گردشگری ورزشی، پرسود‌ترین بخش گردشگری آسیا

طبق آخرین تحقیقات انجام شده میزان پولی که مردم روزانه درگردشگری ورزشی هزینه کرده‌اند دو برابر بیشتر از گردشگران عادی در بخش تفریح و سرگرمی است و رشد طبقه متوسط و ثروتمند چین تا سال 2017 بر امریکا به عنوان بزرگ‌ترین بازار گردشگران داخلی جهان پیشی خواهد گرفت.

به گزارش چاینا دیلی مسابقات بین‌المللی قایقرانی اژدها سالانه صدها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی را به هنگ کنگ می‌کشاند. همچنین موفقیت چشمگیر سومین همایش توریسم گلف آسیا که هرسال در چین و اخیرا در جزیره هاینان در جنوب چین برگزار می‌شود نشان از آینده روشن و پرسود گردشگری ورزشی در آسیاست.


هاینان یکی از توسعه یافته‌ترین مناطقی است که دولت چین برای اجرای استراتژی گردشگری ورزشی برگزیده است. این جزیره گرمسیری با برخورداری از 54 محوطه بسیار با کیفیت برای گلف منطقه‌ای است که طبق استراتژی توسعه گردشگری نوین چین، برای 2013 تا 2020 تاکیدی دوباره بر طرح تنوع و توسعه گردشگری چین از رهگذر گردشگری ورزشی است.


درنتیجه فعالیت‌های گسترده‌ای که در این زمینه صورت گرفته تنها در 18 ماه گذشته تعداد سفرهای بین المللی به چین و استان جنوبی و جزایر گرمسیری آن به دوبرابر نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.
ظهور طبقه متوسط دربازارهای آسیایی سبب افزایش تقاضا برای تفریح و گردشگری شده و توریسم ورزشی بالاترین توان نهفته برای جذب گردشگران ولخرج و ثروتمند را یافته است.


طبق بررسی‌های انجام شده از سوی" شرکت و موسسه مدیریت و مشاوره مک کینزی" طبقه متوسط درمنطقه آسیا درحال حاضر بیش از 500 میلیون نفر را دربر می‌گیرد و انتظار میرود که تا سال 2020 به 1.75 میلیارد نفر افزایش یابد . این میزان بسیار بیشتر از سه برابر طی تنها هفت سال است. همچنین 75 درصد از مشتریان طبقه متوسط چین هم اکنون سالانه حدود 9000 تا 34 هزار دلار درآمد دارند. درآمدی هنگفت که منبع مالی خوبی برای رونق گردشگری ورزشی آسیا تلقی شده است.


رشد طبقه متوسط و ثروتمند چین طبق همین گزارش تا سال 2017 بر امریکا نیز به عنوان بزرگ‌ترین بازار گردشگران داخلی جهان پیشی خواهد گرفت. دراین میان تاکید بر گردشگری گلف از آن روست که طبق محاسبات انجام شده از سوی موسسه" گلف ویژن" میزان پولی که مردم روزانه دراین نوع از گردشگری هزینه کرده‌اند دو برابر بیشتر از گردشگران عادی در بخش تفریح و سرگرمی است و درحدود 20 تا 30 درصد نیز از بازیکنان گلف عادی وغیر گردشگر نیز بیشتر برآورد شده است.


گردشگری گلف در تایلند نیز رو به رشد گذاشته و مجموع گردشگران خارجی گلف به تایلند دو برابر شده و درآمد آن نیز بیش از 22 میلیون در سال است. کشورهای آسیایی منبع اصلی و بزرگ سفر به تایلند هستند و درحدود 13 میلیون از 22 میلیون یا 60 درصد از کل آن‌ها از مالزی، ژاپن ، سنگاپور، هند و به طور فزاینده‌ای از چین می‌آیند.


اما کشور سنگاپور نیز تا سا 2015 بیش از 17 میلیون گردشگر جذب می‌کند که درآمد آن از مرز 24.5 میلیارد دلار خواهد گذشت. اما این تنها از محل توریسم گلف نیست بلکه مسابقات فرمول یک نیز تنها در کی شب حدود 40 هزار گردشگر به سنگاپور جذب می‌کند که میانگین سالانه آن را به 140 میلیون دلار یعنی 112 میلیون دلار امریکا به درآمد گردشگری سنگاپور افزایش می‌دهد.


تحقیقات انجام شده از سوی دانشگاه جرج واشنگتن وانجمن تجارت سفرهای ماجراجویانه امریکا نیز هریک جداگانه نشان می‌دهد که بازار توریسم ماجراجویانه در حدود 89 میلیارد دلار درسطح جهانی است. اما مثلا صنعت توریسم هند در این زمینه برابر با 6 میلیارد روپیه یا 99 میلیون دلار است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه