نشست‌های قرآن در آینه ادب پارسی

– گروه میراث فرهنگی - در نخستین نشست «قرآن در آینه ادب پارسی» دکتر قدمعلی سرامی، ادیب، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو امنای بنیاد فردوسی در یک‌شنبه 8 تیر ماه از ساعت 18 به سخنرانی خواهد پرداخت.

در این نشست به پرسش‌های «حکمت قسم به زمان، عصر و زمان‌آفرین (خورشید و ماه) و ارتباطات آن با فرهنگ قرآنی و ایرانی در چیست؟ نقش اعجازین قافیه، استعاره، تشبیه و ادبیت در ایمان‌گستری میان پیروان قرآن چه بوده است؟ نقش عدد 12 و اعتبار آن در فرهنگ شیعی و ایرانی و آموزه‌های قرآنی چیست؟» پاسخ داده می‌شود.

در دومین نشست «قرآن در آینه ادب پارسی» دکتر سید ضیاء‌الدین هاجری، زبان‌شناس، عضو امنای بنیاد فردوسی و مترجم قرآن به زبان سره پارسی با نام «بزرگ آسمانی نامه» در دو‌شنبه 23 تیر ماه از ساعت 18 به سخنرانی خواهد پرداخت.

در این نشست نیز به پرسش‌های «چرا قرآن از واژه‌های گوناگون زبان‌های گیتی به ویژه زبان پارسی بهره گرفته است؟ واژه‌های زبان پارسی در قرآن و کارکردهای آن در روان مسلمانان ایرانی چه بوده است؟ چرا نخستین کلیدواژه قرآن «اقرأ» بوده و «اسماء» آغازین آموزش الهی به پیام‌آوران دین‌های توحیدی در قرآن مطرح شده است؟» پاسخ داده می‌شود.

نشست‌های «قرآن در آینه ادب پارسی» در تاریخ‌های 8 و 23 تیر ماه امسال از ساعت 18 در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس به نشانی تهران، بزرگراه حقانی برگزار خواهد شد و حضور همه علاقمندان به فرهنگ و ادب در این نشست‌ها آزاد است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه