وقفه 10 ساله در کاوش‌های باستان شناسی استان کرمانشاه

– میراث فرهنگی - نشست علمی باستان شناسی منطقه زاگرس با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه و گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در هتل پارسیان این شهر برگزار شد.

پروفسور الکساندر توروتس، پروفسور یوشیهیرو نیشیاکی و علیرضا مرادی بیستونی در این نشست بخشی از پژوهش‌های باستانشناسی در حوزه زاگرس را ارائه کردند.

در نشست مذکور پروفسور الکساندر تورتوس موضوع «پژوهشی درباره جایابی مکان های باستانی پیرامون کرمانشاه، بر اساس تجزیه و تحلیل ششمین لشگرکشی سارگون دوم آشوری»، پروفسور یوشیهیرو نیشیاکی «نوسنگی زاگرس؛ از نگاه کاوش‌های محوطه تل السکر در شمال سوریه» و علیرضا مرادی بیستونی «چرا مجموعه تاریخی تاق بستان ساماندهی شد؟ ضرورت‌ها و دست آوردهای آن» را ارائه دادند و در مورد آن به بحث و بررسی پرداختند.

در این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به کاوش‌های انجام شده در غار تاریخی «راز آور» کرمانشاه، گفت: نتایج کاوش‌های مذکور به زودی منتشر خواهد شد.

به گفته علی فعله‌گری استان کرمانشاه یک استان مهم و دارای موقعیت ممتاز از نظر باستان شناسی در کشور است و با توجه به ارزش تاریخی این استان ضرورت دارد اعتبارات بیشتری در این زمینه اختصاص داده شود.

وی سپس با ذکر این نکته که حدود یک دهه به علت کمبود منابع مالی عملیات باستان شناسی در استان کرمانشاه متوقف شده بود بیان داشت: کاوشها از اواخر سال 92 مجدد از سر گرفته شده و این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دستور قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه به رایزنی این اداره کل برای جذب اعتبارات مناسب در حوزه میراث فرهنگی در سال 93 اشاره کرد و افزود: طی سال‌های اخیر در مجموعه تاریخی طاق‌بستان و شکارگاه خسرو پرویز کاوش و پژوهش‌های خوبی انجام شده که از آن جمله می توان به پژوهش‌های صورت گرفته درمورد غار «راز آور» اشاره کرد که نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد.

فعله‌گری با اشاره به شعار «تحول» استاندار جدید کرمانشاه در آغاز فعالیتش از تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان برای ایجاد تحول در حوزه گردشگری استان خبرداد و تصریح کرد: باید گردشگری محور توسعه استان قرار گیرد و اداره کل میراث فرهنگی در راستای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در این زمینه تلاش خواهد کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه