چرا نرخ هتل‌ها محرمانه است؟

– گردشگری – فروردین ماه سال جاری بود که «عبد الناصر میرچی» مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری با اعلام خبر افزایش 20 درصدی نرخ هتل‌ها در سال 93 به خبرنگار CHN گفت: «هرچند تورم جامعه در سال جاری حدود 35 درصد است اما برای رفاه حال مسافران و گردشگران تنها 20 درصد افزایش نرخ در قیمت هتل‌ها و مراکز اقامتی اعمال خواهد شد.»

این افزایش نرخ درحالی اتفاق افتاد که قرار بود در نوروز 93 هتل‌ها افزایش نرخی را در قیمت اتاق‌های خود اعمال نکنند.

با وجود آنکه پس از نوروز به صورت رسمی افزایش 20 درصدی نرخ هتل‌ها اعلام شد اما تاکنون که دو ماه از آن خبر می‌گذرد، هنوز نرخ هتل‌ها به صورت رسمی از سوی معاونت گردشگری و دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری اعلام نشده‌است. البته جامعه هتلداران ایران نیز از ارائه این نرخ ها سر باز می زند.

گفته می‌شود به دلیل پراکندگی نرخ در هتل‌های ایران جمع آوری قیمت‌ها دشوار است چراکه هر استان شرایط خاص خود را دارد و هزینه‌های آن هم متفاوت است. از این رو زمان نیاز است تا بتوان تمام نرخ‌ها را جمع‌آوری کرد.

این درحالی است که اگر به طور جداگانه از استان‌ّها خواستار نرخ‌های جدید هتل‌ها شویم این نرخ‌ها به سادگی قابل دسترسی است.چرا قیمت هتل‌ها به صورت رسمی اعلام نمی‌شود؟ آیا این ارقام محرمانه هستند یا آنکه کارمندان شاغل در دفتر نظارت و ارزیابی گردشگری حوصله و زمان تماس گرفتن با استان‌ها و دریافت نرخ هتل‌هایشان را ندارند؟

البته برخی معتقدند، در زمان حاضر که وضعیت ورود گردشگران خارجی رشد داشته، هتل‌ها هر نرخی که می‌خواهند اعلام می‌کنند و ظاهرا هیچ نظارتی هم وجود ندارد!

در واقع، نرخ هتل‌ها معمولا به‌صورت استانی تعیین می‌شود به این معنا که تشکل صنفی با اداره‌ میراث فرهنگی و گردشگری استان، مشترکا نرخ‌ها را تعیین می‌کنند؛ اما در نهایت امر، این نرخ رسما باید از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ابلاغ شود که به روال سال‌های قبل باید اواخر سال اعلام می‌شد.

با این وجود پس از گذشت 3 ماه از آغاز سال جدید همچنان سئوالات خبرنگاران درخصوص اعلام رسمی نرخ هتل‌ها به درهای بسته برخورد می‌کند و به هفته‌های بعد ارجاع داده می‌شود. چرا نرخ هتل‌ها همچنان محرمانه است؟

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه