نسخه تجار فرانسوی برای گردشگری ایران

ـ گردشگری ـ هیات تجاری گردشگری فرانسه که برای سرمایه گذاری و تعاملات گردشگری در بخش‌های گردشگری کوهستان، سلامت، آموزش و هتل‌سازی وارد ایران شده‌اند صبح دیروز با مقامات ارشد وزارت اقتصاد ایران دیدار کردند .بعدازظهر دیروز نیز نشست مطبوعاتی درمحل سفارتخانه این کشور در تهران با حضور نمایندگان شرکت‌های فرانسوی برگزار شد. طی این جلسات هیات فرانسوی نقطه نظرات و هدف شان را از این سفر بیان کردند و به پرسشهای خبرنگاران پاسخ دادند.

میشل دوریو رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری و توجه دولتهای هردو کشور به این موضوع گفت: جهانگردی برای دو کشور موضوعی مهم است، چرا که ایران و فرانسه دارای میراث غنی و ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار هستند.

به گفته درویو تأمین زیرساخت‌هایی چون هتل، جاده، تأسیسات دریایی و... شرط لازم تحقق هدف ایران برای رسیدن به جمعیت 20 میلیون نفری گردشگری در سال 2025 است. در حال حاضر تعداد گردشگرانی ایرانی چیزی بین 3 تا 4 میلیون نفر است.

دوریو در پاسخ به سوالی درباره امضا تفاهم نامه بین ایران و فرانسه اظهار داشت: برای امضای تفاهمنامه زود است. ما با هدف صحبت آمده‌ایم تا حرف‌ها را بشنویم و بدانیم که چه کاری می‌توانیم انجام بدهیم.

رییس بخش گردشگری وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره حذف پیام هشدار دهنده این کشور برای سفر اتباعش به ایران و تاثیر آن بر میزان مراجعه فرانسویان برای سفر به ایران گفت: تصویری که ایران در فرانسه دارد، بسیار خوب است. جهانگردان فرانسوی عزم جدی برای سفر به ایران دارند و ملاحظات ما گویای آن است که تعداد گردشگران فرانسوی در ایران در حال افزایش است.

وی افزود: نقشه‌ای که وزارت خارجه فرانسه از ایران در وب سایت خود قرار داده و مناطقی را در آن ناامن اعلام کرده بود، متحول شده و همچنان در حال تغییر و تحول است.

وزارت خارجه فرانسه از سال 2006 پس از کاهش روابط اقتصادی دولت‌اش با ایران، نام ایران را در فهرست کشورهای ناامن قرار داد و به اتباع‌اش "پرهیز" از سفر غیرضروری به ایران را توصیه کرد. در حال حاضر در سایت وزارت خارجه با اصلاح متن قبلی و واژه‌ی "déconseillé"، نوشته است: گردشگری و فعالیت حرفه‌ای سفر در بخش‌هایی از ایران، از جمله اردبیل، شیراز، پرسپولیس، اصفهان، یزد، کاشان، همدان، تبریز، رشت، گرگان، تهران، کرج و مشهد و همچنین در جزایر گردشگری کیش و قشم و سایت باستان‌شناسی شوش در استان خوزستان ممکن است.

ژان برنارد فالکو، رئیس گروه سرمایه‌گذاری هتل و مستغلات در فرانسه دیگر عضو این هیات در خصوص ماموریتشان درایران گفت: مأموریتی که وزیر امور خارجه و دبیر دولت در این وزارتخانه به ما داده‌اند، آن است که صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران ایرانی را که آماده‌اند از دانش و فناوری فرانسوی استفاده و به معرفی فرانسه کمک کنند را شناسایی کنیم. تمرکز ذهنی وزیر امور خارجه در معرفی فرانسه بیشتر بر منطقه خاورمیانه به‌ویژه ایران است. دلیل این اهمیت نیز خویشاوندی و نزدیکی فرهنگی دو کشور ایران و فرانسه از گذشته است.

زمانی که سوالی درمورد نقش فرانسویان در کاوشهای باستان شناسی در ایران پرسیده شد، برونو فوشه سفیر فرانسه ترجیح داد خودش به این سوال پاسخ دهد. وی دراین باره بیان داشت : درست است که فرانسه و ایران همکاری باستان‌شناسی داشتند، ولی چند سالی است این همکاری به درخواست مقامات ایرانی متوقف شده، به این دلیل که آن‌ها نمی‌خواستند جست‌وجوها در سایت‌های تاریخی توسط فرانسوی‌ها انجام شود، اما اوضاع اکنون در حال تغییر است چون کمیسیون جست‌وجوها اعلام کرده در دو کارگاه باستان‌شناسی شمال ایران و شیراز، فرانسوی‌ها مشارکت دارند.

سفیر فرانسه در ایران در پاسخ به یکی از خبرنگاران که ابراز امیدواری کرده بود که فرانسه آن چنان که 400 سال پیش با سفرنامه‌هایشان ایران را به جهان معرفی کردند اکنون نیز چنین نقشی را ایفا کنند به شوخی گفت: اگر به زندیه در شیراز رفته باشید، حتما منظره‌ دیدار یک تاجر فرانسوی با شاه ایران را می‌بینید. راهنمایی که همراه ما در آن سفر بود گفت، حواس‌تان باشد اگر این تصویر متعلق به امروز بود، آن تاجر نیز حتما چینی بود، اما ما امیدواریم آن تاجر همچنان و در آینده فرانسوی بماند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه