نخ گلابتون چهل ساله در کارگاه پارچه بافی

– گروه میراث فرهنگی - سی‌ وپنجمین تهرانگردی احمد مسجدجامعی با حضور در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آغاز شد. مسجدجامعی و دنیا مالی، دیگر عضو شورای شهر تهران که در چند هفته‌ گذشته پایه ثابت تهرانگردی شده است، برنامه این هفته را با دیدن از کارگاه‌های هنرهای سنتی واقع در ساختمان مرکزی سازمان میراث فرهنگی آغاز کردند.

مسجدجامعی، دنیامالی و سایر تهرانگردان از کارگاه‌های سفالگری، قالی‌بافی، چاپ روی پارچه، گلیم‌بافی، پارچه‌بافی، زری‌بافی، ترمه‌بافی، قلم‌زنی، خاتم‌کاری، میناکاری، نگارگری، سازسازی، نقاشی پشت شیشه، گچ‌بری روی شیشه، خوشنویسی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای و چندین کارگاه دیگر دیدن کردند. توضیحات هنرمندان حاضر درباره نحوه کار، ویژگی‌های هنرشان و مشکلات و موانع موجود مورد توجه تهرانگردان قرار گرفت.

دستیابی به شیوه پدیدآوری برخی از هنرهای فراموش شده، به‌ویژه در بافت پارچه‌های گرانبها با شیوه مهندسی معکوس، تعطیل بودن برخی از کارگاه‌ها به دلیل کمبود نیروی متخصص هنرمند یا مواد اولیه از نکاتی بود که مورد توجه مسجدجامعی و تهرانگردان قرار گرفت. نکته جالب توجه در این بازدید توضیح هنرمندی بود که با نخ گلابتون پارچه‌های زربافت می‌بافت و در تشریح مشکل این هنر گفت نخ‌هایی که فعلا در این کارگاه استفاده می‌کنیم مربوط به چهار دهه پیش است و سالهاست این نخ‌ها در کشور تولید نمی‌شود.

مسجد‌جامعی پس از دیدن از کارگاه پارچه‌بافی و چند قطعه پارچه‌ هنری بافته شده در این کارگاه و اطلاع از مشکلات این هنر گفت: به منظور احیا و حفظ هنر پارچه‌بافی پیشنهاد می‌کنم موزه و کارگاه‌ پارچه‌های هنری در منطقه 10 ایجاد شود. این پیشنهاد با استقبال دنیامالی و شهردار منطقه 10 رو‌به‌رو و قرار شد به زودی محل موزه و کارگاه‌های پارچه‌بافی جانمایی شود.

مسجد‌جامعی پس از این بازدید گفت: پژوهشکده هنرهای دستی وظیفه پژوهش در زمینه‌های گوناگون را بر عهده دارد؛ میراثی که از یاد رفته و باید با زبان امروز مهندسی و بازسازی شود.

وی ادامه داد: این کارگاه‌ها تنها وظیفه آفرینش این آثار را بر عهده ندارد بلکه این فنون را دوباره بازشناسی کرده، هنرهای باستانی را با ویژگی‌ و خلاقیت‌ هنرمندان امروزی، بازسازی می‌کنند.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: شهر تهران به دلیل پایتخت بودن در زمینه میراث و صنایع سنتی آن‌چنان که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته و مورد ظلم واقع شده است. دیدار امروز ما را با انواع هنرهای تهران آشنا کرد و امیدواریم شرایطی فراهم شود تا این هنرها را بازسازی کنیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه