نی انبان، پیش به سوی ثبت جهانی

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ میراث فرهنگی ـ ساز ساسانی «نی‌انبان»، ساز بومی استانهای جنوبی ایران و جزایر حاشیه خلیج فارس 22 مهر با عنوان «مهارت ساختن و نواختن نی‌انبان در گستره‌ی ملی» با شماره 783 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی در این باره گفت: به دلیل گستردگی این ساز، در صدد تهیه‌ مقدمات ثبت جهانی این ساز در فهرست میراث ناملموس یونسکو هستیم.

وی با اشاره به سابقه حضور این ساز در کشورهایی مانند ترکیه، بحرین، اسکاتلند، آفریقا و امارات بیان کرد: به همین دلیل به یونسکو فراخوان داده‌ایم که ایران درصدد تهیه‌ پرونده‌ ثبت جهانی این ساز است و در صورتی که هر کدام از کشورهای دارنده‌ این ساز تمایل دارند می‌توانند برای تهیه‌ پرونده‌ مشترک آن با ایران اقدام کنند.

نظری همچنین درباره‌ قدمت «نی‌انبان» توضیح داد: برخی پژوهشگران ظاهرا روی نقش برجسته‌های طاق بستان تصاویری از نواختن «نی‌انبان» توسط یک نفر دیده‌اند، این تصاویر قدمت این ساز را به دوره‌ی ساسانی برمی‌گرداند.

وی با تاکید بر این نکته که گفته می‌شود این ساز در گستره‌ خاکی خلیج‌فارس و عمدتا ایران قرار گرفته است، گفت: احتمال انتقال این ساز از ایران به کشورهای دیگر بسیار زیاد است، حتی به گفته‌ برخی کارشناسان، این ساز نخست در ایران ساخته و مورد استفاده بوده و در طول سال‌ها به کشورهایی مانند اسکاتلند منتقل شده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه