موسیقی کلاسیک دنیا را در - مرکز موسیقی بتهوون - شناختم

- گروه فرهنگ و هنر-«ذهنم سرشار از موسیقی کلاسیکی است که اولین جرقه‌هایش در مرکز فعلی بتهوون خورد. حضور بزرگانی همچون کریم‌چمن‌آرا به بتهوون شخصیتی ممتاز داده بود.» اینها جملات «فریدون شهبازیان» آهنگساز مجموعه تلویزیونی«کلاه پهلوی» است که امروز 5 خردادماه در موزه هنر ملل سعدآباد و در اختتامیه برگزیدگان مراکز موسیقی با انتخاب مرکز موسیقی بتهوون در مورد عملکرد این مرکز عنوان شد.

به گزارش CHN، مرکز بتهوون نام قدیمی ترین فروشگاه موسیقی ایران است که در سال 32 با نام صفحه فروشی بتهوون به دست برادران چمن آرا افتتاح و در سال 86 نیز به دلیل مشکلات مالی تعطیل می شود. اگرچه مرکز موسیقی بتهوون سال ها به عنوان مهم ترین مرکز توزیع محصولات فرهنگی مرتبط با موسیقی شناخته می شود اما در سال 59 ، بیش از 100 صفحه موسیقی در این مرکز به آتش کشیده می شود. با این حال هنوز مرکز موسیقی بتهوون سرپاست و به فعالیت خود در زمینه تولید و نشر آثار موسیقایی ادامه می دهد.

فریدون شهبازیان آهنگساز مجموعه تلویزیونی کلاه پهلوی از جمله آهنگسازانی است که در زمان نوجوانی و جوانی خود در این مرکز رفت و آمد داشت و از آن به عنوان یکی از مراکز خوب برای ترویج فرهنگ موسیقایی نام می برد.

فریدون شهبازیان که از زمان مدیریت کریم چمن آرا در این مرکز رفت و آمد داشت در بیان خاطرات خود از مرکز بتهوون که در زمان نوجوانی وی مغازه ای بود می گوید:« از 15 سالگی موسیقی را شروع کردم و این آغاز همزمان بود با ورود به مغازه بتهوون. جزو معدود کسانی هستم که در مغازه بتهوون رشد کردم. کریم چمن آرا فرد باحوصله ای بود که همیشه کنجکاوی های مرا تحمل می کرد و در عوض احد چنین وی‍ژگی نداشت.»

آهنگساز مجموعه تلویزیونی کلاه پهلوی می افزاید:« تمام سال های نوجوانی و جوانی من در مغازه بتهوون گذشت. هم اکنون هرچه از موسیقی کلاس��ک دنیا می دانم در نتیجه مراوده با کریم چمن آرا و مرکز فعلی بتهوون است. ذهنم سرشار از موسیقی کلاسیک است موسیقی ای که در بتهوون و با حضور برادران چمن آرا آنها را فرا گرفتم.»

شهبازیان که از سال 32 فعالیت موسیقایی خود را شروع می کند می گوید:«صفحاتی را از مغازه بتهوون خریده ام و در حال حاضر در آرشیو دارم که به هیچ عنوان نمی توانم از آنها دل بکنم زیرا همه خاطرات جوانی ام را در آن صفحه ها می بینم.»

وی در بیان خاطراتش از سفر به وین و تحصیل در رشته آهنگسازی و هم نشینی با علی رهبری می گوید:« رهبری به همراه خانواده خود در اتریش ساکن بود و در زمانی که من برای تحصیل به آنجا رفتم نقش موثری برایم ایفا کرد. اما آنچه که از گذشته های دور و بتهوون به یاد دارم خانه ای است که قرار بود در آنجا اقامت کنم و مدیرش زمانی که متوجه شد آهنگساز هستم از ورود من به خانه جلوگیری کرد.»

شهبازیان دلایل مخالف صاحب خانه اتریشی را از ورود آهنگسازان به آن منزل اینگونه شرح می دهد:« ظاهرا آن منزل پیش تر و در زمان حیات بتهوون محل زندگی این آهنگساز بود. همانطور که همه می دانیم وی در اواخر زندگی تقریبا ناشنوا بود و آنقدر در افکار موسیقایی خود غرق بود که زمان ساختن آهنگ ها همسایه ها از شدت ضربه هایی که به پیانو وارد می کرد ناراضی بودند و به همین خاطر عذر وی را می خواهند. بتهوون نیز همان شب خانه را ترک می کند و در هنگام ترک خانه، تمامی شیرهای آب را باز می کند و فردای آن شب، خانه غرق در آب می شود. از آن زمان تا رفتن من در آن خانه هیچ آهنگسازی را به خانه راه ندادند.»

وی می افزاید:« خاطره بتهوون را گفتم تا به این نکته برسم که مغازه بتهوون برایم سراسر خاطره است. اولین کارهای آهنگسازی شده توسط من به نام های" قصه شهر سکوت" و "با من بمان" که هردو توسط خواننده کوچ کرده از ایران؛ عارف خوانده شده توسط بتهوون به مدیریت کریم چمن آرا منتشر شد. اگرچه این همکاری تداوم نداشت اما من بخشی از موفقیت ام را مدیون بتهوون هستم.»

شهبازیان که در 19 سالگی وارد برنامه گل ها می شود و بعدها نیز به ارکستر مجلسی می رود آهنگ هایش توسط خوانندگان صاحب نام همان دوران که عده ای در خارج از کشور به سر می برند خوانده می شود. و افرادی که هنوز هم در ایران هستند همچون نادر گلچین و گلپا و... بر روی آهنگ‌های وی خواندند.

برنامه اختتامیه مراکز فعال موسیقایی با انتخاب مرکز بتهوون5خردادماه در موزه هنر ملل مجموعه سعدآباد با حضور هنرمندان عرصه موسیقی و سینما همچون فریدون شهبازیان، میرعلینقی، اشکان خطیبی، بهاره رهنما و ... برگزار شد. بابک چمن آرا نیز ضمن حضور در این برنامه از همکاری مجموعه سعدآباد برای برگزاری این برنامه و حضور هنرمندان تشکر و قدردانی کرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه