گرد و غبار بر سر مردم خوزستان؛ دولت پول ندارد

ـ محیط زیست ـ کانون‌های ریزگرد خوزستان 600 هزار هکتار است. به دلیل کم آبی 100 هزار هکتار از اراضی این استان نیز در آستانه تبدیل شدن به کانون گرد و غبار هستند.

ضیاءالدین شعاعی مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست، روز گذشته در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه مدیریت بحران، محیط زیست و صنعت پاک استان خوزستان نسبت به افزایش کانون‌های گرد وغبار در خوزستان ابراز نگرانی کرد.

شعاعی راهکار مقابله با تشدید بحران ریزگردها را اصلاح مدیریت منابع آب عنوان کرد و گفت: اگر جایی به اشتباه تخصیص آب داده شده باید اصلاح شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای اجرای راهکارهای مقابله با گرد و غبار را 50 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی دولت توان تامین این اعتبار را ندارد.

شعاعی اظهار کرد: خوزستان هجدهمین سال خشکسالی را می گذراند و در کشور با 23 سال خشکسالی هم روبه رو بوده‌ایم.

مدیرملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بخشی از علت تشدید گرد و غبار در دهه‌های گذشته ناشی از خشکسالی بوده که با استمرار آن اکنون به بحران تبدیل شده است.

وی با اشاره به وقوع گرد و غبارهای شدید در خوزستان در سال‌های اخیر تصریح کرد: در اهواز مواجه با شرایط جدیدی شده‌ایم به طوری که شدت توفان‌های گرد و غباری که در بهمن ماه گذشته در اهواز و استان خوزستان رخ داد به قدری بود که اندازه گیری آن در توان دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نبود زیرا دستگاه‌ها توان اندازه گیری گرد و غبار تا 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب را دارند.

شعاعی افزود: تداوم و استمرار گرد و غبار در اهواز به صورتی است که نمی توان تعطیلی اعلام کرده و به شهرها شوک وارد کرد.

وی افزود: وقتی کم آبی با کاهش بارندگی سالانه همزمان باشد منابع آبی به تدریج کاهش می‌یابد به همین دلیل در کمیته راهبردی آب به تخصیص منابع آبی در کشور توجه شده است.

مدیرملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از کاهش 60 هزار هکتار از سطح زیرکشت اراضی خوزستان در سال جاری خبر داد و گفت: این اراضی که به دلیل بی آبی کشت نمی شوند قطعا به منشاء داخلی گرد و غبار اضافه می شود.

به گفته وی نبود آب بر مراتع نیز تاثیر منفی می‌گذارد و قطعا دام‌ها برای تغذیه نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

وی آستانه شدت باد برای تولید گرد و غبار را 20 متر بر ثانیه عنوان کرد و افزود: مستندات نشان می‌دهد در آبادان با وزش باد پنج متر بر ثانیه توفان گرد و غبار ایجاد می‌شود که این مساله نشان دهنده روبه افزایش بودن کانون‌های گرد و غبار است.

شعاعی یکی از وظایف کارگروه‌های مدیریت بحران استانی را فراهم کردن زمینه برای جلوگیری از بروز بحران دانست و افزود: مردم اگر بدانند مشکلات ناشی از کمبود امکانات است قانع می‌شوند اما اگر حس کنند سوءمدیریت است عصبانی و ناراضی می‌شوند.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال مستند کردن تحقیقات درباره گرد و غبار است افزود: طرح جامع گرد و غبار و شناسایی منشاء در 23 استان کشور تهیه شده است.

شعاعی اظهار امیدواری کرد: با تامین اعتبار طرح جامع گرد و غبار پروژه‌ها بر اساس اولویت اجرایی شود.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست یک سازمان نظارتی است، اظهار کرد: این سازمان برنامه اجرایی خاصی برای گرد و غبار ندارد اما کمیته راهبردی تشکیل داده تا با همکاری 14 دستگاه طرح‌هایی را اجرایی و مدیران را به ارائه برنامه مکلف کند.

نخستین نمایشگاه مدیریت بحران، محیط زیست و صنعت پاک امروز در نمایشگاه بین‌المللی گشایش یافت. این نمایشگاه 19 تا 23 مهر دایر است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه