کاوش‌های باستان‌شناسی شوش آغاز می‌شود

جوان ایرانی - عصر امروز نشست دو روزه ثبت جهانی شوش درحالی در پایگاه میراث فرهنگی شوش به اتمام رسید که این نشست‌ با حضور حمیده چوبک رییس پژوهشکده باستان‌شناسی،عباس مقدم، مهدی رهبر و ناصر نوروزراده چگینی اعضای برجسته این پژوهشکده و فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

به‌گزارش CHN، میهمانان قلعه باستان‌شناسی شوش در این دو روز علاوه بر گفت‌وگو با محمد حسین ارسطوزاده مدیر پایگاه میراث فرهنگی شوش و اعضای دیگر این پایگاه، از روند آماده‌سازی محوطه تاریخی شوش بازدید کردند و در جریان برنامه‌های انجام شده و برنامه‌های آینده این پایگاه قرار گرفتند.

در نتیجه گفت‌وگوهای هیات پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی با مدیر و اعضای پایگاه میراث فرهنگی شوش، پیشنهاد شد که پس از اجرای حفاظت اضطراری و پایان آماده‌سازی محوطه برای حضور نزدیک ارزیابان میراث جهانی یونسکو، برنامه‌ای برای ازسرگیری کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه باستانی بین پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان و پایگاه میراث فرهنگی شوش تنظیم شود.

میهمانان پایگاه میراث فرهنگی شوش همچنین مدارکی از وضعیت موجود محوطه تاریخی این شهر که در زمان مدیریت دکتر مهدی رهبر در این پایگاه تنظیم شده و همچنین پیشنهادهایی برای هرچه بهتر شدن ضوابط حاکم بر این محوطه را به تهران بردند تا پس از بررسی تفصیلی نتایج را اعلام کنند.

محوطه تاریخی شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان و کهن‌ترین شهر در ایران است که بقایای آن به جا مانده است.شهر باستانی شوش، پایتخت تمدن چندهزار ساله عیلامیان است که در دوره‌ای نیز پایتخت زمستانی هخامنشیان به شمار می‌رفت.

لایه‌نگاری‌های باستان‌شناسی در تپه‌شاهی شوش وجود 15 شهر تاریخی را ثبت کرد که حاکی از تمدن و شهرنشینی عیلامیان بود. هر یک از این لایه‌ها یک یا چند دوره تاریخی را مشخص می‌کنند که لایه‌های پانزدهم تا نهم مربوط به دوران‌های مختلف عیلامی است؛ لایه هشتم مربوط به دوره هخامنشیان است و لایه هفتم به زمان سلوکیان می‌رسد. لایه ششم و پنجم این شهر متعلق به اشکانیان است و لایه چهارم تمدن ساسانیان را در این شهر ثابت می‌کند و در نهایت لایه های سوم و دوم و اول به دوران اسلامی می‌رسد؛ تپه آکروپل نیز که قلعه شوش روی آن بنا شده است، دارای 27 لایه باستان شناسی است.

ایران فرصت دارد تا زمان رسیدن ارزیابان یونسکو در دو ماه آینده، محوطه تاریخی شهر شوش را به استاندارد‌های جهانی یک محوطه تاریخی برساند. در غیر این صورت ثبت میراث تاریخ 7000 هزارساله ایرانیان در شوش، در صف طولانی 48 اثر در انتظار ثبت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که هر کشور در هر سال تنها یک اثر را می‌تواند به عنوان میراث تاریخی به رای اعضای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بگذارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه