگر وسایلی برای حمل و نقل افراد ناتوان در این مراکز وجود دارد. مگر قرار دادن چند ویلچر برای جابه جایی افراد گردشگر معلول چقدر هزینه لازم دارد؟ یا گذاشتن رمپ در مسیرهای صعب العبور چقدر زمان و بودجه می خواهد؟

شیخ ��رایی تصریح کرد: افراد معلول ترحم نمی‌خواهند فقط باید برایشان راه را هموار کنیم. می توان روی سنگ فرش های گنبد سلطانیه راهی را با لایه‌ای از پلاستیک محک ایجاد کرد تا افراد ناتوان از روی آن رد شده و از گنبد بازدید کنند. موزه ملی ایران یکی از مهمترین موزه‌هاست اما وقتی گردشگران را به آنجا بردیم باید همه را با ویلچر بلند کرده و از پله ها بالا می‌بردیم. این اتفاق در برج طغرل هم افتاد. در روستای ابیانه نیز آنها را بلند کرده، ویلچر را از روی مانع رد کردیم و خودشان را هم جدا عبور دادیم!

شیخ قرایی تنها مشکل موزه‌ها را ساختار معماری آنها نمی‌داند و درادامه به برخی کمبودهای موزها اشاره کرد و گفت: بخش سمعی و بصری موزه‌ها کامل نیست. ناشنوایان و نابینایان نمی‌توانند صدای راهنما را بشنوند و یا اطلاعات نصب شده کنار اشیای موزه‌ای کامل نیست تا آنها نیازی به شنیدن صدای راهنما نداشته باشند و خوب ببینند. برای نابینایان نیز راهنمای موزه ای وجود ندارد تا به یک نابینا اطلاعات کامل بدهد. برای این دسته از افراد باید اتاق مخصوصی وجود داشته باشد اما چنین نیست. باید در هتلها طبق استاندارد بین المللی، اتاق مخصوص معلولان وجود داشته باشد اما در هتلهای 5 ستاره ایران چنین امکاناتی وجود ندارد همچنین می‌بایست عرض درهای حمام و سرویسی بهداشتی بیش از 80 سانتی متر باشد، اما اکنون کدام یک از هتل‌ها این موارد را رعایت می کنند تا معلولان با چرخ بتوانند داخل آن بروند؟

وی در پایان بیان داشت: در رستوران‌ها باید منوی غذا با توضیحات و قیمتش را در اختیار نابینایان قرار دهند اما این کار انجام نمی‌شود. ما این پیشنهادات را بارها به مسئولان برنامه ریزی در سازمان میراث فرهنگی و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرده ایم حتی خواستیم تا ما را در جلسات برنامه ریزی خود دعوت کنند اما چنین کاری انجام ندادند. قانون مدونی برای تسهیلات ویژه معلولان وجود ندارد مگر اینکه مساعدتی از سوی مسئولان انجام شود.

مدیرعامل انجمن معلولان پارس با ارائه پیشنهادهایی برای مناسب سازی سیستم معماری بناهای تاریخی و گردشگری برای معلولان گفت: در بسیاری از بناهای تاریخی و موزه ها شرایط لازم برای بازدید معلولان مهیا نیست.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه